Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ABDden Rum Kesimine Rersmen Sondaj Desteği
20 Eylül 2011 Salı Saat 14:12

ABDden Rum Kesimine Rersmen Sondaj Desteği

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri,ABD, Kıbrısın enerji arama çalışmalarını desteklemekte. Bu, Kıbrıs sorununun çözümü için yapılan görüşmeleri engellememeli dedi.

Türkiye’nin uyarılarına karşın Doğu Akdeniz’de petrol ve doğalgaz arama çalışmalarına başlayan Güney Kıbrıs’a ABD’den destek geldi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun, New York’ta ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile yaptığı görüşmenin ardından, iki bakan arasında ele alınan konulara ilişkin gazetecilere bilgi veren ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Güney Kıbrıs’ın Akdeniz’de petrol vedoğalgaz arama hakkına sahip olduğunusöyledi. ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, ‘ABD, Kıbrıs’ın enerji arama çalışmalarını desteklemekte. Bu, Kıbrıs sorununun çözümü için yapılan görüşmeleri engellememeli’ dedi.


Açıklamada, Davutoğlu-Clinton görüşmesinin önde gelen konularından birinin terörizm ve PKK konusu olduğu belirtilerek, "Dışişleri Bakanı Clinton, özellikle son günlerde saldırılarını artıran PKK terörü konusunda, buna karşı Türkiye ile işbirliği ve dayanışma konularında çok açık konuştu" sözlerine yer verildi.


ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin PKK ile mücadelede Türkiye ile kapsamlı bir işbirliğinin olduğuna değinerek, "PKK yalnızca Türkiye için değil ABD için de terör tehdididir" dedi.Görüşmede, İsrail konusunda gündeme geldiğini, ABD’nin Türkiye-İsrail ilişkilerinin gelişimini yakından izlediğini belirten ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Amerika’nın iki ülkeye de ilişkilerini iyileştirme çağrısı yaptığını belirterek, ’Hillary Clinton, Türkiye ve İsrail’in aralarındaki farklı görüşleri günlerdir, haftalardır çözememelerinden duyduğu üzüntüyü dile getirdi ve Türkiye’den kapıları açık tutmasını istedi’ dediler.

Bu haber toplam 11092 defa okunmuştur
ABDden Rum Kesimine Rersmen Sondaj Desteği Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans