Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
UBP liler Banka Olayı için ne dedi
15 Ekim 2011 Cumartesi Saat 08:45

UBP liler Banka Olayı için ne dedi

UBP’li milletvekilleri, Cumhurbaşkanı Eroğlu’na ait mevduat hesaplarının deşifre edilmesine tepkili

Ulusal Birlik Partisi (UBP) milletvekilleri, Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu’nun banka hesaplarının deşifre edilmesini doğru bulmadıklarını açıkladı. Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun maddi birikiminin hesabını verebileceğini söyleyen milletvekilleri, bu konunun tekrar gündeme gelmesine tepki gösterdi.


UBP Genel Sekreteri Dr. Ertuğrul Hasipoğlu, “Bir bankanın bir şahsın banka hesaplarını açıklaması için yargı kararı gerekiyor. Yargı kararı olmadığına göre banka suçludur” dedi.


UBP Yeni İskele Milletvekili Ahmet Zengin, çok çarpıcı bir açıklama yaptı ve “Ben bu olayları Başbakanlık Denetleme Kurulu’nun yaptığı incelemelere misilleme olarak görüyorum” dedi.


Bilindiği gibi Başbakanlık Denetleme Kurulu, geçmiş hükümet döneminden kalan bazı yolsuzluk ve usulsüzlük dosyalarını polise ve başsavcılığa havale etmişti.


Bankaların müşterilerinin hesap bilgilerini açıklamasının Bankalar Yasası’na aykırı olduğunu da belirten UBP’li milletvekilleri, yaptırım uygulanması gerektiğini kaydetti.


UBP içindeki hesaplaşmanın Cumhurbaşkanının mal varlığının deşifre edilmesine kadar uzandığı iddialarını da değerlendiren milletvekilleri, “Buna ihtimal vermiyoruz” dedi.UBP’li milletvekilleri ne dedi?


Ertuğrul Hasipoğlu:
“Bir bankanın bir şahsın banka hesaplarını açıklaması için yargı kararı gerekiyor. Yargı kararı olmadığına göre banka suçludur. Güvenirliliği ortadan kalkmıştır. Yapılan yanlıştır. Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu, uzun yıllardır politikanın içindedir. Ayrıca doktorluk yapmıştır. Maddi durumunun iyi olması doğaldır. Belgeleri CTP’ye kimin ulaştırdığı konusunda yorum yapamıyorum, bilgim yok”.


Hasan Taçoy:
“Cumhurbaşkanı Eroğlu, yıllardır politikada olan bir kişi, emekli ikramiyesi, gayri menkulleri var ve doktorluk da yapmış bir insan. Hesabını veremeyeceği bir şey yapmayacağını biliyorum. Karalama politikası içine girenlerin yaptığı bir şey olduğuna inanıyorum. Bankalar Yasasına göre, hesaplarla ilgili bilgi veren bankaya yaptırım uygulanması gerekir. UBP içinden bir kişinin bu belgeleri CTP’ye verdiğini düşünmüyorum. UBP’de öyle bir şey olmaması lazım”.


Dr. Ahmet Eti:
“Cumhurbaşkanının hesap bilgilerini gösteren belgelerin sahte olup olmadığını bilmiyoruz. Ben Cumhurbaşkanına inanıyorum. Ayrıca UBP’li bir kişinin bu belgeleri ortaya çıkardığını kesinlikle kabul etmiyorum”.


Dr. Ergün Serdaroğlu:
“Cumhurbaşkanının veya herhangi bir şahsın banka hesaplarının deşifre edilmesi doğru değildir. Doğru bulmuyorum”.


Necdet Numan:
“Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun banka hesapları ve mal varlığı daha önce de üç defa gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Eroğlu, bu iddiaları yanıtladı. Şimdi yeniden gündeme geldi. Bu konulardan gerçekten rahatsızım. Bunlar siyasete sığmayan işlerdir. Kimler gündeme getiriyor bunları bilmiyorum. Belge varsa, ortaya koyması lazım. Bu belgelerin CTP’ye UBP’li biri tarafından verildiğini tahmin etmiyorum”.


Ahmet Çaluda:
“Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun maddi durumu kendini ilgilendirir. Bu şekilde deşifre edilmesi doğru değil”


Mutlu Atasayan:
“Bankalar Yasası uyarınca, kişilerin hesaplarının dışarıya verilmesi yasaktır. Yasaya aykırı bir işlem var. Bu belgeleri UBP’li bir kişinin CTP’ye vermiş olduğu iddiaları varsayımdır, kanıtlanabilir değildir”.


Ahmet Zengin:
“Cumhurbaşkanı uzun yıllardır siyaset yaşamının içinde. Ayrıca yıllardır doktorluk da yapmış biridir. Dolayısıyla maddi birikimleri olması doğaldır. Ben bu olayları Başbakanlık Denetleme Kurulu’nun yaptığı incelemelere misilleme olarak görüyorum. Bu gündemi değiştirmek için yapılmış bir harekettir. Cumhurbaşkanımızın dürüst olduğuna inanıyorum. UBP’li birinin belgeleri CTP’li milletvekiline ulaştırmış olması mümkün değil, iftiradır”.


Mehmet Tancer:
“Cumhurbaşkanının hesabı kimseyi ilgilendirmez. Bizim, hepimizin serbest beyannamemiz vardır. Kuşku varsa da bu zarflar açılıp incelenebilir. Şikayeti olan kişiler bu şekilde araştırma yapabilir. Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun hesap bilgilerini CTP’ye kimin ulaştırdığını bilemiyorum”.

Bu haber toplam 1512 defa okunmuştur
UBP liler Banka Olayı için ne dedi Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans