Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rumlar bu seferde petrol buldu!
16 Kasım 2011 Çarşamba Saat 11:36

Rumlar bu seferde petrol buldu!

Amerikan Noble Energy Şirketi, 12. Parselde Doğalgazın Yanı Sıra Petrol Yataklarının da Bulunduğunu Açıkladı.

Fileleftheros Ve Diğer Gazeteler, Noble Energy Şirketinin Dün, 12. Parseldeki Doğalgaz Yataklarına İlişkin İlk Resmi Açıklamasını, Abd'de Düzenlediği Dört Saatlik Basın Toplantısıyla Yaptığını Ve Sondaj Çalışmalarının Sonuçlarına İlişkin İlk Bilgileri Verdiğini Yazdılar.

Fileleftheros: "Noble Başka Çözümler Arıyor - İlk Kez İsrail'de Veya Mısır'da Terminalden Ya Da Yüzer Terminalden Bahsediyor - Noble: Bu Kadar Çok Doğalgazı Rüyamızda Bile Göremezdik" Başlıkları Altında Verdiği Haberinde, Şirket Yetkililerinin Konuya İlişkin Açıklamalarını Yansıttı.

Doğalgaz Miktarı 3 İla 9 Trilyon Ayak Küp Arasında gazete, Noble Energy Şirketi Yetkililerinin Teksas'ta Yaptıkları Ve Dört Saat Süren Basın Açıklamasında, 12. Parselde Mevcut Doğalgaz Miktarının, İlk Başta Tahmin Edilen 10 Trilyon Ayak Küpten Daha Az Olduğunu, Mevcut Miktarın 3 İla 9 Trilyon Ayak Küp Arasında Olduğunu Ve "Jeolojik Başarı Oranının İse Yüzde 60 Olduğunu" Duyurduğunu Yazdı.

Habere Göre; "Hayal Edebileceğimizden Bile Fazla Doğalgaz, Petrol İçin Çalışıyoruz" Başlığıyla Yapılan Sunumda, 140 Sayfalık Grafiklerle Desteklenmiş Sunum Yapılırken, Doğalgaz Yataklarının Altında, 3.7 Milyar Varil Petrol Yatağı Bulunduğu Da Duyuruldu.

Gazete, Doğalgaz Miktarına İlişkin Açıklanan 3 İla 9 Trilyon Ayak Küp Değerlendirmesindeki İki Rakam Arasındaki Büyük Farkın Sebebinin, "Monako İhtimaller Çizelgesi'nin" Baz Alınması Olduğunu, Bu Öngörünün 12. Parseldeki Doğalgaz Miktarını, İsrail'in "Tamar" İsimli Parselindeki Doğalgazla Denk Düzeye Koyduğunu İddia Etti.

israil'in "Tamar" Ve "Leviathan" Kuyularındaki Doğalgaz Miktarına İlişkin İlk Değerlendirmelerin De Zaman İçerisinde Düşürüldüğünü Vurgulayan Gazete, Buna Karşın 12. Parseldeki Doğalgaz Miktarının Beklenenden Düşük Açıklanmasının, Noble Şirketinin 12. Parseldeki Haklarının Yüzde 30'unu Alması Beklenen Delek Ve Diğer Şirketlerin Hisse Senetlerinin Düşmesine Sebebiyet Verdiğini Belirtti.
doğalgaz Terminali Kesin Değil
öte Yandan Gazete, Noble Energy Şirketi Yetkililerinin Dün Yaptıkları Açıklamada, Doğalgaz İşleme Tesisi Kurulması Konusuna Da Değindiklerini Ve İlk Kez Güney Kıbrıs'tan Başka Bir Ülkede Lpg Tesisi Kurulabileceğini Açıkladıklarını Yazdı.

Habere Göre Şirket Yetkilileri, Doğalgazın Avrupa'ya İhraç Edilmesini Sağlayacak Bir Tesisin Güney Kıbrıs'ta Kurulması Unsurunun Da Henüz Kesinleşmediğini Belirtiler Ve Kesin Kararın Mart Ayında Alınacağını Duyurdular.
politis Gazetesi İse; "Endişeler Yüksek - Noble Yüzde 40'lık Başarısızlık Oranı Bıraktı" Başlıkları Altında Verdiği Haberinde, Şirketin Açıklamasında Yüzde 60'lık Başarı Oranı Açıkladığını, Bunun Da Yüzde 40'lık Başarısızlık İhtimali Anlamına Geldiğini Yazdı.

şirketin Açıkladığı Verilerin Kesin Değerler Olmadığını Ve İncelemelerin Devam Edeceğini De Vurgulayan Gazete, Şirketin Basın Toplantısında Açıkladığı Ve Doğalgazın Sıvılaştırılması İçin Kurulacak Lng Terminallerinin Muhtemel Yerlerine İlişkin Küçük Bir Haritaya Da Haberinde Yer Verdi.

Alithia Gazetesi Konuya İlişkin Haberini; "Noble Doğalgaz Hakkında Konuştu" Başlığı Altında Verirken, Bir Başka Haberinde De Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Iı. Hrisostomos'un Kısa Bir Açıklamasını Yansıttı.
habere Göre Hrisostomos, Doğalgaz Konusunun Çok İncelikli Yönetilmesi, Ab Ülkeleri Ve Rusya'yla Da Gerekli İttifakların Yapılması Gerektiğini Söyledi.
diğer Gazeteler İse Konuya İlişkin Haberleri Şu Başlıklarla Yansıttılar:
simerini: "Noble 12. Parseldeki Yataklar Konusunda Konuştu - 3 İla 9 Trilyon Ayak Küp Doğalgaz - Yüzde 60 Çıkarma İhtimali Var".
haravgi: "İkinci Tur Bugün Büyük Olasılıkla Bakanlar Kurulunda"

Bu haber toplam 1789 defa okunmuştur
Rumlar bu seferde petrol buldu! Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans