Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Pıne Court Otel Hizmete açıldı
15 Kasım 2011 Salı Saat 19:38

Pıne Court Otel Hizmete açıldı

KKTC’nin 28. kuruluş yıldönümünü kutladığı bugün, ülke turizmi yeni bir tesis daha kazandı

Kıbrıslı Türk işadamı Ünal Çağıner’e ait Pine Court Otel, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Türkiye’nin Kıbrıs İşlerinden de sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın da katıldığı törenle hizmete girdi.

Acapulco Otel kompleksi içinde yer alan 404 odalı yeni otelin 9 ayda tamamlandığı belirtildi. 1981’de 50 odayla hizmete giren Acapulco Otel yeni otelin de hizmete girmesiyle, kapasitesini 850 odaya ve 2 bin 600 yatağa ulaştırdı.

Yeni otelin açılış törenine Eroğlu ve Atalay yanında, Meclis Başkanı Hasan Bozer, Başbakan İrsen Küçük, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, bazı bakanlar, milletvekilleri, turizmciler ve davetliler katıldı. Açılışın sunuculuğunu ise Türkiyeli tanınmış sunucu Vatan Şaşmaz yaptı.

EROĞLU

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Pine Court Otel açılışında yaptığı konuşmada, eskiden küçük bir bina olan yerde bugün 850 yatak kapasiteli bir turizm kompleksi yaratıldığını belirerek, yatırımın cesaret istediğini, yatırımın ülke ekonomisine büyük katkı ve KKTC’nin temeline bir harç daha koymak olduğunu söyledi.

Eroğlu, “Ailece turizme gönül veren ve kazandıklarını ülkeye yatıran Çağınerleri ne kadar kutlasak azdır” dedi.

Biraz teşvik ve destekle girişimcilerin yatırımlarını sürdüreceğini kaydeden Cumhurbaşkanı, ülkenin nice Ünal Çağınerler barındırabileceğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, turizmin ve üniversitelerin ülkenin itici sektörü olduğunu yıllar önce saptadıklarını da belirterek yeni otelin hayırlı ve bol müşterili olmasını diledi.

KÜÇÜK

Başbakan İrsen Küçük, ekonomik gelişmeleri ekonomiye her gün katılan eserlerle görmenin mümkün olduğunu; aylardır birçok tesisin açılışına katıldıklarını söyledi.

Küçük, iki büyük sektör olan turizm ve eğitimde hükümetin hedefine ulaşmasının mutluluğunu yaşadıklarını kaydederek, turizmdeki hedeflere 9 ayda ulaştıklarını, bu yılın turizmde 1974’ten beri en iyi yıl olduğunu belirtti.

Turizmdeki göstergelerin 2012 için de olumlu göründüğünü kaydeden Başbakan Küçük, çabalarının meyvelerini toplamaktan mutlu olduklarını söyledi.

1976’dan beri tanıdığı, beraber politika yaptığı ve dost olduğu Ünal Çağıner’i kutlayan Başbakan Küçük, Kıbrıslı işadamlarının da artık kabuklarını kırdığını, K-Pet ihalesini iki işadamının almalarının hükümete güveni gösterdiğini belirtti.

ATALAY

Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Cumhuriyet Bayramı’nda böyle büyük bir tesisisin açılışında bulunmanın ayrı bir mutluluk olduğunu ifade ederek, “İşte KKTC böyle güçlenecek” dedi.

Atalay, Pine Court yatırımıyla 850 odalı büyük bir kompleks yaratıldığını belirterek, işlerin hayırlı, bereketli olması dileğinde bulundu.

Kuzey Kıbrıs’ta sürükleyici sektörün turizm olduğunu ve en büyük tesislerden birinin açıldığını kaydeden Atalay, eylül ayındaki ziyaretinde turizmcilerle yaptığı toplantıda, Kuzey Kıbrıs’ın turizmde iyi yıllarından birini yaşadığının söylendiğini; bundan sonra hep böyle olacağını ifade etti.

Beşir Atalay, izolasyonlara rağmen 17 ülkeden charter uçak seferleri yapıldığını ve süreceğini, turizm yatırımlarının da artacağını belirterek, KKTC’nin ekonomisinin de demokrasisinin de güçlendiğini; üniversitelerinin arttığını anlattı.

2014’te Türkiye’den tüm adaya yetecek kadar su geleceğini, her alanda yatırımların süreceğini ifade eden Atalay, “Kuzey Kıbrıs’ın ekonomik kalkınma hamlesine biz de Türkiye olarak destek veriyoruz” diye konuştu.

Ekonomik gelişmelerin özel sektörü de cesaretlendirdiğine işaret eden Beşir Atalay, K-Pet ihalesini iki Kıbrıslı Türk işadamının kazanmasının sevindirici, önemli bir gelişme olduğunu söyledi.

Atalay, Güney Kıbrıs’ın ekonomik sıkıntılar çektiği bir dönemde, Kuzey Kıbrıs’ta işadamlarının güveninin arttığını; ekonominin canlandığını ifade ederek, adada bir anlaşmaya varılsın veya varılmasın Türkiye’nin, Kuzey Kıbrıs ekonomisini ve elini güçlendirecek çabalarını sürdüreceğini vurguladı.

Türkiye’nin tüm kurumlarıyla KKTC’de cumhuriyet bayramını kutladığını ve bunun hep böyle olacağını belirten Atalay, Pine Court Otel’in hayırlı olmasını diledi ve önemli bir tarihte açıldığı için de sahibini kutladı.

ÇAĞINER

Otel sahibi İşadamı Ünal Çağıner de, gurur ve heyecan dolu bir gün yaşadığını belirterek, 1977’de otelin bulunduğu arazi üzerine Acapulco’nun inşasına başlayacağında anne ve babasının endişe duyduğunu ama kimsenin inanamayacağı bir projeyi gerçekleştirdiğini anlattı.

Anne ve babasının endişelerine karşı onlara 1954’te okula Türk bayrağı çektikleri için tutuklanan öğretmen ve öğrencileri hatırlattığını kaydeden Çağıner, bugün KKTC’yle artık ikinci bayrak sahibi olduklarını belirtti.

Çağıner, yatırımcılara seslenerek, Kuzey sahil şeridi yolunun yapılmasıyla bölgenin yatırımlara daha uygun hale geldiğini belirtti ve “Bu güzel ülkeye ancak yatırımlarla sahip çıkılır” dedi.

Bu haber toplam 11197 defa okunmuştur
Pıne Court Otel Hizmete açıldı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans