Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ydü yerli Otomobil Üretecek
02 Ekim 2011 Pazar Saat 11:36

Ydü yerli Otomobil Üretecek

Otomotiv Mühendisliği bölümü YÖK tarafından onaylanan ve ek kontenjanla ilk öğrencilerini almaya hazırlanan Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ), KKTCde 3-5 yıla kadar ilk yerli spor otomobili üretecek.

YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı İrfan S. Günsel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''3-5 yıl gibi bir vadede KKTC, kendi ürettiği ilk arabasına kavuşmuş olacak'' dedi.

İrfan Günsel, 4 ve 2 çeker model olarak öngörülen üstü açık, tamamen el yapımı olacak ve ''Günsel'' markasıyla üretilecek spor otomobilin tasarım halini Anadolu Ajansı ile de paylaştı.

YDÜ Mühendislik Fakültesi'ne bağlı Otomotiv Mühendisliği bölümünün YÖK tarafından onaylandığını ve ek kontenjanla öğrenci alacağını açıklayan İrfan Günsel, ''YÖK onayımız geldi. İlk ders yılı önümüzdeki aydan itibaren başlamış olacak. Bu yıl 40 kontenjanla başlayacak. Türkiye'den 40 kardeşimizi alacağız.

KKTC'den de yaklaşık 8-10; yabancı ülkeyi de sayarsak 50 öğrenci gibi bir rakamla eğitime başlanmış olacak'' diye konuştu.

Otomotiv Mühendisliği bölümü öğretim kadrosunun, KKTC'den ve yakın çalıştıkları Hacettepe Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi ile Türkiye'deki diğer bazı üniversitelerin öğretim üyelerinden oluştuğunu kaydeden Günsel, dili İngilizce olan bölümün 4 yıllık olduğunu belirtti.

SUAT GÜNSEL'İN YERLİ OTOMOBİL HAYALİ

Yerli otomobil üretme fikrinin, babası ve YDÜ Kurcu Rektörü Dr. Suat Günsel'in çocukluk hayali olduğuna işaret eden İrfan Günsel, yerli otomobil üretilmesiyle ilgili çalışmaların 2 yıldır sürdüğünü, Otomotiv Mühendisliği bölümünün de bu çalışmaların son halkası olduğunu söyledi.

Yerli otomobil için ilk adımın, 6 yıl önce kurulan Klasik Otomobil Müzesi ile atıldığını anlatan Günsel, ''Üniversitemiz uzunca bir süredir, otomobil müzesi ve atölyeleri, Güzel Sanatlar ve Tasarım bölümü ile bir çalışma yürütmekteydi zaten. Otomotiv Mühendisliği bölümü son halkayı tamamlayacak bölüm.

YDÜ ülkenin yerli spor otomobilini üretmeyi ve kısa vadede bunu dünyaya tanıtmayı amaçlıyor'' diye konuştu.

İrfan Günsel, ilk yerli otomobilin piyasaya sunulması için öngörülen süre konusunda ise şunları söyledi:

''Prototipin çıkması 1-2 yıl gibi bir süre, üretimin pazara sunulmaya hazır duruma gelmesi de maksimum 4 yıl gibi bir süre alacak. 3-5 yıl gibi bir vadede KKTC, kendi ürettiği ilk arabasına kavuşmuş olacak.''

ÜSTÜ AÇIK KIRMIZI ARABA

Babası Suat Günsel'in otomobil merakının çocukken başladığını anlatan İrfan Günsel, şöyle devam etti:

''Çocuk yaşlarda killi topraktan otomobil modelleri yaparmış. Sonraları da bir otomobil fabrikası kuracağını, çiftleri üstü açık, özellikle kırmızı arabalarda gezerken seyredeceğini hep hayal edermiş. Fakat ülke şartları, bir ada ülkesi olması nedeniyle bu otomobil aşkı, bir müze kurmaya, müzede restorasyonlar yapmaya, eksi arabalara bakım ve onların sergilenmesine dönüştü.''

Müzede yaptıkları çalışmaların, kendi arabalarını üretme hayalini tekrar canlandırdığını ve bunun imkansız olmadığı noktasına gelmelerini sağladığını ifade eden İrfan Günsel, ''Belki bir Mercedes olamayacağımızı, ama yerli üretim bir süper spor otomobil üreteceğimizi gördük. 2 yıldır bu konuda çalışmalarımız devam ediyor. Toplamda 6 yıllık bir çalışma sonucu, ikisini geçtik, KKTC'de Türk yapımı bir arabayı tanıtmayı müjdeliyoruz'' dedi.

İrfan Günsel, yerli otomobili ''Günsel'' soy ismiyle tanıtmayı düşündüklerini belirterek, ''Orada İtalyanlardan, Avrupalılardan biraz kopya aldık; hep soy isimleri kullanılıyor, fabrikanın kurucularının. Biz de 'Günsel' soy ismiyle tanıtmayı düşünüyoruz'' ifadesini kullandı.

ÜRETİM NASIL OLACAK

Üretimin, daha çok el yapımı, büyük fabrikalar yerine atölyeler şeklinde olacağına işaret eden Günsel, şöyle devam etti:

''Üretim hacmi çok yüksek olmayacak, özel siparişle üretilecek araçlar. Şimdiki tasarımlarımız 4 çeker ve 2 çeker model öngörüyor. Bunlar, çağımızın otomotiv sektörünün altını diyebileceğimiz karbon-fiber ve alüminyum ağırlıklı üretilecek otomobiller olacak.''

TÜRKİYE'DE DE YERLİ OTOMOBİL

Türkiye'de de yerli otomobil üretiminin gündemde olduğunun anımsatılması üzerine İrfan Günsel, Türkiye ile aynı doğrultuda yerli otomobil üretme hedefinde olduklarına işaret ederek, Türkiye'deki yerli otomobil üretimine akademik olarak katkı sağlamak istediklerini söyledi.

Günsel, ''Bir damla dahi olsa katkımızın olacağına inanıyoruz. Belki bizim yetiştireceğimiz mühendisler yarın Türkiye otomotiv sektörünün öncüleri olacaktır, tasarımcıları olacaktır, tasarım fakültemizden mezun olan öğrencilerimiz. Akademik ve gelişim alanlarında büyük oranda katkımızın olacağına inanıyoruz ve katkımızın olması için de çaba harcıyoruz'' dedi.

İrfan Günsel, ilk mezunlarla birlikte ilk otomobillerin de piyasa çıkmış olacağını ifade ederek, ''Onlar için de ayrı bir gurur olacak. Fakültelerinin ürettiği, 4 yıl boyunca da üretim sürecine stajlarıyla eğitimleriyle katkıda bulunacaklar zaten, kendileriyle birlikte doğan bir marka ve model olacak'' diyekonuştu.

KLASİK OTOMOBİL MÜZESİ

YDÜ kampüsü içinde bulunan Klasik Otomobil Müzesi hakkında da bilgi veren İrsen Günsel, 6 yıl önce kurulan müzede 80'e yakın araç sergilendiğini belirterek, müzede sergilenen araçlarının tümünün kullanılabilir durumda olduğunu, bununla da övündüklerini vurguladı.

Müzede, 100 yaşın üzerinde 3 araç ve 1800'lü yıllardan araçlar olduğunu kaydeden Günsel, ''Her müzenin arabaları kendi hikayeleriyle değerlidir. Bu araçlara aslında birer servet olarak değil, birer tarihi değer olarak bakmak gerekir'' dedi.

MÜZENİN İLK ARACININ HİKAYESİ

YDÜ Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel'in ilk arabası Hilman Hanter marka aracın, ''müzenin en kıymetli parçası'' olduğunu ifade eden Günsel, Suat Hoca'nın öğrencilik yıllarında kullandığı, mezun olunca da sattığı aracı 30 yıl sonra bulup, satın alarak restore ettiklerini anlattı.

İrfan Günsel şunları aktardı:

''30 yıl sonra bulduk ve gizlice aldık restore ettik. 1 Ağustos'ta doğum gününde, garajdan şahsi aracını çıkardık ve bunu koyduk. Sabah kampüse gelmek için garajın kapısını açtığında büyük bir sürprizle karşılaştı. Dolayısıyla bizim müzemiz için ilk araç olması, hem de böyle bir hikaye ile kazandırılmış olması çok değerli. Bunu anlatmamdaki esas amaç da dedelerimizin, babalarımızın kullandığı mutlaka eski arabalarımız vardır. Onlara birer maddi obje olarak değil, onlara  tarihimiz olarak bakmayı tavsiye ediyorum.''

Günsel, müzede görevli 15 kişilik bir kadroyla döşeme, elektrik, kaporta, boya ve tüm mekanik işlemlerin, hatta bazı parçaların üretiminin de yapıldığına işaret etti.

Müzede, Dr. Fazıl Küçük'ün 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı muavinliği döneminde makam arabası olarak kullandığı 1956 yapımı Austin marka Princess model araç ile iki askeri araç ve ilginç hikayeleri olan, hepsi de çalışır durumda araçlar sergileniyor.,İrfan Günsel, müzede sergilenen, halasına ait, Austin marka, Cambridge model 1955 yapımı aracın, ailesi için çok özel bir yeri olduğuna işaret ederek, araçla, Kıbrıs'ta çatışma yıllarında Türk Mukavemet Teşkilatı'na (TMT) silah taşındığını ve aile büyüklerinin, 1974 Barış Harekatı sonrasında şimdi Rum tarafında olan Baf'tan Kuzey Kıbrıs'a bu araçla göç ettiğini anlattı.

Bu haber toplam 14114 defa okunmuştur
Ydü yerli Otomobil Üretecek Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans