Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
K-Pet hisseleri satılıyor
05 Kasım 2011 Cumartesi Saat 10:31

K-Pet hisseleri satılıyor

Son iki aydır ülke kamuoyunun öncelikli gündem maddeleri arasında yer alan Kıbrıs Türk Petrolleri’nin özelleştirme süreci resmen başlatıldı

Şirketin yüzde 52’si, KKTC Devleti tarafından satın alınarak, yani diğer hissedar olmasından kaynaklanan satış hakkı kullanılarak alınacak, ardından da hemen özelleştirilecek. Şirkete ait yüzde 52 hisse için en az 17 milyon 422 bin TL teklif verilmesi yanında, rüçhan hakkı kullanımı sırasında oluşacak masraflarda kullanılmak üzere 3 milyon 578 bin TL talep ediliyor. Daha az miktarda kalan yüzde 38’lik hisse için istenen miktar ise 22 milyon TL.

Neden bayram dönemi?
Yaklaşık 2 aydan bu yana arapsaçına dönen Kıbrıs Türk Petrolleri’nin hisselerinin alım-satımında hükümet dün aldığı bir karar ile dün Avusturya şirketi OVM’den satın aldığı K-Pet hisselerini kesin olarak satışa çıkardı.
Bayram dönemine denk gelen ihalede hükümet, K-Pet’in yüzde 52’lik hissesi için 21 milyon TL masraf çıkarırken, düşük hisse yüzde 38 için ise 22 milyon Türk Lirası istiyor. Dün itibarı ile resmen açılan ve 14 Kasım 2011 saat 15.00’te katılımın son bulacağı ihalede, bayram ve hafta sonu tatilleri hariç, gerekli şartnameyi almak ve hazırlamak için sadece iki gün kalıyor.
Ayrıca, 14 Kasım’da ihaleyi kazanan şirket, taahhüt ettiği alım parasını 16 Kasım 2011’de ödeyecek. Hafta sonu ve bayram tatilinin dışında kalan iki günde, 2 milyon TL civarındaki teminat mektuplarının dahi bankalardan alınmasının çok zor olduğunu ifade eden konuyla ilgili çevreler, “Bunun hemen ardından da kazanılan miktarın ödenmesi isteniyor. Bu biraz tuhaf değil mi?” diye sordu.

Zaman dilimi kısıtlı
“Kapalı Zarf Usulü Teklif Kabulü’ne İlişkin Satış Şartnamesi” Havadis Gazetesi Haber Merkezi tarafından ele geçirildi. Şartnamede yüksek hisseye daha az ücret talep edilmesi yanında, zaman diliminin de oldukça kısıtlı olması dikkat çekiyor. İhaleye katılacak olanlardan 14 Kasım Pazartesi günü saat 15.00’e kadar tekliflerini sunması isteniyor. Ancak, arada yer alan Kurban Bayramı tatili nedeni ile ihaleye katılmak isteyenler için hazırlanma süresi sadece iki gün. Bayram tatilinin ardından 10 Kasım Perşembe ve 11 Kasım Cuma ile 14 Kasım Pazartesi günleri kalıyor. İhaleye katılmak isteyenler, bu sürede, ihale miktarının yüzde 10’una denk gelen parayı da hazır etmek durumunda. İhaleyi kazanan firman ise 22 Kasım 2011 tarihine kadar ihaleye verdiği teklifin tümünü yatırmak zorunda.

Altınbaş Petrol ihale dışı
İhale şartnamesinde isim verilmese de ülkedeki iki akaryakıt tedarikçisinden biri olan Altınbaş Petrol’ün ihaleye katılımı engelleniyor. Şartnamede yer alan c şıkkı madde 3’te, “Tekel oluşturmamak amacı ile teklif veren kişilerin veya şirket yöneticisi veya hissedarlarının KKTC’deki diğer akaryakıt tedarikçisi şirket hissedarları, yöneticileri ile bunların anne, baba, çocuk, kardeş ve eş şeklinde akrabalık veya ortaklık ilişkisi olmayacaktır” deniliyor.

Ödenmiş sermaye 1 milyon TL
Şartnamede şart koşulan bir nokta ise teklif veren şirketlerin ödenmiş sermayeleri en az 1 milyon TL olacak ve bu da resmi belge ile ispat edilecek. Ayrıca ihaleye başvuracak şirketin KKTC sosyal güvenlik kurumları ile Gelir ve Vergi Dairesi’ne borcunun da olmaması koşul olarak öne sürülüyor.

Bu haber toplam 11502 defa okunmuştur
K-Pet hisseleri satılıyor Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans