Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DAÜ Öğrencileri Eylem yaptı
02 Kasım 2011 Çarşamba Saat 19:27

DAÜ Öğrencileri Eylem yaptı

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ)’de bir grup öğrenci, 21 Ekim’de Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ)’de yaşanan olayların ardından bazı öğrencilerin sınır dışı edilmeleri ve tutuklanmalarını eylemle protesto etti.

DAÜ Atatürk Meydanı’nda toplanan yaklaşık 100 kadar öğrenci, alkışlı protestoda bulunarak, bir süre oturma eylemi yaptı.

“Mülteci değil, öğrenciyiz”, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları atan öğrenciler, Kürtçe “Yaşamak direnmektir, mücadele direnmektir” şeklinde de slogan attı.

Öğrenciler, “Sınır-lı değil, sınırsız eğitim, “Eğitimi sınır dışı etmeyin”, “İçişleri Bakanlığı napan bee!”, “Şok… Şok… Şok…! Adada yargısız infaz”, “Ben KKTC: Yakaladım, dinlemedim, postaladım, yaptım oldu” yazılı pankartlar açtılar.

ÖZOĞUL

Öğrenciler adına basın açıklaması okuyan Hulusi Buğra Özoğul, 21 Ekim’de yaşanan olaylarla ilgili YDÜ’deki arkadaşlarına yönelik “linç kampanyası” oluşturulduğunu savunarak, “hiçbir somut delile dayanmadan, olay günü YDÜ’de dahi olmayan ve bazıları da sınavda olan” arkadaşlarının hukuka aykırı şekilde gözaltına alındıklarını savundu.
Yapılan işlemlerde evrensel hukuk ilkelerinin hiçe sayıldığını iddia eden Özoğul, “Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ihlal edilerek TC vatandaşı olan 24 öğrencinin topluca sınır dışı edilmesi kararı hangi hukuksal gerekçeye dayanarak ve hangi mantıkla verilmiştir?” diye sordu.

Yapılan uygulamalarda Bakanlar Kurulu’nun mahkeme konumuna geçerek yargısız infaz yaptığını savunan Özoğul, “KKTC yönetiminin anayasal düzeni hiçe sayarak gerçekleştirdiği bu tutumu kınadıklarını ve antidemokratik tutumdan bir an önce vazgeçilmesini talep ettiklerini” söyledi.

Bu haber toplam 1851 defa okunmuştur
DAÜ Öğrencileri Eylem yaptı Haberi

YORUMLAR
yakın doğudan
gülüyorum
camiden çıkışta şehitler ölmez denildi ve vatan bölünmez denilmeden taşlanmaya başlandı ülkücüler orda diyorsunuz 30 kız ve 50 erkek sanırım adada ki tüm ülkücüleri temsil ediyordu caminin kapısının önünde taşlı sopalı bekleyen sizlersiniz sonrada çıkıp eylem yapıyorsunuz arkadaşlarımız geri gelsin diye işiniz gücünüz yalan dolan imza toplamışsınız bilmem kaç kişi hepiniz bırakmazsanız zaten adam değilsiniz siz lafınızın arkasında durunda bır
03 Kasım 2011 Perşembe Saat 13:21
Sinan Kural
CAMI CIKISI ..
Okuttugumuz Mevlidi serif e Keske sizde katılsaydınız Cıkısa kadar bekleyıp Bize taşlı sopalı saldıracagınıza.. Eğitim Herkesin Hakkı Ama Sucsuz Gunahsız Insanların SEHİTLER İCİN duzenledıgı mevlid cıkısı taslayacak kadar cahil insanların Okulda degil ÖNCE AİLESİNİN yanında bi INSANLIK eğitimi Alması gerekmektedir...Devlet Bunu Yapmasaydı daha cok kan dökülürdü... KIBRIS YONETIMINE TESEKKURLER..
02 Kasım 2011 Çarşamba Saat 23:04

DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans