Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ertuğruloğlu, Gerekirse devletin adını da değiştirelim
23 Eylül 2011 Cuma Saat 09:57

Ertuğruloğlu, Gerekirse devletin adını da değiştirelim

Meclis’te Demokrasi ve Güven Partisi Genel Başkanı olarak ilk kez konuşma yapan Tahsin Ertuğruloğlu, “devletin yıllardır yanlış yönetildiği ve sistemin değiştirilmesi gerektiği” görüşünü yineledi.

Ertuğruloğlu, “Başkanlık sistemini içeren yeni bir anayasa yazalım, gerekirse devletin adını da değiştirelim” dedi.DGP Genel Başkanı olarak Meclis’te ilk kez konuşma yapan Tahsin Ertuğruloğlu, sistemin kaçınılmaz bir şekilde değişmesi gerektiğini söyledi. Sadece bugünkü siyasi iktidarı suçlamadığını; bu siyasi yapının ta başından böyle olduğunu kaydeden DGP Genel Başkanı Ertuğruloğlu, hükümetin hükümetçilik, siyasi partilerin siyasi particilik oynadığını; halkla, demokrasiyle alay eden bir yapıda gidildiğini savundu.‘SÖZÜN BİTTİĞİ YERDEYİZ:’

Vatandaşların devletten soğuduğunu iddia eden Ertuğruloğlu, “Devlet kurduk yaşatıyoruz” demekle devlet olunamayacağını; gereklerinin insanların siyasi düşüncelerine göre ayrım yapılmaksızın yerine getirilmesi gerektiğini vurguladı. Devamlı su verilemeyen bir köyde akıllı sayaç takılacak diye insanların mağdur edildiğini anlatan Ertuğruloğlu, “Aslında sözün bittiği yerdeyiz, sistem tamamen çökmüştür” dedi.‘MİLLETVEKİLLERİNİN BAKAN OLMAYACAĞI BİR SİSTEME GEÇELİM’:

İnsanlarda adalet ve güven duygusunun kalmadığını belirten DGP Genel Başkanı Ertuğruloğlu, gerekirse KKTC’nin adının değiştirilmesini önerdi; şöyle konuştu: “Başkanlık sistemini içeren yeni bir anayasa yazalım, gerekirse devletin adını da değiştirelim. Ben iddia ederim ki bu devlet tanınma noktasına gelecektir. Belki bir anda BM üyesi olmayacaktır ama TC dışında bir miktar ülkenin de tanıdığı bir devlet olacaktır. Bu KTC ismiyle olmayacaksa Kıbrıs Türk Devleti gibi Annan Planı’ndaki isim olacaksa, yeni bir anayasa ve yeni rejimle, devletin ismi de değişerek, popülizmin önüne geçerek, milletvekillerinin bakan olmayacağı bir sisteme geçelim. O zaman gelin milletvekili sayısını da düşürelim. Tek seçim bölgesi olsun.”

Bu haber toplam 1928 defa okunmuştur
Ertuğruloğlu, Gerekirse devletin adını da değiştirelim Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans