Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Atamızı 10 Kasım da anıyoruz
09 Kasım 2011 Çarşamba Saat 13:48

Atamızı 10 Kasım da anıyoruz

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 73’üncü yıldönümü olan yarın KKTC’de de törenlerle anılıyor.

10 Kasım 1938’de hayata gözlerini yuman Atatürk’ün ebediyete intikal ettiği saat olan 09.05’te tüm ülkede sirenler eşliğinde saygı duruşunda bulunulacak ve bayraklar yarıya indirilecek.

Başkent Lefkoşa’daki ilk tören saat 08.55’te Atatürk Anıtı önünde yer alacak. Törende protokol sırasına göre çelenkler anıta sunulacak. Saygı marşı eşliğinde saygı duruşunda bulunulacak ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların yarıya indirilmesinin ardından Anıt Özel Defteri, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, TC Lefkoşa Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarı Ali Murat Başçeri ve KTBK Komutanı Korgeneral Adem Huduti tarafından imzalanacak.

ANMA PROGRAMI

Atatürk’ü Anma Programı ise, Atatürk Kültür Merkezi’nde saat 09.30’da başlayacak. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı ve TC Lefkoşa Büyükelçiliği adına konuşmalar yapılacak.

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst’ün konuşmasını ise Lefkoşa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nin hazırlayacağı “Atam İzindeyiz” konulu tablo takip edecek.

Anma programı Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Bandosu’nun Atatürk’ü Anma Konseri ile sona erecek.

Büyük Önder Atatürk için ilçelerde ve okullarda da anma törenleri düzenlenecek.

MESAJLAR

Mustafa Kemal Atatürk’ün 73. ölüm yıldönümü nedeniyle mesajlar yayımlanıyor.

BOZER: “DOĞRU ZAMANDA DOĞRU KARARLAR”

Meclis Başkanı Hasan Bozer, Atatürk’ün düşünce ve eylem insanı olduğunu, doğru zamanda doğru kararlar alıp uyguladığını kaydetti.

Bozer mesajında, “Ulu Önder Atatürk’ü sonsuzluğa uğurladığımız günün 73. yıldönümünde, bıraktığı eserlerin büyüklüğünü daha iyi anlıyor, liderliğini, tarihe ve insanlığa mal olmuş kişiliğini saygı ve özlemle anıyoruz” dedi.

Atatürk etrafında kenetlenen Türk milletinin, kendisine vurulmak istenen esaret zincirlerini parçalamakla kalmadığını çağdaş bir devletin gereklerine de kavuştuğunu kaydeden Bozer, Mustafa Kemal Atatürk’ün, ilkeleri, düşünceleri, başarıları, eserleri ve devrimleriyle yaşadığı çağı aşan ve her dönemde güncelliğini koruyan büyük bir lider olduğunu vurguladı.

Meclis Başkanı Bozer, Atatürk’ün öldüğü günü matem günü kabul etmek yerine O'nu düşüncelerine, hedeflerine, ilke ve devrimlerine yönelik anmak gerektiğini belirterek, Atatürk’ün bir ülkenin onurunu, haysiyetini koruyarak nasıl bağımsız kalacağını, nasıl çağdaş bir cumhuriyet ilan edileceğini tarihe kaydettiren aziz Atatürk, bağımsızlık mücadelesi veren diğer milletlere de yol gösterici olduğunu ifade etti.

Bozer mesajında şunları kaydetti:

“Atatürk'ün en önemli özelliği düşünce ve eylem insanı olmasıdır. Atatürk, doğru zamanda doğru kararlar almış ve uygulamıştır. Hep ileriye bakmış, güçlükler karşısında yılmamış, Ulusu'na olan inancını hiçbir zaman yitirmemiş, yaşamı boyunca halkının sorunlarına gerçekçi çözümler üretmek için çalışmıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin ayakta kalmasını, her dönem güçlü olmasını sağlayacak atılımları kararlılıkla gerçekleştirmiştir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Atatürk’ten alınan ilham ve O’nun emperyalizme karşı vermiş olduğu yürekli mücadeleyi örnek alarak yarattığımız “ Kurtuluş Destanı’nın “ sonucu olarak kurulmuştur. Cumhuriyetimizin temelinde Atatürkçü düşünce sisteminin eskimeyen ve yıpranmayan çağdaş ideolojisi vardır.”

BAŞBAKAN KÜÇÜK

Başbakan İrsen Küçük, Kıbrıs Türk halkının daima Ulu Önder Atatürk’ün ilke ve devrimlerinin ışığında ilerlemeye devam edeceğini kaydetti.

Küçük mesajında, Atatürk’ü, ölümünün 73. yıldönümünde saygı, minnet ve rahmetle andı. Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk Ulusu’nun karanlık günlerden kurtulması için siyasi ve askeri dehasıyla büyük bir mücadele sürdürmüş ve dünya tarihinde örnek teşkil edecek nice başarılara imza attığını kaydeden Başbakan Küçük, Atatürk’ü şöyle anlattı:

“O, ulusu için canını ortaya koymaktan bir an bile tereddüt etmeyen, her türlü zorluğa katlanarak ülkesini hep daha ileriye taşımayı hedefleyen, kendini ulusuna adamış, vatanına çok yüce duygularla bağlı olan bir devlet adamı idi. Tarihte başardığı büyük işler, siyasi, toplumsal, ekonomik ve hukuki alanlarda yaptığı devrimler sayesinde çağdaş, demokratik ve modern Türkiye’nin temellerini atmış, dünya devletleri arasında etkin bir yer almasını sağlamıştır.”

Başbakan Küçük, bugün amacın sadece ölüm yıldönümünde Atatürk’ü anmak değil, Türk Ulusu’nun böyle bir lidere sahip olmanın gururuyla, onun düşüncelerini anlamak, anlatmak ve yaşatmak olduğunu vurgulayarak “Atatürk’ün mücadele azmi, bizlere yüklediği sorumluluklar ve gösterdiği hedefler asla unutulmamalıdır. Zor koşullar altında O’nun ortaya koyduğu mücadele, çizdiği hedefler ve gösterdiği çabalar Türk Ulusu’nu bugünkü güçlü konumuna taşımıştır. Bu mücadelenin anlam ve değeri çok iyi bilinmeli ve örnek alınmalıdır” dedi.

İleriyi öngörebilen ve yüksek idealler peşinde koşan yeni nesiller yetiştirmenin ancak Mustafa Kemal Atatürk düşüncelerinin aydınlattığı yolda gösterdiği hedeflere yılmadan yürümekten geçtiğini belirten Başbakan İrsen Küçük, Kıbrıs Türk halkının da daima Ulu Önder Atatürk’ün ilke ve devrimlerinin ışığında ilerlemeye devam edeceğini kaydetti.

“Devletimizin Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile bir bütün olarak, aynı fikir birliği ve azimle her türlü siyasi ve toplumsal sıkıntının üstesinden geleceğine ve ülkemizi daha güzel yarınlara kavuşturacağına olan inancımız tamdır” diyen Başbakan Küçük, Atatürk’ü şükran ve rahmetle andı ve gösterdiği yoldan ayrılmayacaklarına söz verdi.

Bu haber toplam 1862 defa okunmuştur
Atamızı 10 Kasım da anıyoruz Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans