Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Öğrenciler Kavganın büyümesinden endişeli
25 Ekim 2011 Salı Saat 06:37

Öğrenciler Kavganın büyümesinden endişeli

Türkiye’deki Kürt-ülkücü kavgasının Kıbrıs’a yansıması, vatandaşı tedirgin etti. Vatandaşlar en kısa sürede önlem alınması çağrısında bulundu:

HALK TEDİRGİN… Yakın Doğu Üniversitesi’nde geçtiğimiz gün Kürt ve ülkücü gruplar arasında yaşanan arbedenin ardından 24 kişi sınır dışı edildi. Ancak sular hala durulmadı. Gerginlik dün de devam etti

Türkiye’de yaşanan Kürt-ülkücü kavgası, Kıbrıs’a sıçradı. Yakın Doğu Üniversitesi’nde geçtiğimiz günlerde Türkiye’deki şehitler için yapılan yürüyüş sırasında Kürtler ve ülkücüler arasında arbede yaşanmıştı. Olaylara karışan 24 öğrenci sınır dışı edildi. Ancak sular hala durulmadı. Gerginlik dün yine devam etti. Vatandaşlar yaşanan olaylar karşısında tedirgin oldu, bir an önce önlem alınması çağrısında bulundu.

Halk endişeli…
Vatandaşlar yaşanan bu üzücü olaylara en kısa sürede önlem alınmaması halinde, kaosa dönüşeceği ve önüne geçilmesinin imkansızlaşacağı görüşünde. Vatandaşlar, yaşanan bu olayların nedeninin ise yasalardaki boşluktan ve otorite yetersizliğinden kaynaklandığını söylüyor. Havadis’e konuşan vatandaşlar, “Bu öğrenciler okumaya mı geldi, kavgaya mı?” sorusunu sordu ve “Tüm halk tedirgin. Bu olayları başlatanlar sınır dışı edilmelidir. Bu insanlar otorite eksikliğinden ve yasalardaki boşluklardan yararlanıyor” şeklinde konuştu.
Vatandaş ne dedi?
Engin Desdur:
“Ülkemizde daha önce bu kadar büyük olaylar yaşanmamıştı. Olaylar, ülke içinde ve halk arasında büyük bir huzursuzluk yarattı. Halk içinde bu olaylar çok büyük derin yara bıraktı. Daha önce duymadığımız bilmediğimiz bu olaylar bizi derinden yaraladı. Bu olayları hiç tasvip etmedik. Bu tip insanları sınır dışı etmek gerekir. Bunun başka bir yolu yoktur. Bu insanlar okumaya mı geldi kavga etmeye mi? Biz böyle olaylara alışık değiliz. Geçen gün de bir taksici öldürüldü. Bunlar vahşettir. Bu ülkede devlet otoritesi olmadı için boşluklardan yararlanıyorlar. Çoğu ülkede girişte kontrol yapılır ve belli şartlara göre ülkeye alınır. Bizim ülkemizde böyle bir uygulama yoktur. Hangi ülkeden geldiği önemli değil. Ülkemiz yaşanmaz hale geldi. Bir gün okulda bir gün yolda.”

Mehmet Kanal:
“Bizim ülkemizde suçlar hep ithal. Son bir haftada olan iki cinayet terör olayı da hep ithal. Ülkemizde yerliden fazla yabancı var. Ben bu konudaki suçu, üst düzey yetkililerde buluyorum. Herkes rahatlıkla ülkeye girebiliyor. YDÜ’de yaşanan olaylar huzuru kaçırdı. YDÜ’ye gittim, arabamı didik didik aradılar. Kendimi terörist gibi hissettim. Bu uygulamalar bize yönelik değil ancak bir üniversiteyi ne duruma getiriyorlar. Daha önce de bu olay yaşandı. Sınır dışı edilenlerin hepsinin Kürt olduğu söyleniyor. Olayları başlatanlar arasında Kürtler de vardı. Burada yapılan ırkçılıktır.”

Şaban Gürler:
“Askerlerin şehit edildiğini duyduğumda dayanamadım ağladım. Daha sonra burada olaylar yaşanmaya başladı. Kolay bir durum değil. Benim de ailemde şehit var. Ancak YDÜ’de yaşanan olayları kınıyorum. İnsanoğluna yakışmadı.”

Cengiz Borucu:
“Yakın Doğu Üniversitesi’nde yaşanan olaylar toplumun huzurunu kaçırdı. Yanlış bir şey. En kısa sürede önlem alınması gerekir. Yoksa bu olaylar daha da büyüyecektir. Zaten her gün yeni bir olay yaşanıyor.”

Ali Köroğlu:
“Yaşanan bu olayları kınıyorum. Toplumun huzurunu kaçırdı. En kısa sürede önlem alınması gerekir. Alınmazsa olaylar daha da büyüyecek. Bu ada bir huzur adasıdır ve bu huzurun bozulmasına kimse izin vermemeli. Üniversiteler sektörü açısından da bu kavganın bir üniversitede yaşanması hoş olmadı. Umarım bir an önce bu kavga son bulur.”

Bu haber toplam 11697 defa okunmuştur
Öğrenciler Kavganın büyümesinden endişeli Haberi

YORUMLAR
özgür kutalmış
kck kıbrıs
sayın editör Türkiyede Ülkücü-Kürt kavgası yoktur Ülkücülerin arasındada yüzbinlerce Kürt vardır. kavga varsa sadece terör yanlılarıyla vardır.
25 Ekim 2011 Salı Saat 22:03

DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans