Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Okula mı, savaşa mı, bunlar nasıl öğrenci!
25 Ekim 2011 Salı Saat 06:36

Okula mı, savaşa mı, bunlar nasıl öğrenci!

Bir grup öğrencinin eylem yapacağının bildirilmesi üzerine polis, YDÜ’de yoğun güvenlik önlemleri aldı. Öğrenciler, Kuğulu Park’ta toplandı, TC Lefkoşa Büyükelçiliği önüne yürüdü

POLİS KUŞ UÇURTMADI… Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ)’nde Türkiye’deki terör olaylarını protesto eden öğrencilere yönelik şiddeti kınamak maksatlı bir grup öğrencinin eylem yapacağının bildirilmesi üzerine, polis ve YDÜ görevlileri üniversite girişinde geniş güvenlik önlemleri aldı. Kampüse giriş yapan araçlar tek tek arandı. Polis, bazı araçlarda bulduğu balta, pala, cop, zıpkın, satır, taş ve sopa gibi aletlere el koydu


ÖĞRENCİLER TEDBİR İSTEDİ… Polis ve YDÜ görevlilerinin yoğun güvenlik önlemleri nedeniyle YDÜ’de gerçekleştirmeyi planladıkları yürüyüşü iptal eden öğrenciler, Lefkoşa Kuğulu Park’ta toplanarak, önce TC Lefkoşa Büyükelçiliği önüne yürüdü ardından da Cumhuriyet Meclisi önünde toplandı. Öğrenciler, Meclis önünde yaptığı basın açıklamasında, gerekli tedbirlerin alınmasını istedi


Duygu ALAN
Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ)’nde, Türkiye’deki terör olaylarını protesto eden öğrencilere yönelik şiddeti kınamak amaçlı bir grup öğrencinin, YDÜ’de eylem yapacağının bildirilmesi üzerine, polis ve üniversite görevlileri dün kampüs içerisinde geniş güvenlik önlemleri aldı.


YDÜ’de alınan yoğun güvenlik önlemleri nedeniyle yapılamayan yürüyüş, TC Lefkoşa Büyükelçiliği önünde gerçekleştirildi. Lefkoşa Kuğulu Park’ta toplanarak TC Lefkoşa Büyükelçiliği önüne yürüyen öğrenciler, hep bir ağızdan slogan atarak, “Şehitler ölmez vatan bölünmez”, “Bir gece ansızın gelebilirim” dedi.


Öğrenciler, TC Lefkoşa Büyükelçiliği binası önünde bir süre bekledikten sonra Meclis önünde toplandı. Lefkoşa Meclis Başkanı Hasan Bozer’le görüşme talebinde bulunan öğrenciler, bu talepleri kabul görmeyince dışarıda bir basın açıklaması yaptı.


YDÜ’de polis barikatı


Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı polis ekipleri sabahın erken saatlerinde YDÜ’ye gelerek kampüste yoğun güvenlik önlemleri aldı. YDÜ’ye giriş yapan bütün araçları didik didik arayan polis, deyim yerindeyse kampüste kuş uçurtmadı.
Öğrencilerin eylemini iptal etmesine rağmen tedbiri elden bırakmayan polis, akşam saatlerine kadar YDÜ’ye giriş yapan tüm araçlarda arama yapmayı sürdürdü. Yapılan aramalar sonucunda polis, bazı araçlarda bulduğu balta, pala, cop, zıpkın, satır, taş ve sopa gibi aletlere el koydu.


Bir kişi gözaltına alındı


Polisin, güvenlik önlemleri çerçevesinde YDÜ Kampüsü’nde gerçekleştirdiği araç aramasında taş, sopa, pala gibi birçok maddenin yanı sıra araçların birinde, uyuşturucu olduğuna inanılan madde de bulundu. Mesele ile ilgili olarak Kaşif Pehlivan isimli öğrenci, narkotik ekipleri tarafından gözaltına alındı. Uyuşturucu olduğuna inanılan madde ise, emare olarak alındı.


“Tedbir alınsın”


Yakın Doğu Üniversitesi’nde, Türkiye’de terör saldırılarını protesto eden ülkücü öğrencilere yönelik şiddeti kınayan yaklaşık 30 kişilik ülkücü öğrenci grubu, Lefkoşa Kuğulu Park’ta toplanarak önce TC Lefkoşa Büyükelçiliği önüne yürüdü ardından da Cumhuriyet Meclisi önünde toplandı.


Meclis önünde tekbir çekip, sloganlar atan öğrenciler, Lefkoşa Meclis Başkanı Hasan Bozer’le görüşme talebinde bulundu. Öğrenciler, bu talepleri kabul görmeyince dışarıda bir basın açıklaması yaptı. Ülkücü öğrenci grubu adına basın açıklamasını okuyan Buray Büsküvütçü, “KKTC makamlarının her yılın Kasım ayında hazırladığı terör örgütü listesine PKK’yı almasına rağmen bu tür olayları önleyici tedbirler almadığını” savundu.


Büsküvütçü, “PKK’nın Türkiye’de gerçekleştirdiği eylemlerin aynını burada da gerçekleştirebileceğini gösteren bu tür olayların, bu tip terörist eylemlerin sadece Türkiye’nin değil tüm Türk milletinin sorunu olduğunu açıkça gösterdiğini” ifade etti. Büsküvütçü, KKTC makamlarına, ellerindeki delilleri de kullanarak olaylarda başrolü üstlenenleri sınır dışı etmesinden ve güvenlik güçlerine gösterdikleri yardımdan dolayı teşekkür etti.


Ülkü ocakları açıklama yaptı


KKTC Ülkü Ocakları, Cumhuriyet Meclisi önünde dün bir grup öğrenci tarafından yapılan eylemin, “vatandaşlar” tarafından gerçekleştirildiğini ve eylemin ülkü ocakları ile hiçbir alakası olmadığını açıkladı.


KKTC Ülkü Ocakları, Cumhuriyet Meclisi önünde dün bir grup öğrenci tarafından yapılan eylemin ardından konu ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Biz kahraman emniyet güçlerimize gönülden güveniyor ve gerekeni yapacaklarına inanıyoruz. Tüm vatandaşlarımızı sağduyuya davet ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

Bu haber toplam 11207 defa okunmuştur
Okula mı, savaşa mı, bunlar nasıl öğrenci! Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans