Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Küçük, Kimsenin parasına ihtiyaçım yok
20 Eylül 2011 Salı Saat 10:15

Küçük, Kimsenin parasına ihtiyaçım yok

CTP Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu, UBP Genel Başkanı ve Başbakan İrsen Küçük’ü, “bir iş adamı aracılığı ile yaşlı bir vatandaşın ihtilaflı arazisini satın almakla” suçladı.

Küçük ise iddiaları reddetti, “Araziyi paramızla aldık, kimsenin yardımına ihtiyacı olan birisi değilim” dediİskele Belediyesi sınırları dahilinde Salahi Arseven isimli vatandaşa ait bir arazinin, iş adamı Halil Falyalı aracılığı ile, Başbakan İrsen Küçük’ün kızına satıldığı yönündeki iddia, Meclis’in gündem maddesi oldu.


CTP Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu, Meclis kürsüsünden yaptığı açıklamada, devletin yol izni vermediği bir arazinin Başbakan’ın kızı tarafından alınmasını ve buna bir iş adamının aracılık etmesini kınadı. Kalyoncu, “Arazinin ihtilaflı olmasına rağmen, Başbakan’ın ailesine mensup birisi tarafından alınmasını” eleştirdi, arazinin parasının ise Halil Falyalı tarafından ödendiğini iddia etti.


Başbakan İrsen Küçük ise, Ömer Kalyoncu’yu cevapladığı konuşmasında, “Anlım açık. Bu memlekette mala mülke düşkün olmadığımı, kimsenin de bana arazi almasına ihtiyaç duymadığımı herkes biliyor” açıklaması yaptı.


Arazinin satış işlemi ile birlikte Falyalı ailesinin aracı olduğunu doğrulayan Başbakan İrsen Küçük, “Ancak parasını ben ödedim. 120 bin sterlin istenen araziyi, Halil Falyalı’nın babası Cahit Falyalı’nın araya girmesi ile 100 bin sterline anlaşarak aldım. Olayda Halil Falyalı hiçbir şekilde bulunmadı” dedi.Kalyoncu: “Yol izni olmayan araziyi niye aldınız?”


CTP Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu, yol izni olmayan bir arazinin Başbakan tarafından satın alınmasının şaibe doğurduğunu belirterek, “Mal sahibi yol izni olmadığı, yol verilmeyeceği için bu araziyi sattı. Yoksa neden satsın? Sayın Başbakan ya kandırıldı ya da bir bildiği var” ifadesini kullandı.


Kalyoncu, arazi ile ilgili şu iddiaları ortaya attı: “Bu arazi tartışmalı bir arazidir. 1989’da Bakanlar Kurulu ile arazinin olduğu bölgeye yol verileceği söylendi ama daha sonra bu araziye yol verilmesinin Anayasa’ya aykırı olduğu söylendi.


Bu araziye yol verilecek mi, verilmeyecek mi? Bu arazi, arsa değil. Bu nedenle takibini yapacağız. İşin içerisine Falyalı girdi mi, herkesin kulağının dikilmesi normal. Ama her şeyden önce, Başbakan’ın böyle bir ihtilafın içinde olması yanlış. Malın sahibi olan ve şu anda Londra’da yaşayan yaşlı bir vatandaşımız bu satıştan son derece rahatsız.


İddia odur ki, bu arazinin parası Halil Falyalı tarafından ödenmiştir.”

Küçük: “Bu arazi ortak paramızla alındı”
Başbakan İrsen Küçük, hiçbir şekilde şaibeli bir alışverişi olmadığını söyleyerek, “Bu konuda bir süreden beridir dedikodular dolaşıyor. Anlım açık, yüreğim pek. Beni tanıyan herkes yanlış bir alışverişin içinde olmayacağımı bilir” dedi.


Küçük, “arazinin parasının Halil Falyalı tarafından ödendiğine” dönük iddiaları değerlendirirken, “Halil Falyalı’nın babası Cahit Falyalı ve dedesi Hüsnü Falyalı ile 1974 öncesine dayanan sağlam bir dostluğumuz var. Ben onların evinde yemek yedim, onlar benim evimde yemek yedi. 1-2 ay önce UBP Parti Meclisi Üyemiz Cahit Falyalı beni davet etti, Boğaz’da misafirleri olduk. Kızım o bölgeyi çok beğendi. Satışta olan yerler olduğunu öğrendik. Emlakçı geldi, çocuklarıma yarım inşaat ve arsa gösterildi. Bir arsanın da Londra’da yaşayan birine ait olduğu 120 bin sterline satabileceğini söyledi. Çocuklarım o arsa üzerinde yoğunlaştı ve Cahit Bey aracı oldu, 100 bin sterline bu araziyi kızım ve damadım satın aldı” dedi.

“Olayı saptırıyorlar” 
Başbakan, olayın saptırılarak, farklı bir zemine çekilmesini eleştirdi. Damadının bankada bulunan parasını çektiğini, üzerini de kendisinin tamamladığını anlatan Başbakan İrsen Küçük, sözlerinin sonunda şu açıklamaları yaptı: “Olayı değiştirdiler ve arsayı ucuza satın aldığım, parasını Falyalı ailesinin ödediği söyleniyor. Benim kimsenin parasına ihtiyacım yok. Ben bu parayı ödeyebilecek güçteyim.


Bu arazi de açılmış arsa değil, 1 dönüm 400 ayak karedir. Bu konuyu başka taraflara çekmeye gerek yok. Bana sorulsa, ben cevap verirdim. Eş değer konusunda çok rahatım. Hem eş değerim hem puanım var. Tek bir dönüm Rum malı tutmuyorum. 1976 sonrası Bellapais bölgesinde bakanlara ayrılan evlerden, arazilerden istemedim, göçmenlere dağıtılmasını istedim.
Bu konudaki duyumlara kimse inanmasın. Ömer Kalyoncu arkadaşıma da bu konuda açıklama yapma fırsatını bana tanıdığı için teşekkür ederim. Damadım Kooperatif Merkez Bankası’ndaki hesabında bulunan parayı çekti, ayıptır söylemesi ama üzerini de ben tamamladım ve bu arazi alındı.” 

Havadis

Bu haber toplam 11114 defa okunmuştur
Küçük, Kimsenin parasına ihtiyaçım yok Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans