Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yunanistanın ilaç alacak parası bile kalmadı
18 Eylül 2011 Pazar Saat 10:09

Yunanistanın ilaç alacak parası bile kalmadı

Yunanistanda devlet hastaneleri ilaç firmalarına olan borçlarını dahi ödeyemez duruma düştü

Roche CEO'su Schwan, faturalarını ödemeyen Yunan hastanelerine olan ilaç sevkiyatını mecburen durdurduklarını açıkladı. Roche CEO'su "Yunanistan'da artık normal ticaretin devamına elverişli koşullar yok" diye konuştu.


FATURALAR ÖDENMİYOR

İsviçreli ilaç şirketi Roche'un CEO'su Severin Schwan, Yunanistan'daki devlet hastanelerine ilaç göndermeyi durdurduklarını açıkladı. Wall Street Journal gazetesine konuşan Schwan, "Bazı hastaneler faturalarını tüm uyarılarımıza rağmen ödemiyor. Ödenmeyen borçlar içinde üç-dört yıl önceki alacaklarımız dahi var. Yunanistan'da artık ticaretin normal seyrinde devamlı olmasına elverişli koşullar yok" dedi.


CEO Schwan, Roche'un sadece hastanelere ilaç göndermeyi durdurduğu belirtilirken, Yunanistan'a yeterli miktarda ilaç gönderildiğini açıkladı. Schwan, "Hastalar ilaçlarını eczanelerden alıp, hastanede kullanabilir. Hiçbir hasta zor durumda kalmaz" dedi. Gönderilmesi durdurulan ilaçlar arasında başta kanser ilaçlarının yer aldığı belirtildi.


İSPANYA DA TOPUN AĞZINDA

Şirketin İspanya'da da benzer bir uygulamaya gidebileceğini belirten Schwan, "Portekiz ve İtalya'daki bazı devlet hastaneleri de ödemeleri geciktiriyor" dedi.


Roche'de görevli bir yetkili ise, Yunan hastanelerini geçen yıl uyardıklarını ve ödeme için süre tanıdıklarını belirtti. İsmini açıklamayan Roche çalışanı, şirketin ilaç gönderimini durdurma kararından sonra bazı hastanelerin faturaları ödemeye başladığını sözlerine ekledi. Geçen yıl Danimarka'nın Novo Nordisk şirketi, Yunanistan'a bazı insülin ilaçlarını göndermeyi durdurmuş ve şeker hastalarından büyük tepki çekmişti.

Yunanistan'da devlet hastaneleri şimdiye kadar 2.6 milyar dolarlık ilaç borcunun yarısını bile ödeyemedi.


BİZ TATLILARINI BİLE KESMEDİK

Roche en hayati ilaçların sevkiyatını durdururken ekonomik kriz içindeki Yunanistan en büyük desteği Türkiye'den görüyor. Birikmiş 300 milyon doların üzerindeki borcuna karşılık Türkiye, Yunanistan'a doğalgaz sevkiyatını kesmezken, özel sektör de Yunanistan'daki borçlularına karşı hoşgörülü yaklaşıyor. Baklavacı Nejat Güllü, Atina'daki Yunanlı bayisinin borcunu ödeyememesi üzerine tatlı sevkiyatına devam ettiklerini açıklamıştı. Nejat Güllü, son olarak 1.5 yılda 200 bin euroyu bulan alacağının tahsili için Yunanlı ortağının bir Güllüoğlu cafesi açması için anlaşmıştı.

Bu haber toplam 1867 defa okunmuştur
Yunanistanın ilaç alacak parası bile kalmadı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans