Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rum basını, Sefilliğimizden utanıyorum
26 Eylül 2011 Pazartesi Saat 11:34

Rum basını, Sefilliğimizden utanıyorum

Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas’ın, Akdeniz’de yaşanan doğalgaz krizden önce, sondaj çalışmalarının engellenmesini için çaba harçadığı bildirildi.

Hristofyas'ın önceki hafta Rum Başkanlık Köşkü’nde düzenlediği olağanüstü toplantıda doğalgazyatakları ve sondaj çalışmaları masaya yatırıldı. İddiaya göre, toplantıya Enerji Dairesi Müdürü Solon Kasinis’in inadı damgasını vurdu. Alınan bilgilere göre toplantı şöyle gelişti:

-HER ŞEYİ HAVAYA UÇURACAĞIZ: Konuyla ilgili yetkili bakanlar yanında Enerji Dairesi Müdürü Solon Kasinis de toplantıya katıldı. Hristofyas’un toplantı başında, “Uzatmayalım. Bir sondaj uğruna her şeyi havaya uçurmak niyetinde değiliz” dediği kaydedildi. Kasinis de bu açıklama karşı çıkarak, sondaja bir an önce başlanması gerektiğini savundu. Bunun üzerine Hristofyas “Müzakereler devam ediyor veNew York’ta kritik üçlü görüşme var” diye karşı çıktı. Ardından, sondajı ertelemenin veya zamanında başlamanın maliyetinin ne olacağı hakkında bilgi istedi.

-SEFİLLİĞİMİZDEN UTANIYORUM: Rum basınının ifadesine göre Kasinis ise  “bilinen dik kafalılığıyla cevap verdi ve erteleme kararı alınması halinde derhal basın toplantısı düzenleyerek her şeyi açıklayacağını” söyledi. Hatta, “Sefilliğimizden gerçekten utanıyorum” diyerek çıktı gitti. Hristofyas, bakanlar ile teknokratlar  “baskının ağırlığı altında ilerliyoruz” demek zorunda kaldı

-MAKARİOS ÖRNEĞİ: Rum siyasetçi Nikos Rolandis de Türkiye’nin, Rum Yönetimi’nin DoğuAkdeniz’de tek yanlı sondaj çalışmalarına başlamasına karşılık doğrudan müdahale yerine başka bir tepki yöntemi seçtiğini, ancak bunun tehlikenin geçtiği anlamına gelmediğini söyledi. Rolandis, “Bazıları, ‘petrolü çıkartalım ve sonra Kıbrıslı Türklere bağıralım, onları ezelim ve çözümü bulalım’ diyor... Sorunlar bu şekilde çözülmez. 60’lı yıllarda Makarios da aynı zihniyetteydi. ‘Türkleri ceplere koyun, kendi yağlarında kavrulsunlar ve gelip kabul etsinler’ demişti... Kabul etmediler. Maalesef tarihten ders almıyoruz” dedi.ABD’nin kanatları altında sondaj!

Rum Sigman kanalı, “Papa” tipi Amerikan uçağının sondaj çalıŞmalarına devam eden platformun üzerinde uçuş yaptığını iddia etti. Kanal haberinde  Papa tipi Amerikan uçağının önceki gün 12.00’de ve 15.30’da platform üzerinde uçarak sondaj çalışmalarını havadan denetlediğini belirtti. Sigma TV, bu uçuşun “Platformun 12’nci parselde sondaj yapacağı süre içerisinde Noble şirketine yönelik muhtemel tacize müsamaha göstermeyeceği mesajını vererek, Türk tehditlerini dışlamış olduğu”şeklinde değerlendirildiğini öne sürdü.


Fransa da Oyuna dahil oluyor

Öte yandan  Total ve Gaz de France isimli Fransız petrol devlerinin Rumların  doğalgaz yataklarına ilişkin üç boyutlu sismik veriler satın aldıklarını bildirildi. Rum devlet kanalı RİK’in haberine göre, şu ana kadar üç boyutlu veri satın alan petrol şirketi sayısının 30’un üzerinde olduğu belirtildi. Haberde, veri satın alarak ikinci tur imtiyaz hakkı dağıtımında dinamik şekilde yer alacak adaylar arasında birNorveç şirketi ile Rus Gazprom şirketinin de bulunduğuna işaret edildi.

Bu haber toplam 1648 defa okunmuştur
Rum basını, Sefilliğimizden utanıyorum Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans