Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rumlar, Sahte devletin ilanı kınanıyor
15 Kasım 2011 Salı Saat 09:41

Rumlar, Sahte devletin ilanı kınanıyor

Rum gazeteleri, Rum siyasi partilerin KKTC’nin ilanının 28’inci yıldönümü nedeniyle yayımladıkları kınama mesajlarına ve bu çerçevede gerçekleştirilecek etkinliklerle ilgili haberlere yer verdiler.

Fileleftheros gazetesinin “Sahte Devlete Kınama... Partilerden Mesajlar” başlığıyla aktardığı haberine göre ana muhalefet partisi DİSİ, KKTC’nin ilanıyla ilgili her yıl dile getirilen sözlü kınamaların yeterli olmadığını, Kıbrıs sorununa yaşayabilir bir çözüm bulunmasıyla bu “yasa dışılığın” sona erebileceğini savundu.

DİSİ ayrıca, Kıbrıs sorununun çözümünü, “Türkiye’nin ayarlamaları ve taleplerinin dışında”ısrarla istemeleri gerektiğinin altını çizdi.

DİKO ise mesajında, KKTC’nin ilan edilmesini bir kez daha kınayarak, BM’ye ve uluslararası topluma BM Güvenlik Konseyi’nin KKTC’nin ilanının ortadan kaldırılmasıyla ilgili kararının uygulanıp uygulanmadığına bakmaları çağrısında bulundu.

Sosyal Demokratlar Hareketi EDEK de mesajında, “Türkiye’nin adanın ayrılması için yaptığı girişimden 28 yıl sonra da, Kıbrıs Helenizmi’nin Türkiye’nin şiddet ve istila politikasını kabul etmeyeceklerini bir kez daha ilan ettiklerini” kaydetti.

Mesajında, “İşgalci rejim tarafından 15 Kasım 1983’te yapılan bölücü girişimin kabul edilemez olduğunu ve bu girişimin BM tarafından da kınandığını” öne süren EURO. KO ise, KKTC’nin ilanının her türlü ahlak ve uluslararası hukukun ihlali anlamına geldiğini iddia etti.

Gazeteye göre Rum Ekologlar ve Çevreciler Hareketi de, Türkiye’nin “Kıbrıs aleyhindeki yayılmacı politikasını” ve Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın KKTC’yi ilan etmesini kınadıklarını belirtti.

RUM EĞİTİM BAKANI DİMOSTHENUS: “AYRILIKÇI FAALİYET”

Gazeteye göre Rum Eğitim ve Kültür Bakanı Yorgos Dimosthenus da, KKTC’nin ilanını kınayan bir mesaj yayımladı.

Dimosthenus mesajında, “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin topraklarının yüzde 37’sinin, Türk işgali altında olmaya devam etmesini kınadığını” ve KKTC’nin ilanının “ayrılıkçı bir faaliyet olduğunu” öne sürdü.

“ANTİ İŞGAL ETKİNLİKLERİ”

Gazete, bir diğer haberinde ise, KKTC’nin ilanı nedeniyle bugün, Güney Kıbrıs’ın birçok bölgesinde “anti-işgal” etkinliği yapılacağını yazdı.

Habere göre, ilk etkinlik bugün, “Tüm Kıbrıs Öğrenciler Birliği Federasyonu” (POFEN) tarafından, Lefkoşa’da “Lefkotheo” stadında, saat 11:00’de resmi şahsiyetlerin de katılımıyla gerçekleştirilecek.

POFEN’in etkinliğini, AKEL’in “Orfea” Kapısı’nda (Mağusa Kapısı) saat 19:00’da düzenleyeceği etkinlik izleyecek. Etkinlikte AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu konuşma yapacak.

Gazete, Rum Ulusal Halk Cephesi’nin (ELAM) de, Lefkoşa Rum Kesimi’nde saat 09:30’da ve saat 10:30’da Larnaka’da, gençlerin ve öğrencilerin de katılacağı “anti-işgal yürüyüşü” yapacaklarını duyurduğunu kaydederken, saat 20:00’de de, Limasol’da büyük bir “anti-işgal yürüyüşü” yapılacağını yazdı.

Habere göre, KKTC’nin ilanını kınamak için bir de “anti-işgal paneli” düzenlenecek. Sözde “Özgür Girne Derneği”nin organizatörlüğünde, saat 19:30’da başlayacak olan panelde, KS EDEK Onursal Başkanı Vasos Lissaridis’in “Kıbrıs için verdiği mücadeleler” anlatılacak.

Gazete, Güney Kıbrıs’taki bazı okullarda da bugün, saat 10:00’da “anti-işgal” etkinlikleri düzenleneceğini kaydetti..

Öte yandan Politis gazetesi de, “işgal altındaki belediyeler” tarafından da bugün, ortak “anti-işgal etkinliği” düzenleneceğini yazdı.

Habere göre etkinlik, saat 19:30’da, Lefkoşa’da “Mağusa Kapısı’nda” gerçekleştirilecek ve etkinlikte, “Kıbrıs Üniversitesi” Rektörü Konstantinos Hristofidis konuşma yapacak.Etkinlikte, KKTC’deki Rum kültürel ve dini mirasının ileri sürülen “yıkımı ve yağmalanması” ile ilgili belgesel gösterimi yapılacak.

Haber, diğer gazetelerde ise şu başlıklarla yansıtıldı:

Politis : “Sahte Devleti Kınıyorlar”

Simerini: “Partiler Sahte Devletin İlanını Kınıyorlar”

Haravgi : “Sahte Devletin İlanı Kınanıyor”

Alithia: “28 Yıllık Yasa Dışılık”.

Bu haber toplam 11421 defa okunmuştur
Rumlar, Sahte devletin ilanı kınanıyor Haberi

YORUMLAR
mehmet adıgüzel
yasa dışı olan terör devleti rumlardır
bu KKTC 1964-1974 arası rumların katliamı sayesinde kurulmuştur.ve hala türkleri yok saymak istemektedirler.bence rumlarla ilişkilerin dondurulması gerekmektedir
15 Kasım 2011 Salı Saat 11:03

DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans