Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Piri Reis çalışmalarına başladı
26 Eylül 2011 Pazartesi Saat 19:42

Piri Reis çalışmalarına başladı

Başbakan İrsen Küçük, KKTC adına TPAO tarafından R/V K. Piri Reis gemisiyle AR/KKTC/G ruhsat sahasında, bugün itibarıyla jeofizik araştırma ve sismik veri toplama çalışmasının başlatıldığını açıkladı.

Başbakan İrsen Küçük yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun New York’ta BM Genel Sekreteriyle yaptığı görüşmede, petrol gaz arama çalışmaları konusunda çıkış yolu önerisi sunduğunu ancak bu öneriye Rum tarafından henüz olumlu bir yanıt alınamadığını belirtti.


Başbakan İrsen küçükün açıklaması şöyle:


Rum Yönetimi’nin Ada’nın güneyinde tek yanlı olarak icra ettiği sondaj faaliyeti karşısında, Kıbrıs Türkleri’nin ortak sahibi oldukları Ada ve çevresindeki doğal kaynaklar üzerindeki eşit haklarını muhafaza etmek maksadıyla, Cumhurbaşkanı Sayın Eroğlu ve Türkiye Başbakanı Sayın Erdoğan arasında Türkiye ve KKTC arasında Akdeniz’de Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması 21 Eylül’de New York’ta imzalanmıştır.


Anlaşmanın imzalanmasını takiben Bakanlar Kurulu’muz 22 Eylül 2011 tarihli toplantısında Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığına (TPAO) Adanın etrafındaki deniz alanlarında petrol/doğal gaz arama ruhsatları vermiştir.


Kıbrıs Türk tarafı, Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm bulunması yönündeki yapıcı iradesini ve bu yönde devam eden müzakerelerdeki kararlılığını da sürdürmektedir. Kıbrıs Türk tarafı gerginliğe neden olan taraf olmama ve kapsamAlı çözümle Ada’da ve tüm Doğu Akdeniz bölgesinde barış, istikrar ve işbirliğinin hakim kılınmasına katkıda bulunma tutumunu da muhafaza ederek, bu süreçte, yapıcı önerilerde bulunmayı da sürdürmüştür.


Bu kapsamda, Cumhurbaşkanı Sayın Derviş Eroğlu, 24 Eylül’de BM Genel Sekreteri  ile New York’ta yaptığı görüşmede; petrol/ doğal gaz arama çalışmalarının kapsamlı çözüme kadar karşılıklı olarak askıya alınmasını veya, Rum tarafı çalışmaların devam etmesi hususunda ısrarcı olursa, anlaşmalar ve ruhsatlar konusunda her iki tarafın yazılı rızasının alınmasını ve bulunabilecek zenginliğin paylaşımının iki tarafın katılımıyla kurulacak bir komitede kararlaştırılmasını içeren bir çıkış yolu önerisi sunmuştur. Maalesef bu öneriye Rum tarafından henüz olumlu bir yanıt alınamamıştır.


Bu durumda, daha önce de açıklandığı üzere, KKTC adına TPAO tarafından R/V K. Piri Reis gemisiyle AR/KKTC/G ruhsat sahasında  26 Eylül 2011 itibarı ile jeofizik araştırma ve sismik veri toplama çalışması başlatılmıştır.

Bu haber toplam 1879 defa okunmuştur
Piri Reis çalışmalarına başladı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans