Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İndirim Lefkoşa Esnafının yüzünü güldürebilecekmi?
05 Kasım 2011 Cumartesi Saat 08:02

İndirim Lefkoşa Esnafının yüzünü güldürebilecekmi?

Lefkoşa’da esnaf indirim yapınca, çarşının durgunluğu kısmen giderildi

Lefkoşa’da günlerdir satış yapamamaktan yakınan esnaf, fiyatlara indirim yapınca bayram öncesinde çarşının durgunluğu giderildi. Birkaç gündür satışlarda bir kıpırdanma olduğunu ifade eden Lefkoşa esnafı, esas umudunu bugüne bağlamış durumda.  Bugüne “son umut” olarak bakan esnaf, iyi satış yapmayı bekliyor.


Çarşıya çıkan vatandaşlar, daha çok bayramlık kıyafetler, ayakkabı, hediye, takı ve mutfak alışverişi yaptı.
Birçok mağazanın, bayram nedeniyle müşteri çekebilmek için ürünlerinde indirim yaptığı bunun vitrinlerinde kocaman levhalarla duyurduğu gözlemlendi.


Esnaf, bayramlık satışlar çok tatminkâr olmamasına rağmen,“Buna da şükür” diyerek fazla şikayetçi olmadı.  Esnaf, ekonomik kriz nedeniyle satışların çok iyi olmadığını, zaten beklentilerini de çok yüksek tutmadıklarını belirtti. Vatandaşlar, bayramdan önce başlayan indirimli satışlardan yararlanmaya çalışıyor.


Çeşitli kampanyalar ve indirimli fiyatlarla sezonu biraz daha mal satarak değerlendirmeye çalışan esnaf, yaz mevsiminde aradığını bulamamanın hüznünü yaşıyor.


Bayram nedeniyle Taşkınköy, Dereboyu ve Arasta bölgelerinde birkaç gündür hareketlilik yaşanıyor. Lefkoşa’da özellikle şehir içlerinde ve alışveriş mağazalarının bulundu bölgelerde gün boyu araç trafiğinin yoğun olduğu gözlemlendi.


Esnaf ne dedi? Esnaf ne dedi?


Derya Alp:


“Bu bayram öncesi, geçen defakine göre daha hareketlidir. Yeni kış sezonunu da bayramla birlikte açıyoruz. Havalarımızın soğuduğu için, normal olan kışlık alışverişin yanına bir de bayramlık alışverişi eklenmiştir. Bayram için Kıbrıslılar kendisi, çocuğu ve eşi için mutlaka alışveriş yapıyor.”


Samiye İnanmaz:


“Bayram alışverişi bize pek yansımadı. Daha çok giyim ve ayakkabı sektörüne yansıdığı görülüyor. Biz takı satıyoruz. Bayram için az alışveriş yapıldı. Belki arife günü bir hareketlilik yaşarız. Geçen bayramlarda
insanlarımız aldıkları kıyafetleri takılarla tamamlamaya çalışırdı ancak bu bayram o da olmadı. Bu yüzden satışlarımız çok düştü. Çarşıda bir araba ve insan kalabalığı var ama bizim mağazalarımıza uğrayan yok.”

Emine Topal:


“Geçtiğimiz bayrama göre mağazalarımızda bir yoğunluk var. Havaların soğuması da buna bir etkendir.
Bayramın aybaşının denk gelemsi de iyi oldu. Çarşıda bir kalabalık var. Bu da esnafa yansıyor. İnsanlarımız geçen bayrama göre çarşıya bu bayram daha fazla ilgi gösterdi. Şu an insanlar hem bayram hem de kış alışverişini yaptıkları için çarşıda bir hareketlilik vardır.”

Sadık Kaşıkçı:


“Şu an çiçekçilik sektöründe bir hareketlilik yok. Bundan dört beş yıl öncesine kadar sektörde bir gerileme oldu. Bunu ekonomik krize bağlıyorum. Arife günü bir hareketlilik bekliyoruz. Sadece çarşıda araç ve insan yoğunluğu var.”

Fatih Kul:


“Bayramda özel kampanyalar yaparak fiyatlarımızı oldukça düşürdük. Çarşıya yoğun bir ilgi vardır. Geçen bayrama göre daha büyük hareketlilik yaşıyoruz. Fiyatların uygun olması ve bayramın sezon başına gelmesi bu hareketliliği sağladı.”

Bu haber toplam 12156 defa okunmuştur
İndirim Lefkoşa Esnafının yüzünü güldürebilecekmi? Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans