Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eroğlu Newyork yolcusu
17 Eylül 2011 Cumartesi Saat 09:09

Eroğlu Newyork yolcusu

Eroğlu, Havaalanında açıklamalarda bulundu, “Rum tarafını bir kez daha uyarmak istiyorum. Bu kararlarını bir kez daha gözden geçirsinler” dedi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, BM Genel Kurul çalışmaları çerçevesinde temaslarda bulunmak için New York’a gitmek üzere KKTC’den ayrıldı. Eroğlu'nu Ercan Havaalanı'ndan Meclis Başkanı Hasan Bozer, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun ile diğer yetkililer uğurladı.


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, ayrılmadan önce Ercan Havaalanı’nda düzenlediği basın toplantısında, yarın İstanbul’dan New York’a hareket edeceklerini ve orada bir dizi temaslarda bulunacağını, bunların ayrıntılarının daha sonra duyurulacağını söyledi.


Kıbrıs konusunda yaz aylarının ardından yoğun ve önemli bir döneme girildiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Eroğlu “Bize göre bir anlaşma zamanı gelmiştir. Gerginlik yaratmak ve yeni çatışma alanları ortaya çıkartmak yerine karşılıklı anlayışla bir anlaşmaya yönelmek gerektiğini düşünüyorum” dedi.


Bu görüşlerini New York’taki temasları sırasında anlatacağını ifade eden Eroğlu, Türk tarafının petrol arama konusundaki kararlı tutumuna dikkat çekerek şöyle konuştu:


“Gerek Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti devletinin, gerekse Anavatan Türkiye’nin hakkını ve hukukunu korumak için kararlılıkla girişimler sürdürülecek ve gereken adımların doğru zamanda atılmasından geri kalınmayacaktır. Petrol ve doğal gaz konusu bundan sonra da devamlı gündemimizde olacaktır. Buy Kıbrıs Türkü’nün adanın tamamındaki hakkı ile ilgilidir. Kıbrıs Türk halkı da bu hakları korumakla görevlidir.”


Kendisinin Rum Yönetimi Lideri Hristofyas’a petrol arama çalışmalarını ertelemesi önerisinde bulunduğunu, ancak Hristofyas’ın bu öneriyi reddettiğini anımsatan Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Müzakerelerin selameti bakımından bu çalışmalar ertelenmelidir. Aksi takdirde biz de bazı tedbirler almak  zorunda kalacağız” dediğim zaman, Hristofyas ‘Siz bizi tehdit ediyorsunuz o zaman müzakere masasına oturmaya gerek yok’ gibi sözler sarf etmiştir” şeklinde konuştu.


Türk tarafı olarak BM Genel Sekreteri’ne “müzakereleri Ekim ayı sonuna kadar herhangi bir sorun yaratmadan sürdürme ve Ekim sonu tekrar New York’ta bir araya gelerek yakınlaşma sağlananları teyit etme, yakınlaşma sağlanmayan konularda ise yakınlaşma imkanlarını arayacağız” şeklinde sözü bulunduğunu ifade eden Eroğlu, Hristofyas’ın buna rağmen böyle bir zamanda arama işini süratlendirmesinin görüşmelere menfi etki yapacağını vurguladı.


Eroğlu “ New York’a ayrılmadan önce Rum tarafını bir kez daha uyarmak istiyorum. Bu kararlarını bir kez daha gözden geçirsinler” dedi.


Cumhurbaşkanı Eroğlu, New York’ta  Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’la da bir görüşmesi olacağını, bunun dışında bazı hükümet ve devlet yetkilileri ile de bir araya geleceğini söyledi.


Yarın İstanbul’dan New York’a hareket edecek olan Cumhurbaşkanı Eroğlu’na Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi Kudret Özersay, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Osman Ertuğ ve Müzakere Heyeti Üyesi Güneş Onar eşlik ediyor.


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun temaslarını tamamlamasının ardından 25 Eylül Pazar günü adaya dönmesi bekleniyor.

Bu haber toplam 1473 defa okunmuştur
Eroğlu Newyork yolcusu Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans