Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
K-Pet İhalesi sonuçları açıklandı
14 Kasım 2011 Pazartesi Saat 18:25

K-Pet İhalesi sonuçları açıklandı

İhaleyi levent sanayi şirketi ltd. İle mustafa hacı ali ltd ortaklığı kazandı

Kıbrıs Türk Petrolleri’nin (K - Pet) Türkiye’deki OMV şirketine ait hisselerinin yüzde 52’sinin ve Türk Cemaat Meclisi Konsolide Fonu İnkişaf Sandığı’na ait yüzde 38 hissesinin satılması için açılan ihalede en yüksek teklifi veren Levent Sanayi Şirketi Ltd ile Mustafa Hacı Ali Ltd ortaklığının teklifi kabul edildi.


Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun konuyla ilgili olarak Türk Ajansı Kıbrıs (TAK) muhabirine yaptığı açıklamada, uluslararası tekliflere açık bir şekilde yapılan ihaleye KKTC sermayesinin hem ortaklık kültürünü geliştirerek  bir konsorsiyumla girmesinin hem de en yüksek teklifi sunmasının KKTC sermayesinin giderek güçlendiğini ortaya koyduğunu söyledi.


Atun, bunun, şirketlerin kendi ülkelerine duydukları güvenin bir göstergesi olduğunu kaydederek, neticenin hayırlı uğurlu olması temennisinde bulundu.


Atun, ihaleye, KKTC’den Levent Sanayi ve Mustafa Hacı Ali Şirketi ortaklığının 62 milyon TL; Türkiye’deki FTZ Grubu’nun 47 milyon 778 bin 458 TL ve işadamı Şemsi Kazım’a ait Sealand Development Ltd.’in 46 milyon 158 bin TL teklif sunduğunu kaydetti.


Atun, zarfların açılmasından sonra İnkişaf Sandığı İdari Heyeti’nin teklifleri değerlendirdiğini ve açık farkla en yüksek teklifi veren Levent Sanayi Ltd. Şti ve Mustafa Hacı Ali Ltd. konsorsiyumunun teklifinin uygun bulunarak kabul edildiğini kaydetti.


İdari heyette başkan olarak Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun yer alırken, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu, Devlet Planlama Örgütü Müsteşarı Ali Korhan ve Hazine Muhasebe Dairesi Müdürü Fatma Görener de üye olarak bulundu.

Bu haber toplam 11306 defa okunmuştur
K-Pet İhalesi sonuçları açıklandı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans