Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sondajın Ertelenmeme Sebebi tazminat
25 Eylül 2011 Pazar Saat 09:29

Sondajın Ertelenmeme Sebebi tazminat

Kasinis: ertelerseniz Çıkıp Basın Toplantısı Düzenler, Her Şeyi Açıklarım.

Rum basını, Kıbrıs sorununa doğrudan müdahil ülkelerin, Kıbrıs doğrudan müzakereler prosedürünü baltalayacağı için "Afrodit"teki sondaj çalışmalarının ertelenmesi konusunda Rum yönetimine baskı yaptığını, Rum yönetiminin de ertelemek için uğraştığını ancak bu uğraşlarının ekonomiye takıldığını savundu.


Kathimerini, "Lefkoşa'nın Sondajı Erteleme Çabaları Ekonomiye Takıldı" başlığıyla yansıttığı haberinde, Batılı bir diplomatın iki hafta önce bu gazeteye "sondaj çalışmalarının 1-2 ay ertelenmesi iyi olurdu ancak erteleme çalışmaları zamanında olmadığına göre sondajların başlaması Kıbrıs için tek yoldur" dediğini yazdı.


Haberde aslında Rum Yönetimi Başkanlığı'nın sondaj çalışmalarının başlamasını ertelemeye çalıştığı ancak her bir günlük gecikme için Noble Energy şirketine ödemek zorunda olduğu tazminat nedeniyle ekonomik engele takıldığı belirtildi.


Maliye, İçişleri ve Ticaret bakanlarından oluşan bakanlar komitesinin 13 Eylül günü Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas başkanlığında toplandığını hatırlatan gazete, özetle şunları yazdı:


SONDAJ BÖLGESİNİ TÜRKİYE KORKUSUYLA ALELACELE BAĞLADILAR


"Ancak gelişmeler ertelemeyi engelledi, çünkü 9 Eylül'de sondajın yapılacağı bölgenin bağlanması sorunu ortaya çıktı. Kıbrıs Cumhuriyeti o ana kadar bölgeyi bağlamamıştı. Teknokratlar, bölgeyi Türkiye'nin bağlaması tehlikesi olduğuna işaret ettiler. Başkanlık Köşkü korkulu bir öğleden sonra geçirdi ve nihayetinde Kıbrıs Cumhuriyeti bölgeyi NAVTEX ve NOTAM'la bağladı.


Türkiye önce davranıp bölgeyi üç aylığına bağlasaydı bu Kıbrıs ekonomisi için büyük bir felaket olurdu, hükümet de Mari'dekinden de güçlü bir darbe alırdı.  Çünkü 12'nci parsel uluslararası sulardadır ve orası deniz tatbikatları v.b. için bağlama hakkına sahip olan Türkiye'nin bayrağını taşıyacaktı.


Buna rağmen Başkan Hristofyas başkanlığında toplanan bakanlar komitesi, Noble tarafından sondajlara başlama zamanına ilişkin sorumluluğun Türkiye'nin sıcak olay çıkarması tehlikesi ve Kıbrıs sorununa ilişkin baskılara maruz kalan hükümete aktarılması için olası yöntemler üzerinde durdu. Ancak Noble ile yapılan sözleşme uyarınca Kıbrıs böyle bir adım atması (ertelemesi) durumunda çok büyük meblağlarda tazminat ödemek zorunda kalacaktı.


Başkan Hristofyas toplantı çıkışında sondajların en kısa sürede başlayacağını, olası doğalgaz yataklarının istifadesinin Kıbrıs sorununun kısa zamanda çözümüne teşvik olacağını ve muhtemel olumlu bir gelişmenin Türk-Rum bütün Kıbrıslıların çıkarına olacağını söyledi."


KASİNİS: "ERTELERSENİZ HER ŞEYİ AÇIKLARIM"


Simerini ise, "Solon Kasinis Kararı Nasıl Engelledi" başlıklı haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın geçtiğimiz cumartesi günü Başkanlık Köşkü'nde düzenlediği olağanüstü toplantıda doğalgaz yatakları ve sondaj çalışmalarının masaya yatırıldığını hatırlattı.


Konuyla ilgili yetkili bakanlar yanında Enerji Dairesi Müdürü Solon Kasinis'in de toplantıya katıldığına işaret eden gazete, Dimitris Hristofyas ve Praksula Andoniadu'nun 'Uzatmayalım. Bir sondaj uğruna her şeyi havaya uçurmak niyetinde değiliz. Müzakereler devam ediyor ve New York'ta kritik üçlü görüşme var' görüşünde olduklarını ve Solon Kasinis'e sondajı ertelemenin veya zamanında başlamanın maliyetinin ne olacağını sorduklarını belirtti.


Habere göre Kasinis, "bilinen dik kafalılığıyla cevap verdi ve erteleme kararı alınması halinde derhal basın toplantısı düzenleyerek her şeyi açıklayacağını" söyledi. Hatta, "Sefilliğimizden gerçekten utanıyorum" diyerek çıktı gitti ve Hristofyas, bakanlar ile teknokratlar "baskının ağırlığı altında 'ilerliyoruz' demek zorunda kaldı".


Gazete toplantıda yaşanan bu gerginlikte Tumazos Çelebis'in yatıştırıcılığının rol oynadığını ve Dışişleri Bakanlığı bünyesinde yeni oluşturulan Enerji Birimi'nin bu şartlar altında kurulduğunu da ekledi.

Bu haber toplam 1614 defa okunmuştur
Sondajın Ertelenmeme Sebebi tazminat Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans