Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Harita konusu 4 lü zirvede görüşülecek
14 Kasım 2011 Pazartesi Saat 19:08

Harita konusu 4 lü zirvede görüşülecek

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, harita konusunu, 4’lü ya da 5’li zirve tarihi belli olduktan sonra görüşmeye hazır olduklarını söyledi.

Toprak konusunun bu zirvede görüşülmeyeceğine işaret eden Eroğlu, “İngiltere, Yunanistan, Türkiye ve iki toplum liderinin katılacağı bir zirveyi kabul ederler ve bu toplantının tarihi belli olursa, bu toplantıya katılmadan önce toprak konusunu görüşürüz” dedi.

Eroğlu, KKTC’nin kuruluşunun 28. yıldönümü kutlamalarına katılmak üzere adada bulunan DSP Genel Başkan Yardımcısı Dursun Ertürk’ü kabul etti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu kabulde yaptığı konuşmada, başta merhum başkanları Bülent Ecevit olmak üzere DSP’nin Kıbrıs’a verdiği önemi gayet iyi bilenlerden olduğunu belirterek, DSP’nin Ankara merkez binasının önünde Türk bayrağının yanında dalgalanan KKTC bayrağının bu değerin bir göstergesi olduğunu söyledi. Eroğlu, Kıbrıs sevdalısı olan Ecevit’in, kendi siyasi hayatının en önemli noktalarından bir tanesi olduğunu belirtti.

Kıbrıs’ta bir anlaşma arayışı içinde olduklarını, ancak sadece Türk tarafının arzusuyla bunun mümkün olmayacağını kaydeden Eroğlu, Mutlu Barış Harekatı’nı yok sayıp 1974 öncesine dönme hayali içinde olan Rum tarafına bunun mümkün olmadığını söylemelerine rağmen bir şeyin değişmediğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, geçen bu süre içinde Kuzey’de bir devlet kurulduğuna ve sosyo - ekonomik bir sistem oluşturulduğuna işaret ederek, bu gerçekleri göz ardı ederek bir anlaşmaya varmanın mümkün olmadığını söyledi.

Ocak ayının ikinci yarısında BM Genel Sekreteri’nin liderlerle New York’ta yeniden bir araya geleceğini kaydeden Eroğlu, “Temennim, 43 yıldan beridir devam eden müzakerelerin sonunun gelmesidir. Biz, 43 yıldan beridir müzakere masasındayız. Bir 43 yıl daha bekleyemeyiz. Dolayısıyla bu Ocak ayında yakınlaşabildiğimiz kadar yakınlaşmaya çalışacağız. Mümkün mü, değil mi, göreceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, konunun, garantörlerin de katılacağı bir anlaşmayla sonuçlanıp, sonuçlanmayacağına karar vermek gerektiğini ve anlaşma olmayacaksa uzun yıllar müzakere masasında dirsek çürütmenin bir anlamı olmayacağını söyledi.

Eroğlu, toprak konusunun en son konuşulacağı yönünde bir mutabakatları olmasına rağmen Rumların, ortaya koyduğu tavırla konuyu çözümsüzlüğe itmeye çalıştığını belirtti. Eroğlu, “Toprak konusu bize göre ayrıdır. Görüşmeyeceğiz demiyoruz” dedi.

Rum tarafının ayak oyunlarıyla toprak konusunu Haziran sonrasına atmaya çalışabileceğine işaret eden Eroğlu, Türk tarafının Ocak ayında yapılacak 3’lü zirvenin son olması ve ondan sonra da çok taraflı toplantının tarihinin belirlenmesini istediğini söyledi. Eroğlu, BM Genel Sekreteri’nin bu konuda kesin kararlı olduğunu kaydetti. Eroğlu, “Göreceğiz, anlaşma yapılmazsa bir 48 yıl daha müzakere masasında oturamayız. Kıbrıs Türkü’nün daha uzun yıllar masada oturmak ve beklemek düşüncesi yoktur” şeklinde konuştu.

ERTÜRK

DSP Genel Başkan Yardımcısı Dursun Ertürk de konuşmasında, Kıbrıs davasının Türkiye’nin milli davası, gücü ve onuru olduğunu belirterek, DSP’nin merhum başkanı Bülent Ecevit’in kendilerini yetiştirirken söylediği “Kıbrıs’ı kesinlikle aklınızdan çıkarmayınız çünkü bizim milli davamızdır… Sahip çıkınız” yönündeki sözlerini hatırlattı.

AB konusunda yapılan haksızlığın giderilmesini beklediklerini kaydeden Ertürk, haklı davasında Kıbrıs Türkü’nün sonuna kadar yanında olacaklarını söyledi.

Ertürk, DSP’nin kuruluş yıldönümü nedeniyle kutlamalara katılamayan genel başkanın selam, saygı ve hürmetlerini ilettiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, konuşmasının sonunda Ertürk’e anı tabağı verdi.

Bu haber toplam 1521 defa okunmuştur
Harita konusu 4 lü zirvede görüşülecek Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans