Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KKTC Vatandaşı Güney den vazgeçemiyor!
07 Kasım 2011 Pazartesi Saat 08:04

KKTC Vatandaşı Güney den vazgeçemiyor!

Bayram günü Lefkoşa’nın kalbi Arasta çarşısındayız. Burası Lefkoşa’nın ekonomik anlamda neredeyse can damarı konumunda

Ekonomik yönden can damarı diyoruz ama Bayram günü bir telaş, bir heyecan görmeyi beklerken Lokmacı Kapısı’ndaki yoğunluk dikkatimizi çekiyor. Yerli halkımızı çarşıda alışveriş yaparken veya dolaşırken göremiyoruz.ÇARŞIDAKİ YOĞUNLUĞU RUM VE TURİSTLER OLUŞTURUYOR: Bu bayramda Arasta esnafının nabzını tuttuk ve geçmiş yıllarda bayram öncesi alışverişlerin yapıldığı, bir telaşın veya hareketliliğin yaşandığı günleri yaşayıp yaşamadıklarını sorduk.

Gazetemize konuşan bölge esnafı, yerli halkın arastaya gelmediğine dikkat çekerken çarşıdaki yoğunluğu sağlayan kesimin Rum halkı ve o taraftan gelen turistler olduğunu söyledi. Bunun yanında esnaf, ‘bayram bizim bayramımız ama yerli halktan çok Rum ve turist olduğundan bayramı onlarla kutluyoruz’ diyereyetkilileri de yerli halkın bölgeye gelmesini sağlamları için harekete geçmeleri gerektiği çağrısında bulundu.


Hatice Genlik: Arife günü çarşıda biraz yoğunluk yaşandı, bayram günü de kalabalık olmasını bekliyoruz. Arife günü gibi giderse iyi olacağını düşünüyorum. Bekleyip göreceğiz.


Uluhan Başsın: Kıbrıslı Türk halkı Arasta esnafını desteklemiyor. Arife günü de tek tük halkımızdan gelen oldu. Bütün gün dükkan açıktır, diğer bölgelerden daha uygun satmamıza rağmen burası tercih edilmiyor, gelen de olmuyor. Arasta bölgesine daha çok Rum tarafından gelenler ve turist geliyor. Arastaya yerli halkımızdan destek yok. Geçen bayramlara göre de daha da düşüş yaşıyoruz.Mehmet Ali Sinanoğlu: Çarşıya yerli halkımız gelmiyor. Umudumuz onlar ama çarşıya gelmiyorlar. Gelenler ise Rum halkı ve turistler. Bayramı onlarla birlikte kutluyoruz neredeyse. Geçen bayramlarda da pek yoğunluk yoktu. Yerli halkın ayağının buraya alışması ve bunu baştaki hükümet yetkililerinin görerek desteklemesi, onların da buralara gelerek halkımızın görmesi lazım ki yerli halkımız da gelsin.Laden Baba: Çarşıda bir bayram telaşı yok. Arife günü gelenler de Türkiyelilerdi onlar da çocuklarına bir şeyler aldı. Kıbrıslı Türk halkını çarşıda hiç görmedim. Çarşıya gelenler daha çok Rum halkı ve oradan gelen turistler.Mehmet Deveci: Geçmiş bayramlara göre günden güne daha kötüye gidiyoruz. Arife günü de aşırı bir yoğunluk yoktu. Her sene durum daha da kötüye gidiyor. Yerli halktan gelenler nadir, genelde Rum kesiminden gelenler yoğunlukta. Bu konuda gerek devletin, ilgili organların Arasta bölgesinde etkinlikler düzenleyerek halkı buraya yönlendirebilirler. Ya gümrük ve vergilerde duyarlı davransınlar ya da çarşıyı canlandırmak için etkinlikler düzenlesinler.

Bu haber toplam 12185 defa okunmuştur
KKTC Vatandaşı Güney den vazgeçemiyor! Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans