Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sosyal Sigorta affı Bakanlar kurulunda onaylandı
21 Eylül 2011 Çarşamba Saat 22:46

Sosyal Sigorta affı Bakanlar kurulunda onaylandı

Bakanlar Kurulu, Gecikmiş Sosyal Güvenlik Primleri İle Gecikmiş Sosyal Sigorta Primlerine Ödeme Kolaylığı Getiren Yasa Gücünde Kararnameleri Onayladı

Çavuşoğlu, Bakanlar Kurulu’nun, uzun süredir gündemde olan, kaçak yaşamın önüne geçilerek herkesin kayıt altına alınmasını öngören “Gecikmiş Sosyal Sigorta Prim Borçları ve Gecikme Zamlarının Ödeme Planı İle ilgili Kuralların Düzenlenmesine İlişkin Yasa Gücünde Kararname” ve  “Gecikmiş Sosyal Güvenlik Prim Borçları ve Gecikme Zamlarının Ödeme Planı İle İlgili Kuralların Düzenlenmesine İlişkin Yasa Gücünde Kararname”yi de onayladığını açıkladı.


“Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik kriz nedeniyle sosyal güvenlik primlerini ödeme güçlüğü çeken kişi ve kurumların yükümlülüklerini yerine getirmesine olanak sağlanması amacıyla”, yasa gücünde kararname ilke bir af çıkarıldığını ifade eden Çavuşoğlu, bu kararnamelerin Resmi Gazete’de yayınlandığı günden itibaren yürürlüğe gireceğini vurguladı.


Bakanlar Kurulu Sözcüsü Çavuşoğlu, bunun ayrıntılarının ilgili bakanlık tarafından çok geniş bir şekilde kamuoyuna açıklanacağına dikkati çekti.


Bu kararname yürürlüğe girdikten sonra iki ay içerisinde Sosyal Sigortalar Dairesi’ne müracaat eden kişilerin, müracaat tarihinden itibaren dairece en geç bir ay içinde yapılacak değerlendirme sonucunda, prim ve gecikme zamlarının tahsilinde yasal engel bulunmaması koşuluyla, kararnameden yararlanabileceğine işaret eden Çavuşoğlu, bu konuda şu ayrıntıları verdi:


“01.1.2008 tarihi ile 30.06. 2011 tarihi arasındaki prim borçlarının % 30’unu ödemeleri halinde faiz oranları dondurulacaktır. Peşin ödemelere teşvik olması açısından 01.01. 2010 ile 30.06.2011 tarihleri arasında oluşan borçların tümü peşin ödenmesi halinde, gecikme zammının yüzde 10’unu ödeyecektir.  Bu tarihin konma sebebi 2009’da yine bir af çıkmıştı. O af tarihinden itibaren oluşan borçların peşin ödenmesi halinde indirim yapılacaktır.”


Bakanlar Kurulu Sözcüsü, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, bir soruya karşılık, petrol ve doğalgaz konusunda atılacak adımlarla ilgili olarak KKTC Hükümeti’nin zaman mefhumu tanımaksızın Türkiye Hükümeti ile sürekli istişare içerisinde olduğunu bildirdi.

Bu haber toplam 11524 defa okunmuştur
Sosyal Sigorta affı Bakanlar kurulunda onaylandı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans