Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Küçük, Hedef gençlerin istihdamı
25 Eylül 2011 Pazar Saat 06:38

Küçük, Hedef gençlerin istihdamı

Başbakan Küçük, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın projeleri konusunda bilgilendirildi

Başbakan İrsen Küçük, dün, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın ileriye dönük projelerinin tartışıldığı toplantıya katılarak, bakanlığın ileriye dönük çalışmalarıyla projeleri hakkında bilgi aldı. İrsen Küçük, hükümetin özellikle gençlerin tarım ve hayvancılık alanında istihdam edilmesi amacıyla projeler geliştirildiğin ve geliştirmeye devam edeceğini söyledi.


Küçük, bakanlık çalışmaları hakkında bir buçuk saat süren bilgilendirme toplantının ardından düzenlediği basın toplantısında, başta Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı olanak üzere hükümetin ileriye dönük çalışmaları hakkında bilgi verdi.


Başbakan İrsen Küçük, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın ülkenin en geniş kesimini ilgilendiren bir bakanlık olduğunu ifade ederek, dün yapılan ve ileriye dönük bakanlık projelerinin değerlendirildiği toplantıyı başarılı bir toplantı olarak değerlendirdi.


Küçük, bu tür toplantıların bakanlığın kendi bünyesinde bir süreden beridir yapıldığını anlatarak, çalışmalar nedeniyle Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu ile bakanlık üst düzey yöneticilerine teşekkür etti.


Başbakan Küçük, ülke nüfusunun yüzde 16’sının halan tarım alanında çalıştığını ifade ederek, hükümet olarak özellikle gençlerin tarım ve hayvancılık alanında istihdam edilmesi amacıyla projeler geliştirildiğini; geliştirmeye devam edildiğini söyledi.


İrsen Küçük, gençlerin kırsal kesimde istihdamı yanında kırsal alanda yerleşmesine yönelik de projeler yürütüldüğünü, kırsal kesim arsalarının dağıtılmasının bunlardan bir tanesini oluşturduğunu ifade ederek, bu proje kapsamı dahilinde son bir yıl içinde bin kırsal kesim arsasının gençlere verildiğini kaydetti.


Başbakan Küçük, gençlere kırsal kesim arsası projesinin İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı tarafından sürdürüldüğünü anlattı.

Suyun gelmesi önemli

Küçük, ülkede tarım sektörünün gelişmiş ve gelişmeye uygun sektör olduğuna işaret ederek, Türkiye’den 7 Mart 2014 hedefiyle su getirilmesi projesinin yaşama geçmesiyle birlikte ülkenin çehresinin değişeceğini söyledi.


İrsen Küçük, suyun Anamur’dan Geçitköy Göleti’ne aktarılacağını, oradan da içme ve kullanma suyu olarakevlere dağıtımının yapılacağını anlatarak, projenin 450 milyon dolarlık yapım bedelinin Türkiye Cumhuriyeti tarafından ayrıldığını ve projede bir gecikmenin söz konusu olmayacağını kaydetti.

Geçitköy Göleti’nin 25 milyon metreküp su hacmine ulaşması amacıyla duvar yükseltilmesine gidileceğini, bu amaçla projenin hazırlandığını ve bununla ilgili ihaleye 15 gün içinde çıkılacağını belirten Başbakan Küçük, yıllık 75 milyon metreküp suyun gelişiyle birlikte bunun 35-40 milyon metreküpünün içme kullanma, geriye kalanının ise tarımda kullanılacağını söyledi.


Başbakan Küçük, Türkiye’den gelecek su yanında, Haspolat Arıtma Tesisi’ndeki 10 milyon ve Gazimağusa arıtma tesisindeki 3 milyon metreküplük arıtılmış suyun hayvancılıkta kullanımının da planlandığını belirterek, tüm bunlar göz önünde bulundurulduğu zaman ülkenin çehresinin 2012 yılından itibaren değişmeye başlayacağını kaydetti.

Doğrudan gelir desteği


Küçük, Doğrudan Gelir Desteği’nin yeniden yapılandırılmasına yönelik bakanlık uzmanlarının ve üst düzey yöneticilerinin görüşlerini aldığını, bu konudaki görüşleri beğendiğini ifade ederek, ülkede küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi projelerine hız verileceğini bildirdi.
İrsen Küçük, bakanlığın havan hastalıklarının önlenmesi amacıyla Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) ile belirli projeler yürüttüğünü; özellikle AB’nin Güney Kıbrıs’ta başlattığı hayvan sağlığı projesine dahil olmak istediklerini kaydetti.


Küçük, bu amaçla AB’nin yedi yıllık bütçesine dahil olma çalışmalarını sürdürdüğünü anlatarak, hayvan sağlığıyla ilgili belirli projelerin AB’nin yeni yedi yıllık bütçesinin içinde yer alacağını düşündüğünü söyledi.


Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK) ile Süt Endüstrisi Kurumu (SÜTEK)’in çalışmaları hakkında da bilgi edindiğini anlatan Küçük, yılsonuna kadar ülkede eksikliği olan 30 bin ton yemlik arpanın alımının gerçekleşmesini planladıklarını kaydetti.


Başbakan Küçük, ülkede yıllık arpa ihtiyacının 90-100 bin ton olduğunu, TÜK’ün üreticiden 50 bin ton arpa aldığını, üreticinin elinde halen 15-20 bin ton arpa bulunduğunu düşündüklerini söyleyerek, eksiğin dıştan alınmasının kaçınılmaz olduğunu belirtti.


Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın tüm birimleriyle hassas ve güzel çalışma sürdürdüğünü görmenin kendisini sevindirdiğini anlatan Küçük, bakanlığın tüm çalışmalarıyla ilgili olarak bir buçuk saat süreyle bilgilendirildiği için yetkililere teşekkür etti.

Yolların ışıklandırılması


Başbakan İrsen Küçük, gençlerin kırsal alanda istihdam ve ikamet etmesine yönelik projelerin, kırsal kesimi şehirlere bağlayan yolların yapım ve bakımıyla desteklendiğini, bu konudaki son rakamların bir süre sonra kamuoyuyla paylaşılacağını söyledi.


Küçük, karayollarıyla ilgili açıklama yapıldığında son bir yılda yapılan yolların son yıllardaki toplam yollardan fazla olduğunun görüleceğini anlatarak, duble yol yapımımın süratle devam ettiğini belirtti.


Küçük, şehirlerarası yolları ışıklandırma çalışmasının sürdüğünü, Girne-Alsancak-Lefkoşa yollarının ışıklandırıldığını; Lefkoşa-Güzelyurt ile Lefkoşa-Gazimağusa anayollarının ışıklandırılmasının 2012 yılında tamamlanacağını söyledi.


İrsen Küçük, Lefkoşa’ya girişi rahatlatacak yeni yolların Yenikent-Dereboyu, Şehit Arsaları-Alayköy. Metehan-Güzelyurt anayolu bağlantısı, Girne-Yakın Doğu Üniversitesi altı-Haspolat güzergahını izleyen yeni Lefkoşa çevre yolunun yapımını bunlara örnek göstererek, bu yolların proje ve yapımının süratle tamamlanacağın anlattı.
Başbakan İrsen Küçük bir soru üzerine, Türkiye’den borularla gelecek suyun 7 Mart 2014’te saat 13.00’de adada olacağını; suyun o tarihten itibaren çeşmelerden içilecek su şeklinde akmasının hedeflendiğini açıkladı.


Küçük, içme ve kullanma suyu dışında kalacak ve sulamada (tarımda) kullanılacak su için gerekli proje ve toprak analizinin de yapılarak toprak sınıflandırılmasının gerçekleştirildiğini anlattı.


Başbakan İrsen Küçük, tüm bunların yapılması için, bugün yaptıkları gibi, hafta sonu da çalışılmasının kaçınılmaz olduğunu ifade ederek, ilgili bakan ve tatil gününe karşın basın toplantısını izleyen gazetecilere teşekkür etti.


Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu ise basın toplantısının başında yaptığı konuşmada, toplantıya, yaptığı daveti kabul ederek katılan Başbakan İrsen Küçük’e teşekkür etti.


Amcaoğlu, kendisi de eski bir Tarım Bakanı olan Başbakan Küçük’ten projeler konusunda bilgi almanın önemli olduğunu belirterek, toplantıda bakanlığının ileriye dönük projelerini ele aldıklarını kaydetti.


Toplantıyı yararlı olarak niteleyen Amcaoğlu, bu tür toplantıların bakanlığının bünyesinde devam edeceğini söyledi.

Bu haber toplam 1733 defa okunmuştur
Küçük, Hedef gençlerin istihdamı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans