Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Geçinemeyen öğretmenler istifa ediyor!
09 Kasım 2011 Çarşamba Saat 11:55

Geçinemeyen öğretmenler istifa ediyor!

Yeni atanan 12 öğretmenin istifa dilekçelerini hazırladıkları ve bayramdan sonra istifa edecekleri iddia edildi.

Orta Eğitim Okullarında eğitim veren, 12 öğretmenin istifa dilekçelerini hazırladıkları, bayramdan sonra dilekçelerini ilgili yerlere sunacakları iddia edildi. Star Kıbrıs’ın güvenilir kaynaklardan elde ettiği bilgilere göre, yeni yasaya göre 1570 TL ile işe başlayan bazı öğretmenler, aldıkları ücreti yetersiz buldukları için istifa etmeyi düşündükleri öğrenildi. Bu sayının daha da artabileceği belirtilirken konuyla ilgili Star Kıbrıs’ın sorularını yanıtlayan Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Tahir Gökçebel, yazılı olarak bir talep gelmediğini ancak yeni atanan bazı öğretmenlerin sözlü olarak bu isteği dile getirdiğini açıkladı. “Bu konuda ciddi sıkıntılar var” ifadesini kullanan Gökçebel, yeni atanan öğretmenlerin 1570 TL ücretle işe başladıklarını; aldıkları ücretler nedeniyle ekonomik sıkıntılar yaşadıklarını ve bu nedenden dolayı istifa etmeyi düşündüklerini söyledi.‘ALDIKLARI PARA YETMİYOR’:

Öğretmenlerin aldıkları ücretin yol parasına dahi yetmediğini belirten Gökçebel, bazı öğretmenlerin tek kadro ile çift okulda eğitim verdiğini belirterek, durumu örneklerle açıkladı.Gökçebel, “Bir öğretmen aynı hafta içerisinde Karpaz’daki bir okul ile Lefke’deki bir okulda ders vermek zorunda kalıyor.3 gün bir okulda diğer 2 gün başka bir okulda ders veren öğretmen bu okullara gidebilmek için yol kat etmek zorunda kalıyor. Yeni yasaya göre 1575 TL ücret alan bir öğretmen, aldığı paranın yarısını benzin parasına veriyor” dedi.‘HAYAT ZORLAŞIYOR’:

Daha önce öğretmenlerin 2 bin 500 TL ücretle işe başladığını kaydeden Gökçebel, “hayat gün geçtikçe pahalılaşıyor. Benzine neredeyse her gün zam yapılıyor. Geçinmek gün geçtikçe zorlaşıyor” şeklinde konuşarak öğretmenlerin yeni yasaya göre aldıkları ücretin yetersiz olduğunu söyledi.‘MÜCADELE EDECEĞİZ’:

Ayrıca öğretmenler yolluk verilmediğini kaydeden Gökçebel, zor ekonomik koşullar altında çalışan bazı öğretmenlerin istifayı gündeme getirdiğini; sözlü olarak bunu dillendirdiklerini ancak yazılı bir başvuru yapmadıklarını kaydeden Gökçebel, “yurt dışında okumuş, iyi eğitim almış öğretmenlerimiz bu koşullar nedeniyle eğitimden uzaklaşmak istiyor” dedi.Sendika olarak bu konuda mücadele verdiklerini ve mücadeleye devam edeceklerini belirten Gökçebel, “dayatma paket nedeniyle uygulamaya konan ve öğretmenleri zor durumlara sokan anlayışla sonuna kadar mücadele edeceğiz” dedi.

Bu haber toplam 1694 defa okunmuştur
Geçinemeyen öğretmenler istifa ediyor! Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans