Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gümrükler Müdürsüz kaldı
17 Kasım 2011 Perşembe Saat 09:31

Gümrükler Müdürsüz kaldı

Mağusa, Girne ve Ercan Devlet Havaalanı Gümrüklerinde 22 görev yeri de vekaletle

Gümrük Dairesi bünyesinde, 10 şube amiri, 5 müfettiş yardımcısı, 5 müdür muavini müfettişi, 1 idari müdür muavini ve bir müfettiş yardımcısı kadrosu boş. Dairede önemli görevler vekaleten yürütüldüğü için hizmetlerde de ciddi aksamalar yaşanıyor
ÖNEMLİ GÖREVLER BOŞ… Mağusa, Girne ve Ercan Devlet Havaalanı Gümrüklerinde üst düzey yönetici neredeyse hiç yok. Var olan makamlar da vekaleten yürütüldüğü için verim konusunda sıkıntılar yaşanıyor
VEKALET VERİMİ AZALTIYOR… Gümrük Dairesi’ne yakın kaynaklar, vekaleten yürütülen görevlerde ciddi sıkıntılar yaşandığı görüşünde. Müdür, amir ve müfettiş görevlerini vekaleten yürüten kamu görevlilerinin, “asaleten” atama beklentisi içerisinde olması, bazı uygulamalarda verimin azalmasına neden oluyor


Maliye Bakanlığı’na bağlı Gümrük Dairesi’nde, bir çok üst düzey görevin vekaleten yürütülmesi dikkat çekiyor.
10 şube amiri olması gereken dairede, amirliklerin tümü de vekalet sistemi ile yönetiliyor. Uzmanlara göre bu yöntem, KKTC için hayati öneme sahip dairede faaliyetlerin sorunsuz yönetilmesi önünde ciddi bir engel.
Girne, Ercan Devlet Havaalanı ve Gazimağusa’da üst düzey yöneticilik hizmetleri sınıfında bulunan 6 müfettiş yardımcılığı makamının beşi şu anda boş ve hizmetler de vekaleten yürütülüyor.
Daire bünyesinde bulunan 6 müfettiş yardımcısı görevinin beşi boş, atama yapılmadığı için de bu görevler vekaleten yürütülüyor. Boş olan bir başka kadro ise müfettiş yardımcılığı kadrosu. 1 isim de buraya atanmalı.
Daire bünyesinde bulunan 2 müdür muavini kadrosundan biri boş. Gümrük Dairesi’nde bulunan müfettiş yardımcılığı kadrosu da boş ve vekaleten yürütülen makamlar arasında.

Vekalet kamuda verimi azaltıyor
Havadis’e konuşan Gümrük Dairesi’ne yakın kaynaklar, vekaleten yürütülen görevlerde ciddi sıkıntılar yaşandığı görüşünde.
Müdür, amir ve müfettiş görevlerini vekaleten yürüten kamu görevlilerinin, “asaleten” atama beklentisi içerisinde olması, bazı uygulamalarda yukarıdan gelen telkinlere de kapı açıyor.

Çeto: “ 21 kadro boş”
Havadis’e konuşan Gümrük Çalışanları Sendikası (Güç-Sen) Başkanı Memduh Çeto, Gümrük Dairesi’nde bulunan müdür, müdür muavini, müdür muavini yardımcısı ve şube amirleri mevkilerinin 23 kadrosu olduğunu söyledi. Bu kadroların sadece iki tanesinin dolu olduğunu ifade etti. Geriye kalan 1 müdür muavini idari, 5 müdür muavini müfettişi, 5 müdür muavini yardımcısı ve 10 tane de şube amiri kadrolarının boş olduğuna dikkat çeken Çeto, şu şekilde konuştu:
“Şu anda kadrolu olarak bir idari müdür ve bir müdür muavini müfettişi görev yapmaktadır. Geriye kalan 21 kadro boştur. Vekalet diye bir şey yoktur. Ancak böyle bir vekaleti Kamu Hizmeti Komisyonu verebilir. Kamu Hizmeti Komisyonu da böyle bir vekalet vermedi. Sendikamız 2009 Nisan ayında ilk kurulan UBP Hükümeti’ne bu eksikleri bildirmiş ve münhallerin açılmasını talep etmişti. Özellikle Mağusa Gümrük Şube Amirliği’nde yapılan görevlendirmenin yanlış olduğunu yazlı olarak bakanlığa bildirmiştik. Kamu Hizmeti Komisyonu da bu konuda yapılanın yanlış olduğunu söylemişti.”

“Münhaller derhal açılmalıdır”
Çeto, Güç-Sen olarak münhallerin derhal açılmasını ve bu kadroların bir an önce dolmasını istediklerini ifade etti. Bu kadroların devlet bütçesine herhangi bir külfet getirmeyeceğini kaydetti. Kadrolara kıdemli memurların müracaat edip maaş farkının en fazla 50 ya da 100 TL olacağını belirtti ve şu ifadeleri kullandı:
“Durumun halka yansımaması için çaba harcanmaktadır. Ancak bu durumda mağdur olan yine bu görevi yapan arkadaşlar oluyor. Güç- Sen olarak alt kadro ve üst kadrodaki münhallerin derhal açılmasını istiyoruz. Emekliye çıkan 89 tane gümrük memuru vardır. Gümrük memuru görevini geçici memur yapamaz. Bu konuda yasal engeller var.”

Bu haber toplam 1600 defa okunmuştur
Gümrükler Müdürsüz kaldı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans