Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsrail ve Güney Kıbrıs ortak tatbikat yapacak!
20 Ekim 2011 Perşembe Saat 10:09

İsrail ve Güney Kıbrıs ortak tatbikat yapacak!

Önümüzdeki Günlerde İcra Edilecek, Türkiyeye Mesaj Niteliğinde Olacak

Güney Kıbrıs ile İsrail'in önümüzdeki günlerde, askeri alanda işbirliği de dâhil olmak üzere "Türkiye'ye güçlü mesajlar vermeye" hazırlandığı, bu kapsamda bir de askerî tatbikat icra edecekleri haber verildi.

Fileleftheros; "İsrail Savaş Uçakları Kıbrıs'a... Türkiye'ye Mesajlar İçeren Askeri Tatbikatlar" başlığıyla manşete çektiği haberinde, "teyit edilmiş bilgilere" dayanarak İsrail'in, Rum yönetiminin onayı ile tatbikata ilişkin teknik hazırlığı son haftalar içerisinde sessiz sedasız gerçekleştirdiğini yazdı, şöyle devam etti:

"Gazetemizin elindeki bilgilere göre, İsrail'in özel bir uçağı son zamanlarda; güzergâh, mesafe, uçuş irtifası helikopterlerin iniş prosedürleri ve Kıbrıs genelindeki helikopter ve diğer uçar imkânların muhtemel iniş noktalarının belirlenmesi şeklinde bazı düzenleme çalışmaları yaptı.

Bu çalışma; güvenli uçuş, savaş helikopterleri ve uçaklarının iniş - kalkış prosedürlerinin tam olarak belirlenmesi maksadıyla yapıldı. Şunu vurgulayalım; Sivil Havacılık Dairesi genel olarak helikopterlerin Kıbrıs havaalanlarına iniş kalkışlarıyla ilgili bu tür prosedürleri belirlemeyi yıllardan beridir geciktiriyordu.

Bu yeni gelişmesinin ilk göstergesinin önümüzdeki günlerde, İsrail Hava Kuvvetleri'nin; Kıbrıs yakınlarında havada yakıt ikmali ve helikopterlerin Kıbrıs hava limanlarına iniş - kalkışı ile Kıbrıs'ı da kapsayacak (halen ilgili seyrüsefer (NOTAM) bildirimi yayınlandı) tatbikatı ile hissedilir olacak.

Bu arada Kıbrıs - İsrail ilişkilerinde siyasi düzeyde her şey yolunda görünürken; Kıbrıs hükümetine yaptığı bir dizi teklife halen yanıt verilmemiş olmasından dolayı İsrail'in, enerji alanındaki hoşnutsuzluğu artıyor. Bu hoşnutsuzluğun ana noktası; doğalgaz boru hattı ve sıvılaştırma terminali ile ilgili karar alınmamış olmasıdır.

Gazetemizin edindiği bilgilere göre, özellikle doğalgazla ilgili olarak halen, İsrail'de enerji alanında tanınmış iki işadamı, yabancı şirketlerin ısrarlı tekliflerini incelemek üzere temaslar planladılar.

Teklifler; Kıbrıs üzerinden boru hattı ve sıvılaştırma terminali konusundaki anlaşma daha fazla gecikir veya yapılmazsa, İsrail yataklarının değerlendirilmesine alternatif çözüm olarak doğalgaz sıvılaştırma ve ihraç yüzer tesis veya tesislerinin yapımı ile ilgilidir.

Ekim 2009'dan beridir Noble Energy'nin Afrodit'teki imtiyaz hakkını paylaşma konusuna onay verilmesini isteyen ve bakanlarla temasından sonra Ocak ayı itibarıyla da hükümete boru hattı ve terminal yapımına ilişkin teklifte bulunan Delek Energy şirketi başkanı multi - milyoner Glitsiak Tsuva, şimdi de siyasi parti başkanları ile görüşme talebinde bulunuyor."

LAMBRİNİDİS TÜRKİYE'Yİ ŞİKAYET ETTİ

Aynı gazete, Yunanistan Dışişleri Bakanı Stavros Lambrinidis'in Yunan Meclisi Milli Savunma ve Dış Konular Komitesi'nde Türkiye'yi, "argümanı olmamasına karşın; Güney Kıbrıs'ın enerji sondajları konusunu militarize etmeye çalışmak, sözlü tehditler ve yasadışı faaliyetlerde bulunmakla" suçladığını bildirdi.

Gazeteye göre, BM Genel SekreteriBan Ki Moon'la yaptığı görüşmede Kıbrıs sorununa ve Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerine ilişkin görüş alışverişinde bulunduklarını söyleyen Lambrinidis'in, aynı konuyu Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ve TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile de görüştüğünü belirtti.

BM Genel Kurulu çerçevesinde yaptığı bütün temaslarda "Yunanistan'ın, bu kritik dönemde bütün Doğu Akdeniz bölgesinde istikrarsızlık yaratacak şekilde işleyen Türk faaliyetleri ve açıklamalarından duyduğu endişeyi anlattığını" savunan Lambrinidis, komite üyelerine hitaben; "Göreceğiniz gibi hiçbir şey cevapsız kalmaz" dedi. Yunan bakan, BM Genel Kurulu çerçevesindeki temasları ile bu konuda muhataplarının hassasiyetini çekmeyi başardığını anlattı.

ANDONİADU PLATFORMDA ÇALIŞMALARIN HİÇ KESİLMEDİĞİNİ SAVUNDU

Simerini; "Homeros'da Çalışmalar Normal Şekilde Devam Ediyor" başlıklı haberinde, Rum Ticaret Sanayi ve Turizm Bakanı Praksula Andoniadu'nun; Güney Kıbrıs'ın sözde "münhasır ekonomik bölge" içerisindeki "Afrodit" parselinde konuşlandırılan sondaj platformundaki çalışmaların normal şekilde sürdüğünü ilan ettiğini, hiç durdurulmadığını söylediğini yazdı.

Rum basınında, sondaj rögarına su sızdığı için geçen Çarşamba gününden beri sondaj çalışmalarının durduğu haberlerinin yer alması üzerine açıklama yapan Andoniadu, şu anda deniz tabanının 2 bin 200 metre altında olunduğunu, 4 bin metreye inmeyi hedeflediklerini tekrarladı.

Andoniadu, deniz tabanın altında, gelinen noktaya kadar döşenen sondaj rögarının güvene alınması çalışmalarının çok yakında tamamlanacağını ve ardından da ikinci aşamaya geçileceğini söyledi.

Andoniadu, çalışmaların önceden planlandığı gibi Aralık ayı içerisinde tamamlanacağını ve hidrokarbon yataklarının varlığına ilişkin ilk işaretlerin de alınacağını kaydetti.

Bakan Andoniadu, Hukuk Dairesi'nin doğalgaz konusundaki kapsamlı hukuki çerçeveye ilişkin görüşünü aldıklarını ve çok yakında açıklayacaklarını, ikinci tur imtiyaz hakkı dağıtımını mümkün olduğunca çabuk yapmak için süratle çalıştıklarını sözlerine ekledi.

STEFANU: "İKİNCİ TUR İMTİYAZ HAKKI DAĞITIMI KONUSUNDA KARAR ALINMADI"

Haravgi; "İkinci Tur İçin Karar Alınmadı" başlıklı haberinde, Rum Sözcü Stefanos Stefanu'nun, sözde "münhasır ekonomik bölge" içerisinde ayrılan 13 parselden geriye kalan 12'sinde hidrokarbon yatakları arama - çıkarma konusunda imtiyaz hakkı dağıtımı (ikinci tur) konusunda henüz karar alınmadığını açıkladığını yazdı.

Habere göre, ikinci tur imtiyaz hakkı dağıtımının; ekonomik, hukuki, teknik, siyasi ve ulusal güvenlik gibi çeşitli yönleri bulunan hassas bir konu olduğuna dikkat çeken Stefanu "Hükümet doğalgazla ilgili projelerini hayata geçirirken bütün olguları değerlendiriyor ve kararlarını yasalar çerçevesi içerisinde alıyor" dedi.

Stefanu, muhalefet kanadının; ikinci tur imtiyaz hakkı dağıtımında kullanılacak yöntem konusundaki eleştirilerini (muhalefet iktidarın; ihaleye çıkarak şeffaf prosedür izlemek yerine ikili görüşmelerle üstü kapalı bir uygulama yapmaya hazırlandığından şikayet ediyor) "Kıbrıs'ın hayati çıkarlarını zedeliyor" diyerek eleştirdi.

Bu haber toplam 12381 defa okunmuştur
İsrail ve Güney Kıbrıs ortak tatbikat yapacak! Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans