Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Parasızlıktan,  Ayağımı kesecekler
15 Eylül 2011 Perşembe Saat 10:24

Parasızlıktan, Ayağımı kesecekler

Türkiye’de tedavisi mümkün bir hastalığa yakalanan Derinceli 42 yaşındaki Halil Zeybek’in, durumu içler acısı.

Beş kez gözünden ameliyat olan Zeybek, şimdi de ayağının kesilmemesi için mücadele ediyor. Sosyal yardımdan aldığı bin 200 TL ile hem 2 çocuk okutmaya hem de tedavisini karşılamaya çalışan Zeybek, yardım bekliyor

Türkiye’de tedavisi mümkün bir hastalığa yakalanan Derinceli 42 yaşındaki Halil Zeybek, yetkililerden yardım bekliyor. Karpaz’ın güney yakası köylerinden Derince’de sakin 42 yaşındaki Halil Zeybek’in durumu içler acısı. 5 kez gözünden ameliyat olan Zeybek, şu sıralar ise ayağının kesilmemesi için mücadele ediyor.

Halil Zeybek, KKTC’de tedavisi olmadığı için doktorların ayağını keseceğini ancak Türkiye’de tedavisinin mümkün olduğunu anlattı. Maddi durumu iyi olmayan Zeybek, yetkililerden yardım istedi.

İki çocuk okutmaya çalışıyor

İki çocuk babası olan Zeybek, 1984 yılında Sunora adlı portakal paketleme şirketinde çalıştığını o fabrika kapanınca, Lefkoşa süt fabrikasında çalıştığını anlattı. Zeybek, hastalığı başladığından beri çalışamadığını ve sosyal yardımdan aldığı bin 200 TL ile hem 2 çocuk okutmaya çalıştığını hem de tedavisini karşılamaya çalıştığını söyledi.

Halil Zeybek göz ameliyatı için Sağlık Bakanlığı’nın geçmiş yıllarda yardımcı olduğunu söyleyerek son bir yıl içerisinde KKTC’de devam ettiği tedavilerde, ayağında açılan diyabetik yaradan dolayı ayağının kesilme durumu olduğunu söyledi.

“Kimse ilgilenmiyor”

Bu durumu kabullenemeyen Zeybek, kendi imkanlarıyla ve bankadan çekmiş olduğu kredi ile İzmir Atatürk Eğitim Araştırma Merkezi’nde tedaviye başladı. Orada şu anda ayağının kesilme durumu olmadığını tedavi edilebileceğini, o yönde raporlar verdiklerini söyleyen Zeybek, bu tedavinin devamı için 25 bin TL tutarında bir masrafı olduğunu oysa sosyal yardımdan aldığı bin 200 TL’nin 700’ünün bankaya kesildiğini 500 TL ile nasıl geçinip nasıl tedaviye gidebileceğinden yakındı. Yenierenköy Belediye Başkanı Özay Öykün’ün 3 kez yol masraflarını karşıladığını belirten Zeybek, ne kaymakamlığın, ne de Sağlık Bakanlığı’nın kendisiyle ilgilenmediğini belirtti.

“İlaçlarımı alamadım”

Zeybek, okulların açıldığı bu dönemde aylık 500 TL tutan ilaçlarını alamadığını çocuklarını okula kaydetmek için okulların istediği zorunlu bağışları karşılayıp kendinden fedakarlık yaptığını dile getirdi. Hiçbir şekilde yetkililerden bir yardım görmediğini söyleyen Zeybek,  son çare olarak basın aracılığı ile sesini duyurmaya çalıştığını ve tedavisi olduğunu bildiği halde maddi imkansızlık yüzünden ayağının kesilmesini istemediğini üzülerek söyledi. Zeybek, yetkililerden yardım isteyerek, sağlık bakanlığı yardım kurulunun tedavi masraflarını karşılamasını istedi.

Bu haber toplam 1578 defa okunmuştur
Parasızlıktan, Ayağımı kesecekler Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans