Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Zamlar Vatandaşı Çileden çıkarttı
09 Kasım 2011 Çarşamba Saat 10:14

Zamlar Vatandaşı Çileden çıkarttı

KKTC’de art arda benzine yapılan zamlardan sonra elektrik için açıklanan ortalama yüzde 20 zam, vatandaşı iyice çileden çıkardı

Mağusa bölgesinde Havadis’e konuşan vatandaşlar, “Ödememek gibi bir şansımız yok ama bu kadarı da fazla” açıklamasında bulundu.


Vatandaşlar, yapılan zamların maaşlarla orantısız olduğunu belirterek, asgari ücretle çalışan bir kişinin büyük bir yükün altında ezildiğine dikkat çekti.


KKTC’de sürekli zam yapılmasını da değerlendiren vatandaşlar, zam yapılmasında KKTC olarak rekor kıracağımızı vurguladı.Ergün Çelikkol: “Bu ülke artık dayanılmaz bir hale geliyor...”


“Maaşlarımıza zam yapılsa, devletin elektriğe ve benzine yapmış olduğu zamları normal karşılardık. Bu vatandaş art arda yapılan bu zamları kaldıramaz. 5 senedir biz aynı maaşa çalışırken, zamlarda sürekli yükseliyor. Enflasyon yükselirken kazanç da azalıyor. Zamlar vatandaşın bütçesini aşacak duruma geldi. Asgari ücretle çalışan bir kişi yapılan zamların altında kalır. Bu ülke artık dayanılmaz bir hale geliyor.”


Yılmaz Aşıkoğlu: “Küçücük adamızda artık yaşam pahalılaştı”


“Sürekli zam yapılıyor. Şimdi de elektriğe yüzde 20 zam yapıldı. Alınan maaş ne, zamlar ne. Elektrik parasını 30 TL öderken, 200 TL ödeyeceğiz. Eskiden elektrik ücreti 5 TL bile değildi. Vatandaşın kazandığı nedir ki de zamları da ödeyecek. Her şeye zam yapmasını biliyorlar ama maaşlara zam yapmasını bilmiyorlar. Maaşlara da zam yapılması gerekir ki, vatandaş yükün altından çıkabilsin. KKTC’de vergiler çok, benzin pahalı, ruhsat pahalı. Kısacası küçücük adamızda artık yaşam pahalı olmaya başladı. Açlık ve sefalet tüm insanlığı kemiriyor. Hükümetin değişmesi gerektiğine inanıyorum.”


Abide Aşıkoğlu: “Torunlarımızın geleceğinden endişelenir olduk”


“Bir ülkede zam yapılırken maaşlarında göz önüne alınarak planlı bir şekilde bu yapılmalıdır. İş yok ama zam çok. Vatandaş nerden alıp versin bu paraları. İnsanlar çocuklarına ekmek götüremezken sürekli zam yapılıyor. Kim için yapılıyor ki bu zamlar? Eskiden böyle pahalılık yoktu. Bu ülke öyle bir hale geldi ki torunlarımızın geleceğinden endişelenir olduk.”


Ali Klavuz: “Her şeye zam yapılsın ki eskiye dönelim”


“Zamlardan memnunum. Geç bile kalındı zamların yapılmasına. Her şeye zam yapılsın ki eskiye dönelim. En azından gaz lambasına zam yapılmasın ki geceleri yakabilelim. Isınmak içinde odun yakarız tıpkı eskiden olduğu gibi. Biz elektriği kullanmazsak, elektriğe yaptıkları zamlarda kendilerine öder. Daha bunun başlangıç olduğuna inanıyorum.”


Ferhat Zengin: “Yapılan zamlardan ülke olarak rekor kıracağız”


“Ülke olarak geri kalmışlığımızı konuşuyoruz. Ülke olarak başarılarımızı konuşacağımız yere, konuşabildiğimiz tek şey zamlar. Yapılan zamlardan ülke olarak biraz daha rekor kırmamıza az kaldı sanırım. Özelleştirmeye karşı çıkılıyor ama belki de karşı çıkmamalıyız. Özelleştirilme olursa elektrik fiyatı rekabet açısından düşebilir.”

Havadi

Bu haber toplam 1638 defa okunmuştur
Zamlar Vatandaşı Çileden çıkarttı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans