Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tasarılar Meclisten geri döndü!
10 Kasım 2011 Perşembe Saat 13:32

Tasarılar Meclisten geri döndü!

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun bugünkü gündemindeki Sosyal Güvenlik, Sosyal Sigortalar, İhtiyat Sandığı ile Yabancılar ve Muhaceret (Değişiklik) Yasa Tasarıları komiteye geri çekiliyor.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer’in çağrısıyla Meclis Genel Kurulu toplantısı öncesinde bir araya gelen parti başkanları, eylemlere ve boykotlara neden olan tasarıların yeniden görüşülmek üzere komiteye gönderilmesinde uzlaştı.

Partiler, tasarıların 5 Aralık’ta genel kurul toplantısında ele alınmasında da anlaştı.

Uzlaşma kararını basına CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu ve TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı açıkladı.

Sendikal Platform ve CTP Gençlik Örgütü’nün akşam saatlerinde yapacağı eylemler de askıya alındı.

Bu gelişmelerin ardından Meclis Genel Kurulu toplanacak. Parti başkanlarının uzlaştığı kararın genel kurulda onaylanması bekleniyor.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, geçtiğimiz hafta muhalefetin kürsü eylemine, Sendikal Platform’un da genel grev ve mitingine neden olan yasa tasarılarını yeniden görüşmek üzere komiteye çekti.

Toplantı saat 12.00’de Meclis Başkanı Hasan Bozer başkanlığında başladı. Söz konusu tasarılar, Başbakan İrsen Küçük’ün önerisiyle ve oybirliğiyle geri çekildi. Başbakan Küçük, geri çekme kararlarını, tasarıların tüm partilerin katılımıyla komitede yeniden ele alınmasına olanak sağlamak ve tasarıların 1 Ocak 2012’de yürürlüğe girecek olması nedeniyle bu kararı aldıklarını açıkladı.

BOZER HALKTAN ÖZÜR DİLEDİ

Meclis toplantısının başında Başkan Hasan Bozer, Meclis’te geçen haftaki olaydan dolayı (Ahmet Zengin’in Mustafa Emiroğluları’na bardak savurması ve tartışma çıkması) halktan özür diledi ve bu gibi olayların tekrarlanmaması için tüm milletvekillerinin titiz davranmasını istedi.

BÜTÇE GÖRÜŞMELERİ BAŞLIYOR

Toplantıda ilk olarak onaylanan Danışma Kurulu kararıyla 14 Kasım - 2 Aralık arasında, komitede 2012 bütçesi görüşmeleri yapılacağı için genel kurul çalışmalarının sadece Pazartesi günleri yapılması kabul edildi.

GERİ ÇEKİLEN TASARILAR

Ardından Sosyal Sigortalar (Değişiklik) Yasa Tasarısı, Sebze ve Meyve Toptancı Yasa Tasarısı ve doku ve organ nakliyle ilgili yasa tasarılarının geri çekilmesiyle ilgili Başbakanlık tezkereleri okundu.

Bunun ardından söz alan Başbakan İrsen Küçük, Sosyal Güvenlik (Değişiklik), Kıbrıs Türk Sosyal Sigortalar (Değişiklik), İhtiyat Sandığı (Değişiklik), Yabancılar ve Muhaceret (Değişiklik) yasa tasarılarının geri çekilmesini istedi.

Başbakan Küçük, bu tasarıların Ocak 2012’de yürürlüğe gireceği dikkate alınarak tüm parti başkanlarının katılacağı komite toplantısında yeniden ele alınmasına imkan vermek amacıyla bu kararı aldıklarını açıkladı.

Başbakan’ın önerisi oybirliğiyle kabul edildi.

Böylece meclisin bugün ele alacağı tek tasarı olan Turizm Gelişim Yasa Tasarısı’nın görüşülmesine geçildi.

Bu gelişme üzerine Meclis izleyici locasını dolduran sendikacılar ve UBP Kadın Kolları’ndan bir grup kadın da Meclis’ten ayrıldı.

Bu haber toplam 1634 defa okunmuştur
Tasarılar Meclisten geri döndü! Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans