Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kotak ın cenazesi mecliste
  • Kotak ın cenazesi mecliste
  • Kotak ın cenazesi mecliste
  • Kotak ın cenazesi mecliste
  • Kotak ın cenazesi mecliste
  • Kotak ın cenazesi mecliste
13 Eylül 2011 Salı Saat 13:09

Kotak ın cenazesi mecliste

Pazar günü vefat eden eski bakan ve milletvekillerinden, Kıbrıs Türk Basın Konseyi Başkanı İsmet Kotak için bugün Cumhuriyet Meclisi önünde tören düzenlendi.

Törene Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Anamuhalefet CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, bazı bakanlar, Sayıştay Başkanı Osman Korhan, siyasi parti başkan ve temsilcileri, milletvekilleri, eski bakan ve milletvekilleri, sivil toplum örgütü temsilciler, gazeteciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşuyla başlayan tören, İsmet Kotak’ın özgeçmişinin okunmasıyla devam etti. Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer’in konuşmasının ardından saygı geçişinde bulunuldu.

BOZER

Meclis Başkanı Hasan Bozer konuşmasında, İsmet Kotak’ı kaybetmenin büyük üzüntüsünü yaşadıklarını söyledi. Bozer, Kıbrıs Türk halkının yetiştirmiş olduğu çok değerli devlet adamlarından İsmet Kotak’ın, bakanlık, milletvekilliği, kurucu meclis üyeliği, gazetecilik ve birçok önemli görevlerde bulunduğunu belirtti.

Bozer, özellikle Çalışma, Kooperatif, Rehabilitasyon ve İskan bakanlığı döneminde gerek güneyden, gerek Anavatan’dan gelen göçmenlerin yerleştirilmesi ve rehabilite edilmesi konusunda özverili hizmetler veren Kotak’ın toplum düzeninin sağlanması yönünde çok önemli çalışmaları olduğunu belirtti.

Hasan Bozer, “Ülkemize sosyal konut projesinin getirilerek başarıyla uygulanmasında çok büyük emeği olan İsmet Kotak, pek çok vatandaşımızın ev sahibi olmasına vesile olmuştur. Yine ülkemizde kooperatifçiliğin gelişiminde oynadığı önemli rol herkesçe bilinmekte ve takdirle karşılanmaktadır” dedi.

İsmet Kotak’ın en önemli özelliklerinden birinin de usta kalemiyle Türk basınına verdiği değerli hizmet olduğunu kaydeden Bozer, milli mücadele döneminde TMT saflarında yer alan Kotak’ın, o dönemde de çok önemli sorumluluklar yüklenerek çok değerli hizmetlerde bulunduğunu söyledi.

Bozer, şöyle devam etti:

“İsmet Kotak, toplumda gelişen her türlü olaya karşı yaşamının her döneminde son derece duyarlı ve öncü olmuş, çok yüksek sorumluluk bilinciyle üstlendiği her görevi en iyi şekilde yerine getirmeye çalışmış ve gerek siyasi, gerek gazeteci kimliğiyle çok değerli hizmetlere imzasını atmıştır. Bu bağlamda Kıbrıs Türk halkı, ülkesine aşık, yüreği insan ve vatan sevgisiyle dolu İsmet Kotak’ı, vermiş olduğu üstün hizmetleri nedeniyle her zaman için büyük bir sevgi, saygı ve takdirle anacaktır.”

EROĞLU

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da tören alanında beklerken bir grup gazeteciye yaptığı açıklamada, çok değerli devlet adamlarından İsmet Kotak’ın son zamanlarda basın alanında  vermiş olduğu hizmetler ve KKTC’nin sesini dış dünyaya duyurmak için çeşitli kuruluşlarla kurduğu bağlantıların siyasi yaşamından sonra verdiği önemli hizmetler olduğunu söyledi.

Eroğlu, “Gerek siyasi hayatında, gerekse gazetecilik hayatında vermiş olduğu hizmetler unutulmayacak değerli bir dosttur. Kendisine tanrıdan rahmet, ailesine de başsağlığı diliyoruz” dedi.

İsmet Kotak’ın naaşı, öğle namazının ardından Lefkoşa Kabristanlığı’nda toprağa verilecek.

Bu haber toplam 11119 defa okunmuştur
Kotak ın cenazesi mecliste Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans