Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TDP Başkanı Çakıcı 8.5 saatdir kürsüde
01 Kasım 2011 Salı Saat 21:55

TDP Başkanı Çakıcı 8.5 saatdir kürsüde

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, sabah 10.50’de başladığı toplantısını sürdürüyor. TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, saat 23.30 itibarıyla kürsüde 8.5 saati doldurdu.

Su ve portokal suyu içerek ara vermeden konuşan Çakıcı’nın, Meclis’teki uzun ve kesintisiz konuşmalarıyla ünlü eski milletvekillerinden Alpay Durduran’ın rekorunu kırıp kırmayacağı konuşuluyor.


Meclis’teki en uzun konuşma rekoru, 1979 yılında 5 yıllık kalkınma planıyla ilgili 10.5 saatlik kesintisiz konuşmasıyla dönemin TKP Genel Başkanı Alpay Durduran’a ait.


Sabah saatlerinde “Sosyal Güvenlik Değişiklik Yasa Tasarısı; Kıbrıs Türk Sosyal Sigortalar Değişiklik Yasa Tasarısı; İhtiyat Sandığı Değişiklik Yasa Tasarısı; Yabancılar ve Muhaceret Değişiklik Yasa Tasarısı ile Turizm Gelişim Yasa Tasarısı” gündemiyle toplanan Meclis, maraton bir toplantıya sahne oluyor.

Gündemdeki tasarıların önemi nedeniyle, Çakıcı’nın konuşması sürerken sendikacılar, birlik temsilcileri  ve özellikle KTHY eski çalışanları da izleyici locasına geldi. Bir grup esnafın izleyici locasına girişine ise yer olmadığı gerekçesiyle izin verilmediği öğrenildi.

Bu arada Meclisteki güvenlik önlemleri artırıldı, Polis Çevik Kuvvet Birliği’nden bir grup polisin de Meclis’e gelmesi dikkat çekti.

ÇAKICI: “HALKTAN YETKİ ALMADINIZ”

Konuşmasını geç saatlere kadar sürdüren TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, UBP’nin halktan yetki almadan tasarıları geçirmeye çalıştığını savundu ve halktan yetki alınmasını istedi.

Adil bir vergi sistemi gelmeden bu yasaların geçmesine karşı olduklarını ifade eden Mehmet Çakıcı, “kangren düzenin” nasıl değiştirileceğine dair mücadelenin önemli olduğunu söyledi.

Hiçbir şey olmamış gibi tasarıların meclisten geçirilemeyeceğini belirten Çakıcı, hükümetin çok daha büyük bir mitingle durdurulması gerektiğini ifade etti. Herkesi mücadeleye davet eden Mehmet Çakıcı, UBP’nin yaptığı yasaların özelleştirmeyi değil, peşkeş çekmeyi öngördüğünü savundu.

Çakıcı, Kıbrıs Türk halkının onur mücadelesi verdiğini kaydetti.

Uyuşturucu, eşcinseller ve çocuk istismarıyla ilgili devletin tutumunu da eleştiren TDP Genel Başkanı Çakıcı, zihniyetin artık değişmesi gerektiğini söyledi.

Mehmet Çakıcı, UBP’nin tek başarısının halkı kandırmak olduğu görüşünü ifade etti.

Hukuk reformunun gerekliliğini dile getiren Çakıcı, sivilleşme, demokratikleşme, polisin sivilleşmesi gibi konular üzerinde durdu. Çakıcı, çocuk mahkemeleri kurulması gerektiğini de belirtti.

Kıbrıs sorununa değinirken çözümün gerekliliğini vurgulayan Çakıcı, Kıbrıs etrafında trilyon dolarlık doğalgaz yataklarında Kıbrıslı Türklerin de hakkı olduğunu ama bir yandan da hükümetin getirdiği yasalarla haklarının budandığını söyledi.

“Kıbrıs Türk halkının elinde çok alternatif var, yeter ki doğru kullanalım” diyen Çakıcı, dünyanın nereye gittiğinin iyi tanımlanması gerektiğini; dünyanın federal devlete doğru gittiğini belirtti. Mehmet Çakıcı, Türkiye ve Kıbrıs’ın AB yolculuğunun devam edeceğini, o yüzden AB’nin konuşulduğunu kaydetti.

Bu haber toplam 1547 defa okunmuştur
TDP Başkanı Çakıcı 8.5 saatdir kürsüde Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans