Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fırtına Üreticiyi Vurdu
16 Kasım 2011 Çarşamba Saat 07:36

Fırtına Üreticiyi Vurdu

KKTC’de hafta başından itibaren etkili olan yağmur ve yer yer fırtına, üreticiye pahalıya mal oldu. Hasada sayılı günler kala, Tatlısu’da domates ve salatalık ekili seralar çöktü, üreticinin zararı büyük

HASADA GÜNLER KALA… Aşırı yağış ve fırtına, seraları vurdu… Hasada günler kala Tatlısu’da yaşanan doğal afet, bazı seralarda hasara neden olurken, İbrahim Yosma ve Fatih Yavşan’a ait binlerce metrekare sera yerle bir oldu. Tek geçim kaynağı seralarını yerle bir gören seracılar, çare için hükümetten hareket bekliyor. Seracılar, yetkililerin bir an önce bölgede inceleme başlatarak, mağdur üreticiye gerekli desteğin verilmesini istedi

TAMAMEN ÇÖKTÜ… İbrahim Yosma’ya ait bin 300 metrekarelik salatalık ekili seranın direkleri yıkıldı, çatısı çöktü. Fırtınanın ardından çıkan hortum, Yosma’nın serasını yıkmakla kalmadı, ekili fidanları kökünden sökerek etrafa savurdu. Fırtınadan nasibini alan bir diğer üretici de Fatih Yavşan’dı. Yavşan’a ait 3 dönümlük domates ve salatalık ekili sera tamamen yıkıldı. Üreticilere göre, hasar yaklaşık 30 bin TL

İMECE BAŞLADI… Seraları zarar gören Tatlısulu üreticiler, el birliğiyle yaralarını sarmak için çalışma başlattı. En az zararla, enkazı kaldırmak ve ürünü kurtarma peşine düşen üreticiler, birbirlerine yardıma koştu. Afetten az zararla kurtulan seracılar, seraları tamamen yıkılan arkadaşları için hükümete destek çağrısında bulundu


Tatlısu’da dün sabah saatlerinde şiddetli rüzgarın etkisiyle meydana gelen hortum, bölgedeki seracıları olumsuz etkiledi. Hasat zamanına sadece günler kala Tatlısu’da yaşanan doğal afet bazı seralarda küçük ve orta ölçekli hasara neden olurken, bazı seraları yerle bir etti. İbrahim Yosma ve Fatih Yavşan’a ait binlerce metrekare sera harabeye döndü. Seraları zarar gören Tatlısulu üreticiler, el birliğiyle yaralarını sarmak için çalışma başlattı. Üreticiler, en az zararla, enkazı kaldırmak ve ürünü kurtarma gayretine düşerken, birbirlerine de yardıma koştu. Afetten az zararla kurtulan seracılar, seraları tamamen yıkılan arkadaşları için hükümete destek çağrısında bulundu. Seracılar, yaraların bir an önce sarılmasını istedi.

Üreticiye ilk destek belediyeden geldi
Fırtınanın ardından seralara giden Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan, seralardaki hasarı yerinde inceledi, üreticilere manevi destekte bulundu. Konuyu hemen kaymakamlığın bilgisine götüreceğini belirten Hayri Orçan, hükümet yetkililerinin en erken zamanda bölgeye gelerek hasar tespiti yapmaları gereğine işaret ederek, bir doğal afet olan hortum ve fırtınadan zarar gören üreticilerin tazmin edilmesi gerektiğini kaydetti.

Orçan: “Büyük kayıp”
Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan, hasarın gözle görülecek miktarda büyük olduğunu belirtti. Hayri Orçan, tek geçim kaynağı seracılık olan üreticilerin erken zamanda tazmin edilmesinin şart olduğunu ifade etti. Orçan, “Tam üreticinin kazanç sağlayacağı dönemde böyle bir felaketin yaşanması çok üzücü oldu. Üretici zaten geçtiğimiz yılı borçlu kapattı. Bir de bu durum olunca daha kötü oldu” dedi.

“Hal yasası şart”
Hayri Orçan, üreticilerin yaşadığı ekonomik sıkıntının büyük nedenlerinden birinin de halen ülkede bir hal yasasının olmayışından ileri geldiğini söyledi.
Orçan, “Gerek üretici gerekse tüketici açısından büyük önem arz eden hal yasası bir an önce geçmelidir. Üretici emeğinin karşılığını alamamakta tüketici ise gün geçmiyor ki başka bir nedenden ötürü mağdur olmaktadır. Bunların yaşanmaması içinde hal yasası şarttır” şeklinde konuştu.

Seracılar ne dedi? Seracılar ne dedi? Seracılar ne dedi? Seracılar ne dedi?

İbrahim Yosma:
“Sabah saat 08.30 gibi serama geldim ve günlük gerekli kontrollerimi yaptım. O saatler aşırı yağış ve şiddetli bir rüzgar vardı. Tam serada işimi bitirdim ve dışarı çıktım, hortum çıktı. Çok büyük ve ürkütücüydü. Ardından da zaten bin 300 metrekarelik seram yerle bir oldu. Yaklaşık dört aydır ben bu seraya emek veriyorum ve tek geçim kaynağım buradaki ürünlerimdi. Üstelik daha borçlarımın hiçbirini ödemedim. Tam hasat zamanı doğal afet beni yıktı geçirdi. Sanırım şimdi mecburen elimde kalan tek varlığım traktörümü satacağım. Başka türlü acil borçlarımı ödeyemem. Umarım devletimiz bize yardım eder ve doğal afetten etkilenen üreticilerin zararı tazmin edilir. Aksi halde mahvolduk demektir.”

Fatih Yavşan:
“Üzüntümü kelimelerle ifade etmem mümkün değil. Üç dönümlük seram, tek geçim kaynağım bir anda yok oldu. Bu darbeden sonra seramı toparlamam veya içerisindeki üründen verim alamam imkansız. Elim kolum bağlandı. Ne yapacağımı, bu işin üstesinden nasıl gelebileceğimi bilemiyorum. Çok büyük zarara uğradım. Tek istediğim yetkililerin desteğini bizlerden esirgememesi.”

Osman Pamuk:
“Bu sabah itibarıyla Tatlısu bölgesinde çıkan hortum, seracıları yıktı geçirdi. Çoğumuz zarar gördük ama şu ana kadar benim bildiğim iki seracı arkadaşım fazlasıyla olumsuz etkilenmiş. Seraları tamamen yıkılmış. Seracılık kolay bir iş değil. Öte yandan çoğu seracı geçimini sadece bu işten sağlar. Aylarca emek verir, bir dünya da para harcar. Tam hasat zamanı, emeğinin karşılığını alacağı zamanda da böyle olması çok üzücü, dilerim bir daha böyle afetler yaşanmaz ve umarım hortumdan olumsuz etkilenen üretici arkadaşlarımıza yetkililer gerekli desteği gösterir.”

Muammer Yalçın:
“Bu sabah itibarı ile özellikle Tatlısu bölgesinde etkili olan aşırı yağış ve fırtına, üreticiyi fazlasıyla olumsuz etkiledi. Bazı arkadaşlarımızın seraları yerle bir oldu. Biz onlara göre daha şanslı çıktık. Benim tek tesellim seraların yıkıldığı esnada arkadaşların seranın içerisinde olmamalarıdır. Aksi halde şu an yıkılan sera için değil, canını kaybeden arkadaşlarımız için üzülüyor olacaktık. Öte yandan mal da canın yarısıdır diye bir laf var. Çok doğrudur. Bu insanların tek geçim kaynağı seracılıktır. O da yıkıldığına göre, şimdi ne yapacaklar hiç bilmiyorum. Umarım bakanlık gerekli desteği üreticisinden esirgemez.”

Bu haber toplam 1505 defa okunmuştur
Fırtına Üreticiyi Vurdu Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans