Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TC vatandaşlarına mülk edinme hakkı verilecek
30 Eylül 2011 Cuma Saat 07:11

TC vatandaşlarına mülk edinme hakkı verilecek

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yasal olarak ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının mülk edinmesiyle ilgili çalışma yapıldığını duyurdu.

Ülke fiziki planının yılbaşına kadar çıkarılmasını hedeflediklerini de açıklayan Çavuşoğlu, önümüzdeki dönemde tüm bölge imar planlarının çıkarılacağını söyledi.

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Bayrak Haber’de katıldığı bir programda birçok konuda açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu, Girne İmar Yasası konusundaki soru üzerine, bölgede yatay ve dikey büyüme konusunda farklı görüşlerin var olduğunu söyleyerek, binaların kontrolsüz büyümesinin önüne geçmek için 10 kat sınırlaması getirildiğini anımsattı.

Soruna parça parça çözüm bulunamayacağını; ülkede fiziki planının hazırlanması için Şehircilik Dairesi’nin ciddi bir çalışma içerisinde olduğunu açıklayan Çavuşoğlu, yılbaşına kadar ülke fiziki planını çıkarmayı hedeflediklerini ifade etti.

Bunun devamında her bölge için imar yasalarının çıkacağını söyleyen Çavuşoğlu, önümüzdeki aylarda da dikey yapılaşmanın nerelerde olacağına dair çalışma yapacaklarını kaydetti.

Çavuşoğlu, Lefkoşa İmar Planı’nda bazı değişiklikler yapılması için Başbakanla çalışma içerisinde olduklarını da açıkladı.

Bunun ardından her bölge için imar planı çıkarılmasının önümüzdeki yıl tamamlanacağını anlatan Çavuşoğlu, “Her binanın yapılabileceği yer vardır inancındayız. Her bina her yere yapılabilir görüşünde değiliz” dedi.

Turizm yatırımları konusundaki soruları da yanıtlayan Bakan Çavuşoğlu, 10 yıl önceye göre ülkeye çok ciddi yatırımlar yapıldığını ancak yeterli olmadığını ifade ederek, Bafra bölgesi yanında, diğer kentlerde de yatırımın şart olduğunu vurguladı.

Bürokrasideki hantallık konusuna da değinen Nazım Çavuşoğlu, Cumhuriyet Meclisi’nde, yasaların çıkarılması konusundaki hantallık ve uyumsuzlukların ortadan kaldırılmasının şart olduğunu ifade etti.

VATANDAŞLIK

Bakan Çavuşoğlu, vatandaşlık konusunda da açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu, TC’den vatandaşlığa başvurma hakkı elde etmiş toplam kişi sayısının 7 bin 500 olduğunu açıkladı.

TC vatandaşlarına yönelik bir çalışmaları olduğunu ve çok yakında bunu açıklama noktasına geleceklerini kaydeden Çavuşoğlu, ülkede yasal olarak kalan TC vatandaşlarına mülk edinme hakkı vereceklerini söyledi.

Çavuşoğlu, bu çalışmayla insanların başkasının üzerine mülk almasının önünü açmak ve emlak sektörüne bir hareketlilik getirmeyi hedeflediklerini vurguladı.

Bakan Çavuşoğlu, vatandaşlık konusunda ise “Bu konuda KKTC vatandaşlarının hassasiyeti var, adada doğanların vatandaşlık beklentileri var. Ülke nüfusu küçük ve vatandaşlık konusunda hassasiyet yüksek. Ülkede yasal olarak kalan herkese 5 yılda vatandaş olma hakkı veriliyor. Bence vatandaşlık yasasının yıllar önce geliştirilmesi gerekirdi” dedi.

“BEYAZ VE YEŞİL KİMLİĞİ DONDURDUK”

Şu anda mevcut yasanın dışında bir yasa varmış gibi davranıldığını vurgulayan Nazım Çavuşoğlu, “Son zamanlarda benim ortaya attığım beyaz ve yeşil kimlik konusunu dondurduk. Bu konuda çok üzgünüm; ama ülkemizin aydın kesimi veya muhalif kesimlerin bunu tartışma ortamına gelmeleri konusunda sıkıntımız var” dedi.

Muhalefetin çıkarılan tüzüğü okumadan tartıştığını da savunan Nazım Çavuşoğlu, muhalefetin UBP’ye “vurun abalıya” şeklinde yaklaşmasından dolayı beyaz ve yeşil kimlik konusunu dondurarak sadece af yasasını meclise gönderdiklerini vurguladı.

Şu anda 7 bin 500 civarında kişinin vatandaşlığa başvuru hakkı olduğunu anlatan Çavuşoğlu, bundan sonra her iki yılda bir yaklaşık 2 bin 500; 2014 yılından sonra da 5’er bin kişinin vatandaşlığa başvurma hakkı elde edeceğini bildirdi.

“KİMSENİN LAF SÖYLEME HAKKI YOK”

Çavuşoğlu, çalışma izni olan insanların ülke ekonomisinin çarklarının dönmesinde ter akıttığını belirterek, kimsenin bu kişilerin vatandaşlıklarına laf söylemeye hakkı olmadığını kaydetti.

KKTC halkının da, artık bu ülkede çalışmak için iş kolu seçme lüksü olmadığını belirten Çavuşoğlu, artık herkesin her işte çalışması gerektiğini söyledi.

CEZAEVİ

Lefkoşa Merkezi Cezaevi konusundaki soruları da yanıtlayan Çavuşoğlu, mevcut koşulları iyileştirmek için çaba harcadıklarını, mahkumların cazaevinde seramik atölyesinde ürettiklerinin satılabileceğini belirtti.

Yeni Cezaevi yapılmasıyla ilgili olarak da Çavuşoğlu, Türkiye’nin yeni cezaevi yapmak istediğini ancak müteahhitlerin ihalenin nerede açılması gerektiği konusundaki taleplerinden dolayı bu konuda bir sonuç alınamadığını söyledi.

Çavuşoğlu, KKTC’yi daha çağdaş bir ülke haline getirebilmek için yasaların hızlı bir şekilde geçirilmesinin şart olduğunu kaydetti.

Bu haber toplam 11762 defa okunmuştur
TC vatandaşlarına mülk edinme hakkı verilecek Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans