Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mecliste atılan öğrenciler konuşuldu
27 Ekim 2011 Perşembe Saat 17:36

Mecliste atılan öğrenciler konuşuldu

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, KKTC’nin üniversite adası olması hedefinden vazgeçilmeyeceğini; öğrencilerin huzurunun önemli olduğunu vurguladı.

Çavuşoğlu, sınırdışı edilmelerle ilgili eleştirileri yanıtlamak üzere yaptığı konuşmada, olayların Kürt meselesine endekslenmesinin doğru olmadığını belirterek, olayın “üniversitenin güvenlik” meselesi olduğu söyledi.


Sınırdışı edilen gençlerin gözleri bağlanarak havaalanına transfer edildiği yönündeki iddiaları polise sorduğunu ve bunun doğru olmadığı yönünde bilgi aldığını kaydeden Çavuşoğlu, ülke koşulları düşünüldüğünde bunun olmasının mümkün olmadığını belirtti.


YDÜ’deki olaylar sonrasında kendisini çok sayıda öğrencinin ziyaret ettiğini ve rahatsızlığını dile getirdiğini söyleyen Çavuşoğlu, YDÜ Disiplin Kurulu’nun kararı sonrasında Bakanlar Kurulu’nun, kamu düzenini bozucu, ülke barışını tehdit edici tutumlarından dolayı bu öğrencilerin sınırdışı edilmesi yönünde karar aldığını anlattı.


Geçmiş CTP hükümetleri döneminde de bazı öğrencilerin çeşitli gerekçelerle, yargısız, sorgusuz, sualsiz ihraç edildiğini hatırlatan Bakan Çavuşoğlu, bunlarla ilgili polis raporları ve ihraç kararlarını okudu.


Çavuşoğlu, bu konularda Meclis Genel Kurulu’nda yapılan bazı konuşmalardan alıntılar da yaptığı konuşmasında, bu tartışmalar yaşanırken, o gün hükümette olması nedeniyle CTP milletvekillerinin konunun fazla üzerine gitmediğini ifade etti.


Bu huzuru bozucu, sıkıntı verici durum karşısında önlem almalarının kaçınılmaz olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, KKTC’nin üniversite adası olması ve herkesin herkese saygılı olması hedefinden vazgeçilmeyeceğini; öğrencilerin huzurunun önemli olduğunu vurguladı.


Çavuşoğlu, “Ülkede 46 bin öğrenci vardır. Bunların bilim yönündeki gayretlerini, huzurlarını bozmaya yeltenen kim olursa olsun gereken neyse yapılacak” dedi.


Yeniden söz alan CTP - BG Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, Bakanlar Kurulu’nun, mahkemeye çıkarılarak tutukluluk alan öğrencileri sınırdışı etme hakkı bulunup bulunmadığını sordu.


Soyer, kendi hükümetleri döneminde demokratikleşme, sivilleşme yönünde attıkları adımların, sonradan gelen hükümetler tarafından ileriye taşınması gerektiğini, olayın “sen ben olayı” yapılmaması gerektiğini ifade etti.

Bu haber toplam 11194 defa okunmuştur
Mecliste atılan öğrenciler konuşuldu Haberi

YORUMLAR
osman efrer
helal olsun
kktc hükümeti ilk defa aklı başında bir iş yapmıştır.degil gözleri baglanarak,coplanarak atılsalardı keske.mesele kurt meselesı degıl,pkklı meselesıdır.okul sımdı pıslık ınsanlar olmadan daha da rahat ve guzel
27 Ekim 2011 Perşembe Saat 18:51
murat tekke
geç bile kalındı
öncellikle kktc hükümetinin bu kararını ayakta alkışlıyorum ben bir urfalıyım ydü de okuyorum BİZ TEK MİLET TEK BAYRAK BİLDİK !!! bu bölücü insanların adada işi yok burası öğrencilerin eğitim adasıdır pkk yandaşlarının adada değil dünyada yeri yoktur !
27 Ekim 2011 Perşembe Saat 17:47

DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans