Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
K-Pet te karar günü
14 Kasım 2011 Pazartesi Saat 10:27

K-Pet te karar günü

3’ü KKTC’den 11 şirketin teklifi bugün görüşülecek

Kıbrıs Türk Petrolleri’nin (K-PET), İnkişaf Sandığı’na ait yüzde 48’lik hisseden yüzde 38’inin satışına ilişkin ihalenin bugün sonuçlanması bekleniyor. Hükümetin kararı üzerine 5 Kasım’da çıkılan ihale çerçevesinde şartname alan 11 şirketin bugün sunacağı teklifler, zaman kaybedilmeden değerlendirilecek.


KIBRIS’ın elde ettiği bilgilere göre; teklif sunma kararı alan 11 şirketten üç tanesi KKTC’de, diğerleri ağırlıklı olarak Türkiye’de faaliyet gösteriyor.


KKTC’den Boyacı Grubu ile Mustafa Hacıali İşletmeleri’nin ‘ortak teklif’ sunmaları beklenirken, İşadamı Şemsi Kazım’ın oğlu Metin Erkmen ve Halil Güçlüer’in de teklifte bulunacakları öğrenildi.


Türkiye kanadından ise; kısa bir süre öncesine kadar ağrlıklı olarak Doğan Grubu’nun adı geçerken, daha sonra ortaya çıkan koşullar çerçevesinde bu grubun geri adım attığı iddia edildi. Atlatjet, FTZ otomotiv ve akaryakıt şirketinin, Türkiye kanadından teklif sunması bekleniyor.


Asgari 22 milyon TL

K-Pet hisselerinin yüzde 38’lik bölümünün satışı konusunda taban fiyat olarak 22 milyon TL kondu. Dolayısıyla bugün teklif sunacak olan şirketlerin 22 milyon TL ve üzerinde bir rakam önermeleri bekleniyor.
Bakanlar Kurulu’nun, 15 Kasım tatilini de dikkate alarak bugün özel bir oturum gerçekleştirmesi ve teklifleri değerlendirerek, sonuçlandırması bekleniyor.


Bu arada Başbakan ve UBP Genel Başkanı İrsen Küçük’ün, geçtiğimiz Cumartesi günü Parti Meclis Grubu’nu toplayarak, ihale konusunda bilgi verdiği öğrenildi. Küçük, K-PET hisselerinin devredilmesine ilişkin hükümet gerekçesini açıklayarak, partisine mensup milletvekillerinden destek istedi.


İki yıllık gelir


Bilindiği gibi Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, dünkü KIBRIS’ta yer alan açıklamalarında, K-PET’in hissedarı olan KKTC’nin geçtiğimiz yıl 8 milyon TL kâr ettiğini açıklamış “eğer akaryakıt alımları en pahalı yerden yapılmasaydı kâr oranı daha yükseklerde olurdu” demişti.


Çakıcı, satışa çıkarılan yüzde 38’lik hisseden elde edilecek paranın, iki yıllık kâra eşit olduğunu belirterek, hükümetin tavrını eleştirmişti.

KIBRIS GAZETESİ

Bu haber toplam 11233 defa okunmuştur
K-Pet te karar günü Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans