Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çek Cumhuriyeti Seferleri başladı
03 Ekim 2011 Pazartesi Saat 18:41

Çek Cumhuriyeti Seferleri başladı

Bugün düzenlenen ilk seferle KKTC’ye gelen 271 Çek turisti Başbakan İrsen Küçük, Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner ve diğer yetkililer karşıladı.

Prag’dan KKTC’ye gelen ilk charter sefer su gösterisi ile karşılandı, yolculara çiçek verildi, Lapta Belediyesi Halk Dansları ekibi gösteriler sundu.


KÜÇÜK


Başbakan İrsen Küçük, KKTC’ye gelen turistleri karşılama töreninde yaptığı konuşmada, Çek turistleri KKTC’de görmekten mutluluk duyduğunu, turistlerin KKTC’de kum, güneş ve denizden yararlanacağını, zengin mutfağını tadacağını, güzel anılarla ülkesine döneceğini ümit ettiğini söyledi.

Küçük, ilk kez yapılan seferin devam etmesini ve daha birçok Çek vatandaşını KKTC’de ağırlamak istediklerini ifade ederek, tek beklentilerinin; turistlerin adadan memnuniyet içinde ayrılması olduğunu belirtti.

Turistleri modern körüklü bir hava limanında karşılamayı istediklerini, bunu da yaptıkları proje çalışmaları kapsamında iki yıl içinde hayata geçirmeyi hedeflediklerini belirten Başbakan Küçük, Ercan Havalimanı’nda şu anda dünyadaki en modern hizmetin verildiğini söyledi.


ÜSTEL


Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel de, artık yaz aylarının sonuna geldiklerini, ancak Kuzey Kıbrıs’ta tatilin 12 ay olduğunu, bakanlık olarak hedeflerinin ülkede tatili 12 ay boyunca sürdürmek olduğunu söyledi.

Üstel, bu sezonun iyi geçtiğini Çek Cumhuriyeti’nden başlayan charter seferlerle sonbaharın da otellerdeki doluluk açısından iyi geçeceğini ifade ederek, Kıbrıs’ın Akdeniz’in en doğal, kültürel ve tarihsel bakımdan en güzel adalarından olduğunu kaydetti ve turistlere güzel bir tatil geçirmelerini diledi.


SANER


Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner de, KKTC’nin tatil için çok uygun bir ülke olduğunu; deniz, kum, güneş, doğa, tarih, kültür ve misafirperverliği ile çok güzel bir ülke olduğunu söyledi.


Saner, Çek turistlere güzel bir tatil yapmaları ve Kuzey Kıbrıs’tan güzel duygularla ayrılmaları dileğinde bulundu.

Prag’dan Ercan’a, Antalya’da 45 dakika duraklamayla yapılan bugünkü ilk charter uçuşa, 11 Ekim’de Brno şehrinden yapılacak charter seferin eklenmesiyle Çek Cumhuriyeti’nden KKTC’ye düzenlenecek sefer sayısı haftada ikiye çıkacak.

Ekim - Aralık döneminde gerçekleştirilecek seferlerle KKTC’ye toplam 2 bin 700 turist gelmesi beklenirken, 2012 yılının Mart - Eylül ayları arasında gerçekleştirilmesi planlanan seferlerle de toplam 7 bin turistin getirilmesi hedefleniyor.


Konuyla ilgili bakanlıktan verilen bilgide, Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı’nın uygulamaya koyduğu uzun vadeli politikaların turizm sektöründe yarattığı güven ortamı neticesinde bu yıl KKTC’ye Almanya, Avusturya, Azerbaycan, Belçika, Fransa, Hollanda, İngiltere, İran, İtalya, Polonya ve Slovenya’dan charter seferlerle turist taşınırken, bugün bu destinasyonlara Çek Cumhuriyeti’nin de eklendiği belirtildi.


Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı’nın, yıllardan beridir tur operatörlerine TC kaynaklarından yararlanarak verdiği teşviklerin, bakanlık tarafından yeniden organize edilip, en fazla üç hafta içerisinde ödenmesi sonucunda yakalanan sinerjiyle bu yıl KKTC turizminde “rekorlar kırılmaya” devam edildiği belirtilen açıklamada, İngiltere’nin üç farklı şehrinden havalanan charter seferlerle bugüne kadar toplam 13 farklı destinasyondan KKTC’ye turist taşınırken, Çek Cumhuriyeti’nin iki farklı şehrinden düzenlenecek seferlerle KKTC’ye turist gelen destinasyon sayısının 15’e çıktığına dikkat çekildi.


Açıklamada, yaratılan güven duygusuyla yerel acente Akgünler Turizm’in Çek Cumhuriyeti’nden bir tur operatörü ile başlattığı girişim sonucunda bugün KKTC’ye Prag’dan ilk charter uçak seferinin yapıldığı ifade edilerek, kış turizmini canlandırarak turizm sezonunu 12 aya çıkarma çalışmalarının sonucunda başlatılan seferlere ileriki günlerde yeni destinasyonların da ekleneceğini kaydedildi.

Bu haber toplam 1818 defa okunmuştur
Çek Cumhuriyeti Seferleri başladı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans