Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KKTC ile anlaşmanın ardından Bakandan önemli açıklama
21 Eylül 2011 Çarşamba Saat 19:29

KKTC ile anlaşmanın ardından Bakandan önemli açıklama

Bakan Taner Yıldız: Sondaj çalışmalarımız daha geniş bir alanda sürecek açıklamasını yaptı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye ile KKTC arasında imzalanan Kıta Sahanlığı anlaşmasıyla Akdeniz'de bundan sonra yaşanacakları anlattı.


SİSMİK ARAMALAR GENİŞLEYECEK

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye ile KKTC arasında imzalanan ''Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması''na ilişkin olarak, ''Kıta sahanlığı anlaşmasıyla o sınırlar içerisinde kalan yerlerde bizim sismik aramalarımız artık daha da genişleyerek devam edecektir'' dedi. Yıldız, uluslararası hukuk gereği sınırları belirlenmemiş ve çizilmemiş tartışmalı yerlerde arama yapan firmaların da ''kara liste''de olduğunu bildirdi.
Yıldız, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile bulunduğu Stuttgart'da, Türkiye ile KKTC arasında imzalanan ''Kara Sularını Sınırlandırma Anlaşması''na ilişkin açıklamalarda bulundu.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun imza koyduğu anlaşmanın ardından gerek Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na gerekse Dışişleri Bakanlığı'na düşen işler olduğunu belirterek, şunları söyledi:


''Kıta sahası anlaşmasıyla beraber o sınırlar içerisinde kalan yerlerde bizim sismik aramalarımız artık daha da genişleyerek devam edecektir. Bunun için ayırdığımız bir fon var, öncelikle ondan başlayacağız.


O FİRMALAR ARTIK KARA LİSTEDE

Ama bu arada Sayın Başbakanımızın açıklamaları çerçevesinde artık bizim bu manada Akdeniz'de çalışan ve o dediğimiz muvazaalı, tartışmalı alanda ve uluslararası hukuk gereği sınırları belirlenmemiş ve çizilmemiş yerlerde arama yapan firmalar da artık bundan sonra kara listemizdedir.


Türkiye'de herhangi bir çalışma yapmak istediklerinde, petrol veya doğalgaz ile alakalı, bundan sonra biz de o ikinci listemize bakacağız. O firmalar orada bulunuyorlar mı bulunmuyorlar mı? Çünkü biz bu uyarıyı önceden yapmıştık. Bizim de gerek Antalya ve açıklarında gerekse bu dediğim yeni alanlarda sismik aramalarla alakalı çalışmalarımızı hızlandıracağımızı söylüyorum.''

Bu haber toplam 11484 defa okunmuştur
KKTC ile anlaşmanın ardından Bakandan önemli açıklama Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans