Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Piri Reis personeli Türkiye ye döndü
04 Kasım 2011 Cuma Saat 20:55

Piri Reis personeli Türkiye ye döndü

Dokuz Eylül Üniversitesi DEÜ) Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Avni Benli, 4 bin kilometrelik hatta sismik çalışma yaparak görevini tamamlayan, Piri Reisteki akademik personelin Türkiyeye döndüğünü bildirdi.

Prof. Dr. Benli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Piri Reis Gemisi'nin Akdeniz'de 4 bin kilometrelik hatta sismik çalışma yaptığını, halen Gazimağusa Limanı'nda bulunan gemideki akademik personelin dün Türkiye'ye döndüğünü kaydetti.


Geminin Kurban Bayramı'nda Gazimağusa Limanı'nda demirli kalacağını anlatan Benli, bayramdan sonra DEÜ'den gidecek başka bir akademik ekibin KKTC'de ekolojik ve mühendislik çalışması yapacağını dile getirdi.


Ekibin balıkçılığın geliştirilmesine ilişkin çalışmalar yürüteceğini belirten Benli, şunları söyledi:


''KKTC'de balıkçılık fazla gelişmemiş durumda. Bayramdan sonra KKTC'ye gidecek olan akademik ekip, balıkçılığın gelişmesi için çalışmalarda bulunacak. Fizibilite çalışmalarının ardından ilk önce balıkçı barınakları yapacağız. Balıkçı barınaklarının yapımını yıl sonuna kadar bitirmeyi planlıyoruz.


KKTC'deki balıkçılar genellikle dip balıkçılık yöntemiyle avlanıyor. KKTC'li balıkçılara, dip balıkçılığın dışında diğer balık yakalama yöntemlerini de öğreteceğiz. Yeni avlanma yöntemlerine uygun tekne ve ekipman düzenlemelerini göstereceğiz. Balık avlanmasındaki yeni araç gereçlerin kullanılmasını öğreteceğiz.''

Bu haber toplam 1427 defa okunmuştur
Piri Reis personeli Türkiye ye döndü Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans