Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye nin ilk savaş gemisi Hizmete Giriyor (Video)
27 Eylül 2011 Salı Saat 16:28

Türkiye nin ilk savaş gemisi Hizmete Giriyor (Video)

İlk Türk savaş gemisi Heybeliada, Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğanın katılımıyla gerçekleşen törende Deniz Kuvvetlerine teslim edildi.

İlk savaş gemimiz TCG Heybeliada, İstanbulTersanesi'nde düzenlenen törenle Türk Deniz Kuvvetleri'ne teslim edildi. Teslim törenine katılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yaptıkları konuşmalarda önemli mesajlar verdi. Başbakan Erdoğan sondaj krizine değinirken, Cumhurbaşkanı Gül "Barış istiyorsanız savaşa da hazır olmanız gerekmektedir" dedi.Başbakan Erdoğan yaptığı konuşmada şunları söyledi:


"Bugün denize indireceğimiz Büyükada'nın şimdiden ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Herkes bilsin ki Türk bayrağı denizlerde, okyanuslarda da barışın sembolü olmaya devam edecektir. Ekonomimiz sağlam bir şekilde ilerlerken dış politikada Türkiye barışçıl bayraktarlığını yaparken tarihi bir eşiği de bugün aşmış oluyoruz.Türkiye artık 3 tarafımız denizle, 4 tarafımız düşmanlarla çevrili diyerek içine kapanan biri değil, bizim çıkarlarımız Hint Okyanusu'na kadar uzanır, Türkiye'nin hükümetinin ekonomik faaliyetlerini sonuna kadar koruyacağı bilinmelidir. Gerekli güvenlik tedbirlerini almakta kararlıyız, Kıbrıs Rum Kesimi'nin petrol ve doğalgaz arama faliyetlerine karşı önlemleri aldık ve Piri Reis gemimizi aramafaliyetlerinde bulunmak üzere bölgeye gönderdik. Bundan sonra da milli menfaatlerimiz neyi gerektiriyorsa hiç beklemeden onu faaliyete geçireceğiz. Büyük ve güçlü bir ülke olduğumuzun farkındayız, bütün politikalarımızı da buna göre tayin ediyoruz."Cumhurbaşkanı Gül'ün konuşması ise şöyle:"Satın almak durumunda olduğumuz bu gemileri kendi işçilerimiz, kendi emekçilerimizle üretmenin gururunu yaşıyoruz. Bundan dolayı Milli Savunma Bakanlığı'nı, Savunma Müsteşarlığı'nı, herşeyden önce hükümetimizi tebrik ediyorum. Bir ülkenin güçlü olması onun milli gücünden geçmektedir, ordusunun güçlü olması onun dışa bağımlı olmamasından geçmesindedir. Bizler bunun acısını geçmişte yaşamış ülkeyiz, müttefiklerimizin bile bütün geçmiş ilişkileri unutup silah ambargosuna maruz kalmış bir ülkeyiz.'SAVAŞA HAZIR OLMAK GEREKİR'Buraya gelmeden önce gururlandıran başka bir nokta ise özel sektör ile yapılan işbirliğidir, 50'ye yakın özel sektör firmamızın bu üretimde yer alması beni gururlandırmıştır. Türkiye'de ekonominin, sanayinin, endüstrinin gelişmesinde savunma sanayimizin çok büyük katkısı olacaktır. Aselsan, Makine Kimya'yı gezdiğim zaman gurur duyuyor ve heyecanlanıyorum. Şu bir gerçektir, barış istiyorsanız, hak ve hukukunuzu korumak istiyorsanız savaşa da hazır olmanız gerekmektedir. En son savaş istenir fakat barışa herkesi götürmek için savaşa da hazır olmak gerekir."

Bu haber toplam 11282 defa okunmuştur
Türkiye nin ilk savaş gemisi Hizmete Giriyor (Video) Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans