Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İçişleri Bakanlığından Arıklıya yanıt
13 Eylül 2011 Salı Saat 20:04

İçişleri Bakanlığından Arıklıya yanıt

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı, İşadamı Ayhan Arıklı’nın iddiaları konusunda basın açıklaması yaptı.

“İşadamı Ayhan Arıklı, ‘Oray 10’ ve ‘0ray 11’ isimli Girne-Boğaz mevkiinde yaptığı sitede çok sayıda yerde gerek özel araziye, gerekse devlet arazisine (hali araziye) tecavüz ederek sınır ihlali yapmıştır. Bu ihlallerle ilgili bakanlığımızın yapmış olduğu araştırma sonucu, hali arazi üzerine yaptığı ev/apartmanlarda söz konusu firmaya ya da şahıslara kesinlikle koçan verilemez yönünde olmuştur” denilen açıklamada, ilgili firmanın isteğinin anayasa aykırı odluğu ve özel imtiyaz içerdiğine işaret edildi. Açıklamada, Arıklı’nın yasalara aykırı davranılması talebinin bakanlıkça reddedilmesi üzerine kamuoyunu yanıltmak amacıyla rüşvet iddiasında bulunduğu, ancak buna rağmen bakanlığın ilgili iddialar için polisten soruşturma istediği de belirtildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamanın tam metni şöyle:

İşadamı Ayhan Arıklı’nın Bakanlığımız ve bakanlığımıza bağlı İskan Müsteşarı hakkında basında yer alan rüşvet iddiaları ile ilgili (Sn. Bakan Nazım Çavuşoğlu’nun talimatı ile), İskan Müsteşarı Sn. Hasan İslamoğlu başkanlığındaki bir heyet tarafından bu sabah saat 08.45’te Polis Müdürlüğü’ne gidilerek, gerekli soruşturmanın derhal başlatılması talebinde bulunulmuştur.

İşadamı Ayhan Arıklı, Oray 10 ve 0ray 11 isimli Girne-Boğaz mevkiinde yaptığı sitede çok sayıda yerde gerek özel araziye gerekse devlet arazisine (hali araziye) tecavüz ederek sınır ihlali yapmıştır. Bu ihlaller ile ilgili bakanlığımızın yapmış olduğu araştırma sonucu ise “ Hali Arazi üzerine yaptığı ev/apartmanlarda söz konusu firmaya yada şahıslara kesinlikle koçan verilemez” yönünde olmuştur.

İlgili firmanın isteği ise, anayasa aykırı olup kendisine özel bir imtiyaz içermektedir. Sn. Ayhan Arıklı, kendi menfaati için Bakanlığımızın yasa dışı iş yapmasını talep etmektedir.Yasaların verdiği yetkiyi kullanan İçişleri ve Yerel Yönetimler bakanlığı, anayasaya aykırı olan bu tutum karşısında gereğini yapmaktadır. Hiç bir siyasi güç yada sivil insiyatif anayasanın önüne geçemez. Yasaların uygulayıcısı olan bakanlığımız bu ve benzeri konularda gerekeni yapmaya da devam edecektir. İş adamı Ayhan Arıklı’nın ise yasalara aykırı davranılması talebinin bakanlığımızca red edilmesi üzerine kamuoyunu yanıltmaya dönük ortaya koyduğu rüşvet iddialarını, her şeye rağmen bakanlığımız dikkate almıştır ve polisten gerekli soruşturmanın başlatılması istenmiştir. Soruşturma sonucunda ise polisimizin, iddia edildiği gibi bazı bakanlık çalışanlarının suç işlediği yönünde alacağı karar neticesinde, gereken en ağır cezanın da bu kişilere verilmesinin takipcisi olacağız. Ancak bu iddiaların asılsız çıkması durumunda ise, kendi menfaatlerini yerine getirmediği gerekçesi ile “rüşvet” iddiası ile çalışanlarımızı suçlayan, bakanlığımız ve çalışanlarının haysiyetleri, onurları ile oynayan, Sn. Ayhan Arıklı hakkında yasal sürece müteakip, dava açılacaktır.

Sn.Ayhan Arıklı’ya ait olan Oray 10 ve Oray 11 sitesindeki sınır ihlallerini ve gerek özele gerekse devlete ait olan hali arazilere tecavüzün ne boyutlarda olduğunu gösteren harita ek’te bilginize sunulmuştur.

TOPLAMDA;
- 12 PARSELDE 22 AYRI İNŞAATTA İHLAL VARDIR.
- 34.597 a2 YANİ 2.5 DÖNÜM, KENDİNE AİT OLMAYAN ARAZİYE İNŞAAT YAPMIŞTIR.

Bu haber toplam 1793 defa okunmuştur
İçişleri Bakanlığından Arıklıya yanıt Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans