Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Koop Vurgununa Başbakan tepki gösterdi
16 Eylül 2011 Cuma Saat 11:34

Koop Vurgununa Başbakan tepki gösterdi

Koop Merkez Bankası Girne Şubesi’nde yaşanan 250 bin liralık vurgun olayının su yüzüne çıkmasının ardından gözler, yönetime çevrildi… Başbakan olayı gizleyen yönetim için “Yanlış yaptılar” dedi

BAŞBAKAN’IN HABERİ YOK…

Başbakan İrsen Küçük, Kooperatif Merkez Bankası Girne Şubesi’ndeki vurgun olayını Havadis’ten öğrendi. Olayın kendisinden gizlenmesine kızan Küçük, böylesine bir vurgunun hasıraltı edilmesinin doğru olmadığını kaydetti ve “Yanlış yaptılar” dedi

“BU KADAR UCUZA KAPATILMAMALI”…

Küçük, 250 bin liralık açığın saklanmasına sert tepki gösterdi ve “Gizleyerek hata yaptılar. Bize aktarılmaması hoş olmadı. Müsteşarımızı görevlendirdik, gerekeni yapacak. Bu olay bu kadar ucuza kapatılmamalı” diye konuştu


Kooperatif Merkez Bankası Girne Şubesi’nde bir çalışanın zimmetine para geçirmesi, olayın polise yansımadan kapatılması ve personelin istifaya zorlanması haberinin Havadis’te yayımlanmasının ardından gözler, banka yönetimine çevrildi. Olayın ortaya çıkmasıyla birlikte Koop Merkez Bankası yöneticileri hedef haline geldi.
250 bin liralık vurgunun su yüzüne çıkmasının ardından, KOOP-SEN olayın üzerine gideceğini açıklarken, en sert tepki de Başbakan İrsen Küçük’ten geldi. Şimdi olayı örtbas edenlerle ilgili nasıl bir işlem başlatılacağı merak konusu.

Küçük: “Bilmemiz gerekirdi, yanlış yaptılar”
Olayı Havadis’ten öğrenen Başbakan İrsen Küçük, banka yönetiminin böylesine bir vurgun olayının kendisinden gizlenmesine fena kızdı. Küçük, gazetemize yaptığı açıklamada, “250 bin TL’lik bir açığı bilmememiz, bize aktarılmaması doğru değil. Bu olay bu kadar ucuza kapatılmamalı” dedi. 
Küçük, müsteşarını görevlendirdiğini gerekenin yapılacağını söyledi. Küçük, talimat verdiğini ve olayın perde gerisinin araştırıldığını söyledi.

Yeni iddia kafaları karıştırdı
Bu arada, olayın ortaya çıkması ile birlikte, olayla ilgili iddialar da peşi sıra gelmeye başladı. Havadis’e ulaşan güvenilir bir kaynak, söz konusu 250 bin TL’nin, olayda ismi geçen kişinin ailesinin “bankadan borçlanması yoluyla” yerine konduğunu aktardı. İddia sahibi, bunun da “hatırlı kişilerin araya girmesi sonucu” gerçekleştiğini belirti. Havadis, gün boyu yaptığı araştırmalarda, söz konusu ailenin bankadan borçlandırıldığına dair bir bilgiye ulaşamadı. 

Olay nasıl olmuştu?
Kooperatif Merkez Bankası Girne Şubesi’nde görevli E.K. isimli kadın personel, zimmetine yaklaşık 250 bin lira geçirdi. Olayın banka içerisinde duyulmasının ardından, önce aile devreye girdi, parayı yatırdı, ardından da çalışan istifa ettirildi. Yaklaşık iki ay önce ortaya çıkarılan olay, banka içi operasyonla polise yansıtılmadı. Normalde, bu tür olaylarda polise haber verilirken, araya giren hatırlı kişiler, bayan personel E.K.’yı koruma altına aldı, olay büyümeden kapatıldı. Kooperatif Merkez Bankası Genel Müdürü Gülhan Alp, “Böyle bir olay yok” derken, yönetim kurulu başkanı Üstün Turan ise olayı doğrulamıştı.

Ayrı karede

Güröz: “Çalışan huzursuz, genel müdürlük sorgulanmalı” 
KOOP- SEN Başkanı Mehmetali Güröz, banka çalışanlarına bir süre önce baskı ve tehditle gizlilik sözleşmesi adı altıda bir belge imzalatıldığını, buna uymamaları halinde işlerine son verileceğinin söylendiğini kaydetti. Güröz, bu belgenin imzalanma tarihinin, vurgun olayının yaşandığı tarihle örtüştüğüne dikkat çekerek, “Belki de bu olayın üzerine böyle bir belge ortaya çıktı. Belge olmasa bile zaten yasada da gizlilikle ilgili madde var. Çalışan sessiz ancak büyük bir huzursuzluk var” dedi.
Söz konusu vurgunu yapan personelin istifasının 18 Temmuz 2011’de tebliğ edildiğini, 5 Temmuz 2011’de ise istifa ettiğini söyleyerek, normalde bu şahsın disiplin kuruluna sevk edilmesi gerektiğini gerekirse de olayın polise aksettirilmesi gerektiğini vurguladı. Güröz ancak personel istifa ettiği için artık bunun söz konusu olmadığını dile getirdi ve “Polis raporunun sunulduğu genel müdürlük görevini yerine getirmeği için hatalıdır. Şimdi sorgulanması gereken genel müdürlüktür” şeklinde konuştu.

Bu haber toplam 1553 defa okunmuştur
Koop Vurgununa Başbakan tepki gösterdi Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans