Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rum Ekomoisine bir darbe daha
08 Kasım 2011 Salı Saat 16:06

Rum Ekomoisine bir darbe daha

Uluslararası kredi derecelendirme kurumu Moody’s Investors Service’in, 3 Rum bankasının uzun vadeli yatırım ve borçlarının değerlendirme notunu kırdı.

Rum radyosu, notu kırılan bankaların “Kıbrıs Bankası”, “Marfin Laiki Bank” ve “Yunan Bankası” olduğunu duyurdu.

Moody’s not kırma kararını bugün açıkladı ve gerekçe olarak da Rum yönetiminin, GSMH’sinin 6 katı olan büyük Rum bankacılık sistemini muhtemel bir olağanüstü hal durumunda destekleyebilirliğinin kısıtlı olmasını gösterdi.

“Kıbrıs Bankası”nın notunu Ba1’den Ba2’ye; Marfin Laiki Bank’ın notunu Ba2’den B2’ye ve Yunan Bankası’nın notunu da Ba1’den Ba2’ye düşüren Moody’s bu üç bankayı, notlarını daha da düşürmek için değerlendirmelerine devam edeceğini açıkladı.

Moody’s geçen Cumartesi günü de Güney Kıbrıs’ın kredi notunu 2 puan düşürmüştü.

Rum Maliye Bakanı Kikis Kazamias, Moody’s’in bugün açıkladığı, üç Rum bankasının notunu düşürme kararını “aşırı” buldu, bu durumu “endişe verici” olarak niteledi.

Brüksel’de bulunan Kazamias, Rum radyosuna yaptığı açıklamada, Güney Kıbrıs’a dönüşü itibarıyla ekonominin iyileştirilmesi için yeni tedbirler üzerinde çalışacaklarını, yeni tedbirlerin hafta sonuna doğru açıklanacağını söyledi.

Rum Maliye Bakanı, Rum bankacılık sektörünün Yunanistan’a büyük çapta yayılmış olması dolayısıyla Yunanistan’daki istikrarsızlığın Rum ekonomisini doğrudan etkilediğini vurguladı, muhalefetin eleştirilerine ise şu yanıtı verdi:

“Kredi derecelendirme kurumları iç cephede söylenenleri dikkate alıyor. Ve maalesef, hükümetin her gün bombardımana tutulması hiç de yardımcı olmuyor. Ekonomileri bizden çok daha kötü olmasına karşın; iç cephelerinde dinginlik olduğundan olumsuz değerlendirilmeyen ülkeler var” dedi.

Bu haber toplam 1490 defa okunmuştur
Rum Ekomoisine bir darbe daha Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans