Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Anıttepe de tören düzenlendi
15 Kasım 2011 Salı Saat 10:15

Anıttepe de tören düzenlendi

KKTC’nin kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında Kıbrıs Türkü’nün Varoluş Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük’ün Anıttepe’deki kabrinde de tören düzenlendi.

Törene, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türkiye Cumhurbaşkanlığı adına Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen,  Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, Türkiye Büyük Millet Meclisi adına TBMM İdare Amiri Salim Uslu, Başbakan İrsen Küçük, Türkiye’nin Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay,  Kurucu Cumhurbaşkanı adına Albay Naci Erçal, 2’nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İ. Akça, Türkiye  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,  Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) adına Hava Orgeneral Mehmet Erten, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Adem Huduti, 28. Tümen Komutanı Tümgeneral İlhan Talu, 39. Tümen Komutanı Tümgeneral Ömer Paç, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Mehmet Daysal, 14. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Avni Angun, Güvenlik Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Mehmet Soğancı, Yüksek Mahkeme Başkanı Nevvar Nolan, Anamuhalefet CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Türkiye Demokratik Sol Parti (DSP) Başkan Yardımcısı Dursun Tuncel Ertürk, Türkiye Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek,  bazı bakan ve  milletvekilleri, siyasi parti, muharip dernek ve cemiyet, üniversite ve okulların temsilcileri katıldı.

Protokol sırasına göre çelenk konulması ile başlayan tören Saygı Marşı, Saygı Duruşu, İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesinin ardından Anıt Özel Defteri’nin imzalanması ile sona erdi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu Anıt Özel Defteri’ne şunları yazdı:

“Aziz Lider Dr. Küçük,

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 28’inci kuruluş yıldönümünde huzurundayız.

Ömrünüzü Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesine adadınız. Kıbrıs Türk halkının sistematik bir yok edilme sürecinden kurtulup, yeniden varoluş mücadelesi vermesi yönünde gösterdiğiniz çabalar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin temellerine konulan ilk harçtır.

Ne mutlu ki, bu mücadele Kıbrıs Türk halkının özgürce yaşadığı, kendi kendini yönettiği, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurulması ile sonuçlanmıştır.

Bu mutlu günün yıldönümünde sizi minnet ve şükranla anıyor, manevi huzurunuzda saygıyla eğiliyorum.”

Türkiye Cumhurbaşkanlığı adına Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Mustafa İsen ise şu ifadelere yer verdi:

“Aziz Önder Dr. Fazıl Küçük,

Kahraman Kıbrıs Türk halkının dirayetli liderliğinde fedakarlıkla sürdürdüğü eşitlik ve hürriyet mücadelesinin eseri olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 28. kuruluş yıldönümünü idrak etmenin sevincini ve heyecanını yaşıyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti’nin geçmişte olduğu gibi bundan sonra da ahdi ve tarihi sorumluluklarının bilinciyle her zaman Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ve kardeş Kıbrıs Türk halkının yanında olacağını bir kez daha vurguluyor, aziz hatıranız önünde saygıyla eğiliyoruz”

Ruhunuz şad olsun”

TBMM adına TBMM İdare Amiri Salim Uslu  ise düşüncelerini şu şekilde yansıttı:

“Kahraman Kıbrıs Türk halkının şanlı mücadelesindeki dirayetli önderliğinizde onurla sürdürdüğü varoluş mücadelesinin anlamlı eseri olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 28. kuruluş yıldönümünü gurur ve heyecanla kutluyoruz.

Büyük Türk milletinin ayrılmaz parçası olan Kıbrıs Türk halkının şanlı mücadelesindeki üstün hizmetleriniz ve liderliğiniz daima şükranla anılacak, açtığınız onur ve insanlık bayrağı ebediyen dalgalanacaktır

Ruhunuz şad olsun”

Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da şunları yazdı:

“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 28. kuruluş yıldönümünü Kıbrıs Türk halkıyla fikir ve gönül birliği içinde idrak etmenin gurur ve mutluluğu içindeyiz.

Türkiye Cumhuriyeti bugüne kadar olduğu gibi gelecekte de haklı davasına inanarak harekete geçerek geleceğine yön veren kahraman Kıbrıs Türk kardeşlerimizin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yanında olacaktır.

Sizi ve bu yüce dava uğruna şehit düşenleri rahmetle anıyoruz.

Ruhunuz şad olsun”

Anıt özel defterinde son olarak Türk Silahlı Kuvvetleri adına Hava Orgeneral Mehmet Erten şu ifadelere yer verdi:

“Zulme, haksızlığa karşı direnerek varlığını koruma yolunda Kıbrıs Türk halkının kalbinde yaktığınız özgürlük ateşinin modern ve demokratik bir Cumhuriyet meşalesine dönüşmesinin 28’inci yılında huzurunuzdayız.

Kıbrıs Türk halkının haklı ve onurlu mücadelesindeki yeriniz ve katkılarınız daima minnetle anılacak, Büyük Türk milleti ve kahraman Kıbrıs Türk halkı verilen mücadelenin fedakar ve müstesna liderini asla unutmayacaktır.

İçinde bulunulan ortamda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin huzur ve güvenliğinin teminatı olmaya devam edeceğini bir kez daha ifade ediyor, aziz hatıranız önünde saygıyla eğiliyoruz.”

Bu haber toplam 11460 defa okunmuştur
Anıttepe de tören düzenlendi Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans