Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yunanistan nın borçlarının yarısı siliniyor
27 Ekim 2011 Perşembe Saat 07:03

Yunanistan nın borçlarının yarısı siliniyor

Euro bölgesi liderleri Yunanistanın borcunun yarısını azaltma kararı aldı.

Avrupa ülkeleri arasında büyük gerilime neden olan borç krizi, Yunanistan'ın borcunun yarı yarıya azaltılması konusunda yatırımcılar ve bankaların ikna edilmesiyle zor da olsa aşıldı.

YÜZDE 50 İNDİRİM YAPILDI

Üzerinde uzlaşılan anlaşmaya göre, bankalar ve finans kuruluşları ellerindeki Yunan tahvillerinde yüzde 50'li indirimi gönüllü olarak kabul etti. Böylece Yunanistan'ın borç yükü 100 milyar euro azalacak ve ülkenin yüzde 160 olan borçseviyesi 2020 yılına kadar yüzde 120'ye düşecek. Brüksel'deki zirvede liderler ayrıca 440 milyar euro büyüklüğündeki EFSF'in 1 trilyon euroya çıkarılması konusunda da uzlaşmaya vardı.

Kararın ardından euro sert şekilde değer kazanarak dolar karşısında 1.40'ın üzerine çıktı ve yedi haftanın zirvesini gördü. İçeride de hem kararın yarattığı olumlu hava hem de dün Merkez Bankası'nın açıkladığı TL'yi güçlendirmeyi amaçlayan eylem planının etkisiyle dolar, 1.75 TL'nin altına indi. Euro ise hafif primli şekilde 2.45'in hemen üzerinde seyrediyor. Avrupa kararı hisse senetleri piyasalarında olumlu karşılandı. Asya borsaları artıda kapanırken, Avrupa'nın da hızlı yükselişle açılması bekleniyor.

TÜM DÜNYA RAHATLATACAĞINI UMUYORUM

Zirvenin ardından konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, "Bir anlaşmaya vardık. Zirve, bütün euro bölgesini etkileyen krize inandırıcı, iddialı ve küresel bir karşılığını vermenin unsurlarını kabul etmemize olanak sağladı. Konuların karmaşıklığı nedeniyle anlaşmaya varmamız bütün geceyi aldı, ancak sonuçların tüm dünyayı rahatlatacağını umuyorum" dedi. Euro bölgesi liderleri, bankacılar, merkez bankaları başkanları ve Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) dahil olduğu görüşmeler sekiz saatten fazla sürdü.

Bu haber toplam 1953 defa okunmuştur
Yunanistan nın borçlarının yarısı siliniyor Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans