Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kaddafiyi Fransızlar buldu muhalifler öldürdü
21 Ekim 2011 Cuma Saat 06:45

Kaddafiyi Fransızlar buldu muhalifler öldürdü

Çöl tilkisi lakaplı Kaddafinin Fransız savaş uçaklarının saldırısı ve UGKnın çapraz ateşi arasında kaldığı açıklandı

Fransa Savunma Bakanı Longuet, Kaddafi'nin öldürülmeden önce konvoyunun Fransız savaş uçakları tarafından durdurulduğunu söyledi. UGK'den de, çapraz ateş arasında kalan Kaddafi'nin başından vurulduğu açıklaması geldi.

Libya'da Kaddafi'nin ölüm haberinin ardından halk sokaklara döküldü, sevinç gösterileri yaptı.Kaddafi'nin ölüm haberinin ardından halk sevinç gösterileri düzenledi.

BAŞINDAN VURULARAK ÖLDÜRÜLDÜ İDDİASI

Fransız televizyonuna açıklama yapan Longuert, Kaddafi'nin konvoyunun Sirte'den kaçmaya çalışırken savaş uçakları tarafından köşeye sıkıştırıldığını belirtti. Ulusal Geçiş Konseyi'nin Yürütme Kurulu Başkanı Mahmud Cibril, Kaddafi'nin UGK askerleri ile kendisine bağlı birlikler arasındaki çapraz ateşte başından vurularak öldüğünü açıkladı. Başkent Trablus'da bir basın toplantısında konuşan Cibril, Kaddafi'nin bir kanalizasyon borusuna saklanmaya çalışırken yakalandığını ve UGK askerlerine direniş göstermediğini söyledi.

ÖNCE KOLUNDAN VURULDU

Gazetecilere adli tıp raporunu okuyan Cibril, sağ kolundan vurulan Kaddafi'nin bir kamyona taşındığını, araç hareket ettiğinde çapraz ateş açıldığını ve devrik liderin başından vurulduğunu belirtti. Adli tıp uzmanlarının Kaddafi'nin başına isabet eden kurşunun UGK askerlerine mi yoksa kendisine bağlı birliklere mi ait olduğunu tespit edemediğini söyleyen Cibril, Kaddafi'nin hastaneye getirilmeden birkaç dakika önce öldüğünü sözlerine ekledi.

'ATEŞ ETMEYİN' DİYE BAĞIRDI

Kaddafi'yi ele geçiren muhalif askerler, devrik liderin Sirte'de bir menfezde saklandığını belirterek, ele geçirildiği sırada "Ateş etmeyin!, Ateş etmeyin!" diye bağırdığını açıklamıştı. Ancak yayınlanan videolarda Kaddafi'nin yaralı olarak yerde sürüklendiği görüldü.

KADDAFİ'NİN CESEDİ CAMİYE KONULDU

Muammer Kaddafi'nin cesedi Misrata kentine getirilerek bir camiye yerleştirildi. Güvenlik nedeniyle caminin yeri açıklanmadı. Ulusal Geçiş Konseyi'nden yapılan açıklamada, Kaddafi'ye İslami usullere göre tören düzenleneceği ve Misrata'da toprağa verileceği belirtildi.

SEYFÜLİSLAM YAKALANDI, MUTASSIM ÖLDÜRÜLDÜ

Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Kaddafi'nin yakalandığını, Kaddafi'nin diğer oğlu Mutassım'ın ise babasıyla saklandığı yerde öldürüldüğü açıklandı. Ulusal Geçiş Konseyi yetkilileri, Mutassım'ın öldüğünde babası Muammer Kaddafi'yle aynı yerde olduğunu belirtti. Kaddafi'nin öldürülmeden önce bir menfeze saklandığı iddia edildi.

GENELKURMAY BAŞKANI DA ÖLDÜRÜLDÜ

Arap televizyonu El Cezire, Muammer Kaddafi'nin Genelkurmay Başkanı Ebu Bakr Yunus'a ait olduğu iddia edilen bir ceset yayınladı. Ulusal Geçiş Konseyi, Yunus'un çatışmalarda öldürüldüğünü belirtmişti. ABD ise, Kaddafi'nin yakalanıp yakalanmadığını şu anda teyit edemediklerini belirtti.

NATO TEYİT ETMEDİ

NATO, devrik Libya lideri Kaddafi'nin yakalandığı yönündeki bilgileri araştırdıklarını ancak bu aşamada öldürüldüğü veya yakalandığını teyit etmelerinin zor olduğunu açıkladı. Kaddafi'yi burada yakalayan isyancılar, cesedini sürükledi.

RUSYA: KADDAFİ'NİN KADERİNİ LİBYA HALKI BELİRLEMELİ

Rusya Devlet Başkanı Dimitry Medvedev, Muammer Kaddafi'nin kaderine Libyahalkının karar vermesi gerektiğini belirtmişti.

DOĞDUĞU KENT SİRTE DÜŞTÜ

Libyalı muhalifler, iki aydır büyük bir saldırı başlatıkları Kaddafi'nin doğum yeri Sirte'yi bu sabah ele geçirdiklerini ve merkeze yeni Libya bayrağını diktiklerini belirtmişti. Ulusal Geçiş Konseyi güçleri, bu hafta başında Beni Velid kentini de ele geçirmişti.

Bu haber toplam 1652 defa okunmuştur
Kaddafiyi Fransızlar buldu muhalifler öldürdü Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans