Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yunan kilisesi maaş istemeyen papaz arıyor
02 Ekim 2011 Pazar Saat 13:46

Yunan kilisesi maaş istemeyen papaz arıyor

Zorda kalan Yunan Kilisesi halktan ücret almadan papazlık yapabilecek yetenekli kişiler arandığını duyurdu.

Atina'da yayımlanan Ethnos gazetesi, ekonomik kriz ve Yunanistan'ın Troyka ile imzaladığı yeni işe alımları yasaklayan memorandum nedeniyle kiliselerde boş kalan yerleri doldurmakta zorluk çeken Dedeağaç'taki (Aleksandrupolis) metropolitlik, "manevi ve ruhani" yetenekleri bulunan vatandaşlara bu yerlerde ücret almadan gönüllü olarak papazlık yapmaları çağrısında bulunduğunu duyurdu.

GÖNÜLLÜ PAPAZ ARANIYOR

Metropolit Antimos, Ethnos gazetesine yaptığı açıklamada, yeni işe alma konusunda yasak bulunması nedeniyle, köylerdeki kiliselerde boş yerleri doldurmak için böyle bir çözüme başvurduklarını belirterek, gönüllü vatandaşların papaz olarak atanmadan önce günah çıkarıcısının onayının alınacağını söyledi.

Ücretsiz olarak papazlık yapmayı kabul edecek vatandaşların günlük yaşamlarında papaz cübbesi giymek zorunda olmadığını belirten Antimos, "Cübbe insanı papaz yapmaz. Önemli olan ruhani donanıma ve bazı ahlaki değerlere sahip olmaktır. Her dönem, inananların ihtiyaçlarına göre kendi din adamlarını yaratır" diye konuştu.

Yunan basınında kısa bir süre önce çıkan haberlerde, ülkedeki ekonomik kriz nedeniyle Yunan Kilisesi'nin büyük nakit sıkıntısı içerisinde bulunduğu belirtilerek,kilise yönetiminin bir "kemer sıkma" programı hazırlığı içinde olduğu belirtilmişti.

Kilisenin Ekonomik İşler Sorumlusu Elassona bölgesi metropoliti Vasilios yaptığı açıklamada, büyük çapta taşınmaz mal varlığı olan Kilise'nin ekonomik kriz nedeniyle kira toplamakta zorlandığını ve bağışların azaldığını belirtmişti.

Bu haber toplam 11209 defa okunmuştur
Yunan kilisesi maaş istemeyen papaz arıyor Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans