Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sınırda Kimlik şoku
19 Ekim 2011 Çarşamba Saat 09:15

Sınırda Kimlik şoku

GÜN BOYU KARMAŞA YAŞANDI...

Dün gün boyu Kuzey’den Güney’e geçen KKTC vatandaşlarına artık KKTC kimliğiyle Güney’e geçiş yapamayacakları ve Kıbrıs Cumhuriyeti kimliğini gösterme zorunluluğu olduğu belirtildi ancak günün ilerleyen saatlerinde KKTC’li yetkililerin girişimleriyle bu karar iptal ettirildi


Kuzey’den Güney’e geçmek için yola çıkan vatandaşlar, dün bir sürprizle karşılaştı. KKTC’den Güney’e geçişte Rum polisi, barikatta artık Kıbrıslı Türklerin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kimliği ile Güney’e geçişlerine izin verilmeyeceğini söyledi.
Gün boyunca ne Türk ne de Rum kaynaklar bu konuda resmi bir açıklama yapmazken vatandaşlar, bir tedirginlikle barikatlara gitti.


Günün ilerleyen saatlerde iptal edildi


KKTC kimliğiyle dünden itibaren geçilemeyeceğini vatandaşlara duyuran Rum polisi, gecenin ilerleyen saatlerinde verilen emirle bu kararın iptal edildiğini belirtti.


Uzun süredir Rum polisi uyarıyor


Rum polisi yaklaşık 2-3 haftadır Kuzey’den Güney’e geçen KKTC vatandaşlarını artık sadece Kıbrıs Cumhuriyeti kimliği ile Güney’e geçiş yapabilecekleri konusunda uyarıyor. Uygulamanın bugünlerde başlamış olmasına ise vatandaşlar tepkili. Güney’e geçmek için barikatlara giden vatandaşlar, bu konunun tutuklanan eski Rum Maliye Bakanı’nın Kuzey’de tutuklanmasıyla alakalı olduğu konusunda görüş belirtiyor.


Özersay: “Uzun uğraşlarla iptal ettirdik”


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun özel temsilcisi Kudret Özersay, Rum Yönetimi’nin sınır kapılarından KKTC kimliği ile geçişlere yasak getirmesinin kendilerinin yoğun girişimleri sonucunda iptal edildiğini açıkladı.


TAK muhabirine konuya ilişkin açıklama yapan Özersay, Rum Yönetimi’nin eski uygulamaya geri döndüğünü, daha önce nasıl geçiş yapılıyorsa aynen devam edeceğini kaydetti.


KKTC kimliğiyle geçişlere yasak getirilmesi konusundaki duyumlar üzerine dün Rum Başkanlık Komiseri Yorgos Yakovu ile telefon görüşmesi yaparak, konu hakkında izahat istediğini ifade eden Özersay, Yakovu’nun bir süre sonra kendisini arayarak bilgi verdiğini söyledi.


Yakovu’nun, Rum polisine böyle bir emrin verildiğini doğruladığını kaydeden Özersay, ancak Rum tarafı olarak daha sonra bu kararı iptal ettiklerini söylediğini ifade etti.


Özel temsilci Kudret Özersay, Yakovu’nun konuyu incelemeye devam edeceğini ifade ettiğini belirterek, “Daha önce Rum tarafına nasıl geçiliyorsa yine aynı şekilde geçileceği Rum temsilci Yakovu tarafından sözlü olarak bana telefonda iletildi. Ama böyle bir emrin verildiğini de doğruladı” dedi.


KKTC’nin konu hakkında yoğun girişimlerde bulunduğunu, Yakovu’dan yanıt alıncaya kadarki sürede BM ve AB nezdinde de girişimde bulunduklarını bildiren Özersay, bu çerçevede Brüksel’deki yetkililer, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer ve BM Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim ile telefon görüşmesi yaptığını kaydetti.

Bu haber toplam 1777 defa okunmuştur
Sınırda Kimlik şoku Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans