Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye ve Kktc  kıta sahanlığı anlaşmasını imzaladı
21 Eylül 2011 Çarşamba Saat 21:30

Türkiye ve Kktc kıta sahanlığı anlaşmasını imzaladı

Başbakan Erdoğan ile KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu kıta sahanlığı anlaşmasına imza attı.
Fotoğraflar için Tıklayınız

Kıbrıs Rum yönetiminin Doğu Akdeniz'de petrol ve doğalgaz sondajına başlamasının ardından, Türkiye ile KKTC de benzer bir adım atılacağını duyurmuştu.

Akdeniz’de yapılacak aramalar için ilk adım atıldı ve KKTC ile Türkiye arasında kıta sahanlığını sınırlandırma anlaşması New York’ta imzalandı.

Anlaşmaya, Türkiye adına Başbakan Erdoğan, KKTC adına da Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu imza koydu.

Rumların Ada’nın güneyindeki 12 nolu parselde başlayan çalışmalarına, fırkateynler ve savaş uçaklarıyla uzaktan izlemeye alan Ankara, benzer arama çalışmaları yapılması yolunda en somut adımı attı.

KKTC ve Türkiye arasında imzalanan kıta sahanlığını sınırlandırma anlaşmasıyla, Akdeniz'de yapılacak arama çalışmaları için engel ortadan kalkmış oldu.


"GEREK DUYULURSA TÜM ADA'DA"

Anlaşmaya göre, arama çalışamlarının Ada'nın tümünü kapsıyıp kapsamayacağı noktasında Başbakan Erdoğan'dan bir açıklama geldi.

İmza töreninde konuşan Erdoğan, şu anda sacede KKTC tarafında yapılacak aramaçalışmalarının, gerek duyulması halinde tüm Ada’ya yayılacağının mesajını verdi: "Türk halkının Ada’nın tümünde kıta sahanlığı hakkını mahfuz tutuyoruz. Doğu ve batı uçlarında ilerletilmesi gerekirse tarafların hakkaniyetlerine bağlı olarak ilerletilecek" dedi.

Anlaşmalar, iki ülkenin meclislerinde onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek ve TPOA’ya aramaçalışmalarıyla ilgili ruhsat verilecek.

NORVEÇ GEMİSİ

Burada da, ağırlıklı olarak İskenderun Körfezi’ndeki arama çalışması için Norveç'in CGGV şirketinden 20 milyon dolara kiralanan geminin devreye girmesi bekleniyor.

ŞİRKETLERE UYARI

Erdoğan imza töreninde şunları söyledi:— "Rumlar ile iş yapan ve yapacak uluslararası petrol ve doğalgaz şirketlerini de uyarmak istiyoruz. Bu şirketlerin, Türkiye'deki enerji projelerine alınmaması ve bunlara bir takım müeyyideler uygulanması konusunda da Enerji Bakanlığımız bir çalışma başlatmıştır.— Türkiye, bugün olduğu gibi gelecekte de kendisine yaraşır şekilde sağduyu ile hareket edecek, gerginlik ve krizden medet umanlara prim vermeyecektir.”


Bu haber toplam 12131 defa okunmuştur
Türkiye ve Kktc kıta sahanlığı anlaşmasını imzaladı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans