Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Koop Şirketinde Büyük Vurgun
15 Eylül 2011 Perşembe Saat 10:18

Koop Şirketinde Büyük Vurgun

Kooperatif Merkez Bankası Girne Şubesi’nde görevli E. K. isimli kadın personel zimmetine yaklaşık 250 bin geçirdi.

Olayın banka içerisinde duyulmasının ardından, önce aile devreye girdi, parayı yatırdı, ardından da çalışan istifa ettirildi

POLİSE YANSIMADI… Yaklaşık iki ay önce ortaya çıkarılan olay, banka içi operasyonla polise yansıtılmadı. Normalde, bu tür olaylarda polise haber verilirken, araya giren hatırlı kişiler bayan personel E. K.’yı koruma altın aldı, olay büyümeden kapatıldı

BANKA İÇİ HUZURSUZLUK… Olayın örtbas edilmesi, banka personeli arasında da huzursuzluk yarattı. Personel, “Çok sayıda çalışan daha küçük hallerde dahi, daha büyük cezalar alırken, birilerinin korunması iç huzuru bozuyor” açıklaması yaptı

SENDİKA RAHATSIZ… Sendika başkanı Mehmet Ali Güröz, personel E. K.’nın kısa süre önce istifa ettiğini belirterek, “Olayı örtbas edenlerin de gerekli disiplin cezasını görmesini istiyoruz. Suçu bilerek, görmezden gelmek de bize göre büyük bir suç. Kooperatif yönetimi bu olayda ciddi bir sınav verecek” dedi

GENEL MÜDÜR YALANLADI, BAŞKAN DOĞRULADI… Kooperatif Merkez Bankası Genel Müdürü Gülhan Alp, “Böyle bir olay yok” derken, yönetim kurulu başkanı Üstün Turan ise olayı doğruladı, “Bankayı ve müşterilerimizi mağdur etmeden gerekli işlemi yaptık, disiplin cezası da işten istifa ettirilerek uzaklaştırma oldu, ama olayı banka zarar görmesin diye yargıya taşımadık” ifadesini kullandı

Havadis-ÖZEL

Kooperatif Merkez Bankası Girne Şubesi’nde, hesabına para geçiren bir personelin, kısa süre önce bankadan istifa ettirildiği ve hesabına geçirdiği meblağın da bankaya yatırıldığı öğrenildi.

Bankanın iç disiplin işleyişine göre, söz konusu olayın polise yansıtılması gerekirken, “süratle olayın kapatılması” banka çalışanları arasında ciddi huzursuzluğa neden oldu.

Olayla ilgili Havadis’e konuşan Kooperatif Merkez Bankası Genel Müdürü Gülhan Alp, “Bu hassas bir konu. Banka içi yaşanmış bir olayla ilgili kamuoyuna açıklama yapmak istemiyorum” ifadesini kullandı.

Banka içinden Havadis’e konuşan bir kaynak ise, olayın duyulmasının hemen ardından banka içerisinde başlayan denetim sürecinin araya “hatırlı siyasilerin” girmesi ile seyir değiştirdiğini, “ailenin açığı kapattığı, bayanın ise istifa ettirildiği”, böylelikle olayın da ne polise ne de basına yansıtıldığını söyledi.

Olayı doğrulayan isim ise Kooperatif Merkez Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Üstün Turan oldu. Turan, bankanın kurumsal kimliğinin zarar görmemesi için olayı dillendirmediklerini ancak gerekenin de yapıldığını söyledi. Söz konusu bayanın bankadan uzaklaştırıldığını anlatan Turan, zimmete geçen paranın da müşterilerin hesabına yeniden yatırıldığını vurguladı.

Özellikle ölen müşteriler…

Banka personeli E. K.’nın, özellikle ölen müşterilerin veya yakın akrabalarının paralarını hesabına geçirmek yöntemi ile yaklaşık 250 bin TL’yi kendi hesabına aktardığı öğrenildi.

Ailelerin itirazının ardından olay ortaya çıkarken, personelin de banka üst yönetimine olayı itiraf ettiği öğrenildi.

Daha sonra, para alınan hesaplara bir bir zimmete geçirilen para miktarı geri yatırıldı. Olayın basına veya polise yansımaması sağlanırken, söz konusu personel de istifa etti.

Alp: “Hassas bir konu”

Kooperatif Merkez Bankası Genel Müdürü Gülhan Alp ise, konu hakkında konuşmak istemedi, “Bu konu hassas bir konu. Size de tavsiyem, böyle bir yayım yapmayın” dedi.

Alp, konu hakkında daha fazla açıklama yapmadı.

Konuyla ilgili müfettiş olarak görevlendirilen N.Ü. isimli banka çalışanı da, “Ben size bu konu ile ilgili bilgi veremem” demekle yetindi.

Turan: “Kimse zarar görmedi”

Kooperatif Merkez Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Üstün Turan, hiçbir Kooperatif Merkez Bankası müşterisi ve bankanın kurumsal kimliği zarar görmeyecek şekilde gerekeni yaptıklarını söyledi.

Turan, bu işin yalanı yok. Böyle bir olay oldu, ancak kimseyi mağdur etmeyecek şekilde gerekli tedbiri de aldık” dedi.

Hesaplarda yapılan oynamadan kaynaklanan paranın söz konusu personelden alınarak mağduriyetin giderildiğini anlatan Turan, “O kişiyi de bankadan uzaklaştırdık. Ancak bankanın kurumsal kimliği zarar görmesin diye de olayı daha ileriye götürmedik” dedi.

Turan Kooperatif Merkez Bankası’nın KKTC’nin en güçlü ve itibarlı bankaları arasında yer aldığını belirterek, hiçbir müşterinin mağdur olmasının söz konusu olmadığını, kurulan güvenlik sistemi sayesinde, bu tür bir olay yaşansa da kısa sürede ortaya çıkarıldığını belirtti.

Güröz: “Müdahale edeceğiz”

Kooperatif Merkez Bankası’nda örgütlü Koop- Sen, dün gün boyu yaptığı araştırmanın ardından, “böyle bir olayın yaşandığı” bilgisine ulaştı.

Sendika başkanı Mehmet Ali Güröz, KKTC’nin en köklü bankası olan Kooperatif Merkez Bankası’nda müşterinin mağdur edilmesinin söz konusu olmadığını belirterek, “Bu talihsiz olaya rağmen, müşterilerin mağdur olmaması için katkı koyan herkese teşekkür ederim” dedi.

Güröz, buna karşın, olayın örtbas edilmesine müsaade etmeyeceklerini belirterek, “Bankanın bu gibi durumlarda iç işleyişi bellidir. Bunun bu olayda da işlemesini istiyoruz” dedi.

Güröz, “olayın gizli kalmasının” söz konusu olmadığını da belirterek, “Gazetenizin konuyu gündemimize getirmesinin ardından yaptığımız araştırmada, istenmeyen bir hadise yaşandığını saptadık. Olayın kapatılmaya çalışılmasını kabul edemeyiz. Çok sayıda çalışan, benzer suçlar nedeni ile bankadan uzaklaştırıldı. İhmale bile cezalar verildi. Personelin yönetimden her halükarda eşit muamele görmesi gerekiyor. Bunu personele nasıl izah edeceğiz? Yarın bundan cesaret alan başkası da zimmetine para geçirirse, ya da müşteriden izinsiz hesaplarla oynarsa, nasıl ceza vereceğiz?

Kooperatif Merkez Bankası’nda iç huzuru bozmayacak şekilde olayın araştırılmasını ve gerekirse yeniden disiplin işlemi başlatılmasını talep ediyoruz” dedi.

Güröz, “Olayı örtbas edenlerin de gerekli disiplin cezasını görmesini istiyoruz. Suçu bilerek, görmezden gelmek de bize göre büyük bir suç. Kooperatif yönetimi bu olayda ciddi bir sınav verecek” dedi.

Çeşitli yöntemlerle müşterilerin hesaplarıyla oynandığının saptandığını belirten Koop- Sen Başkanı Güröz,  “Kısa sürede olayı ortaya çıkaran ve müşteriler mağduriyetin giderilmesini sağlayan herkese çok teşekkür ederiz” diyerek sözlerini noktaladı.

Bu haber toplam 11752 defa okunmuştur
Koop Şirketinde Büyük Vurgun Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans